Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować żywą bramkę do ogrodu? [Porada eksperta]

Alicja Gawryś mgr inż. ogrodnictwa

W pewnym ogrodzie widziałem żywą bramkę nad ścieżką wykonaną z modrzewia o zwisających pędach. Jak zbudować podobną? Jaka odmiana będzie do tego najlepsza?Pyta: Jakub Rybarczyk

PĘDY ZWISAJĄCE NAD ŚCIEŻKĄ regularnie skracamy, by nie zarosły przejścia. Przycinamy też te leżące na ziemi.
PĘDY ZWISAJĄCE NAD ŚCIEŻKĄ regularnie skracamy, by nie zarosły przejścia. Przycinamy też te leżące na ziemi.
Fot. Wiesław Gawrył

ALICJA GAWRYŚ mgr inż.ogrodnictwa: Bazą i podporą dla żywej bramy może być konstrukcja z desek bądź palików wbitych w ziemię. Ich wysokość powinna wynosić minimum 2 m. Paliki łączymy na górze poprzeczną deską o długości nieco większej od szerokości ścieżki. Konstrukcja musi być stabilna, a jej dolne elementy zaimpregnowane.

Jako materiał roślinny posłużyć mogą młode okazy modrzewia japońskiego (Larix decidua) w odmianie zwisłej, np. ‘Puli’ lub 'Repens', bądź modrzewia japońskiego (L. kaempferi) 'Pendula' o podobnych cechach.

Wybierzmy egzemplarz zaszczepiony na pniu o wysokości co najmniej 1,5 m. Drzewko sadzimy przy jednym z palików. Pierwszej wiosny skracamy pędy 20-30 cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu modrzew się zagęści. Wyrosłym w sezonie zwisłym pędom pozwalamy wydłużać się swobodnie.

Wczesną jesienią część młodych gałęzi oddzielamy od reszty i przywiązujemy na styku palika pionowego i poziomego (a jeśli są dość długie - dalej wzdłuż poziomego). Pędy na szczycie bramy prowadzimy tak, by się na niej kładły i częściowo zwieszały.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zbudować żywą bramkę do ogrodu? [Porada eksperta]