Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uformować wisterię w formę drzewa? [Porada eksperta]

Wiesław Gawryś mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie

Proszę o poradę, w jaki sposób ukształtować glicynię, by stała się drzewkiem na pniu. Widziałam taką w ogrodzie botanicznym i chciałabym uzyskać podobną na swojej działce. Pyta: Barbara Michalik

PĘDY GLICYNII często same zaplatają się o siebie, tworząc rodzaj warkocza. Zastępuje on pień i wzmacnia stabilność rośliny.
PĘDY GLICYNII często same zaplatają się o siebie, tworząc rodzaj warkocza. Zastępuje on pień i wzmacnia stabilność rośliny.
Fot. g215 shutterstock

WIESŁAW GAWRYŚ, mgr inż. ogrodnictwa, wicedyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie Powsinie: Wisteria jest pnączem i trudno z niej uzyskać roślinę w formie drzewka. Wymaga to wielu starań i naprawdę starannej pielęgnacji oraz umiejętnego cięcia. Zaczynamy od uformowania pnia, co w przypadku cienkich i wiotkich pędów pnącza nie jest łatwe. W tym celu zaplatamy kilka cieńszych pędów w warkocz. Takie splecione ze sobą łodygi z czasem zrastają się i wtedy są znacznie sztywniejsze. Pomimo tego konieczna jest uprawa wisterii przy podporze. Te pędy, które wyrastają u góry warkocza i których już nie zaplatamy, należy przyciąć zgodnie z zaleceniami dla wisterii. Po kilku latach, kiedy pień jest na tyle gruby i sztywny, że już się nie przewraca, podporę można usunąć (choć lepiej pozostawić ją na stałe).

Wisteria co roku będzie wypuszczała długie pędy, które należy skracać pod koniec lipca - to skłoni roślinę do zawiązywania pąków kwiatowych.

Proszę też pamiętać, że wisteria (zwłaszcza biało kwitnące odmiany) w surowe zimy może przemarzać. Aby temu zapobiec, jej podstawę owijamy matą ze słomy lub agrowłókniną i suchymi liśćmi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uformować wisterię w formę drzewa? [Porada eksperta]