Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dziwny porost na trawniku [Porada eksperta]

dr Wojciech Słomka specjalista ochrony roślin

Mój trawnik opanowały jakieś twory i pokrywają sporą jego część. Co to takiego? Czy istnieje skuteczny sposób na to, by je zwalczyć? Joanna Szczerbińska

Plecha pawężnicy węgierskiej jest z wierzchu ciemna, a od spodu biała. Rozpościera się płasko na ziemi.
Plecha pawężnicy węgierskiej jest z wierzchu ciemna, a od spodu biała. Rozpościera się płasko na ziemi.
Fot. FLICKR

Wojciech Słomka: Przesłana próbka pochodzi z porostu o nazwie pawężnica węgierska (Peltigera ponojensis). Występuje on w miejscach suchych i okresowo wilgotnych, lubi piaszczystą i gliniastą glebę. Zwykle rośnie na skraju lasów sosnowych. Pawężnica, jak każdy porost, jest organizmem złożonym z grzybów oraz glonów żyjących w symbiozie; zbudowana jest z tzw. plechy. W Pani ogrodzie znalazła sobie dobre warunki do rozwoju, co swoją drogą świadczy o czystości środowiska.

W liście prosi Pani o poradę, jak pozbyć się porostu, ale niestety nie możemy jej udzielić, ponieważ w myśl rozporządzenia ministra środowiska z 9.10.2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów i porostów (Dz.U. z 16.10.2014 r. poz. 1408) pawężnica węgierska jest w naszym kraju objęta ścisłą ochroną. I tak paragraf 6, punkt 1 zabrania między innymi: umyślnego niszczenia i umyślnego zrywania lub uszkadzania porostów chronionych oraz niszczenia ich siedliska, pozyskiwania lub zbioru.

Rozumiemy, że porost niszczy murawę i szpeci trawnik, ale w tej sytuacji możemy tylko wskazać Pani ścieżkę procedury urzędowej, która zgodnie z wymienioną ustawą pozwoli na zniszczenie porostu.

Może Pani złożyć stosowne pismo do najbliższej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska z prośbą o zezwolenie na trwałe usunięcie porostu. Jeśli uzyska Pani zgodę, proszę ponownie skontaktować się z redakcją "Magnolii", a wtedy indywidualnie udzielimy Pani porady.

 

dr Wojciech Słomkadr Wojciech Słomka
Specjalista chorób roślin

    Więcej o:

Skomentuj:

Dziwny porost na trawniku [Porada eksperta]