Cennik robót budowlanych

Cena budowy domu - na czym go zbudować? Pierwszą podstawową rzeczą, która może znacząco podnieść koszty budowy domu to miejsce, w którym ten dom powstanie. Nie ma problemu, jeśli posiadasz działkę budowlaną. Jeśli natomiast nie - na start czeka Cię wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny uzależnione są lokalizacji i metrażu, może więc to również bym znacznie większa kwota.

Cena budowy domu - projekt. Aby zbudować dom niezbędny jest projekt wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Można skorzystać z gotowych projektów, które biura projektowe mają w swojej ofercie. W projekcie gotowym można za niewielką opłatą wprowadzać drobne zmiany, ale są one raczej kosmetyczne. Projekt gotowy jest znacznie tańszy od projektu przygotowywanego na indywidualne zamówienie. Niemniej jednak ten ostatni ma niezaprzeczalną zaletę - można zaprojektować w nim wszystko pod siebie, wedle indywidualnych upodobań.

Cena budowy domu - koszty ekipy i materiałów. Te dwie rzeczy są jednym z najbardziej obciążających budżet podczas budowy. Warto jednak nie kierować się tylko ceną, zwłaszcza w przypadku ekipy budowlanej. Prawdziwi fachowcy w swoim fachu cenią się. Nie warto również oszczędzać na materiałach, ponieważ dom ma być na lata, a możemy szybko pożałować, gdy coś pójdzie nie tak i zacznie się psuć.
 • Wycena budowy domu

  Wycena budowy domu

  Początkiem inwestycji pod nazwą budowa domu jest już etap wyboru odpowiedniego projektu. Następnym krokiem jest oszacowanie budżetu. Do jego wykonania niezbędne jest skorzystanie z kosztorysów przedstawiających wydatki na poszczególne elementy. Jaki kosztorys wybrać?

 • Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaki VAT za usługę?

  Jestem w trakcie budowy domu. Niedługo będę instalował przydomową oczyszczalnię ścieków. Wykonawca za wykonaną usługę chce doliczyć 23% podatek VAT. Dlaczego? Przecież jeśli zamawiam usługę wraz z montażem powinienem zapłacić 8% podatku? E. i S. Sierakowice Prawe

 • Zadatek czy zaliczka? Zakup nieruchomości

  Zadatek czy zaliczka? Zakup nieruchomości

  Zamierzam kupić działkę. Czy na poczet przyszłej transakcji lepiej zapłacić zaliczkę czy zadatek? Co będzie lepsze w sytuacji, gdy na przykład sprzedający będzie chciał się wycofać z umowy? Szymon S., Jastrzębia Góra<br>

 • Wycinka drzew: przepisy i koszty

  Wycinka drzew: przepisy i koszty

  Ustawa o ochronie przyrody przewiduje obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów z posesji. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to drzewo zdrowe, czy uschnięte, czy zostało posadzone celowo lub też jest to tak zwana samosiejka. Jeśli nie są to drzewa owocowe, za wycinkę drzew trzeba też zapłacić.

 • Cennik usług remontowych

  Cennik usług remontowych

  Cennik prac remontowych i budowlanych w II kwartale 2010 r.