Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koszty ocieplenia i izolacji domu

Monika Karda

To, ile wydamy na materiały do ocieplenia i zaizolowania przeciwwilgociowo domu, zależy od wielu czynników. Oprócz samych materiałów trzeba też zapłacić za pracę wykonawców, która zależy nie tylko od rejonu kraju, w którym jest budowany dom, ale i od stopnia skomplikowania robót.

Ocieplenie dachu płaskiego wełną mineralną
Ocieplenie dachu płaskiego wełną mineralną
ROCKWOOL

Ściany, dach i fundamenty to przegrody zewnętrzne, od dobrego zaizolowania których zależą komfort użytkowania domu i koszty jego ogrzewania. Na koszty zaizolowania domu wpływ mają też standard, jaki chcemy osiągnąć oraz rodzaj materiałów. W przypadku fundamentów bardzo ważny jest sposób posadowienia oraz warunki gruntowo-wodne. Jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, najbardziej istotny jest rodzaj i grubość materiału, którym będą ocieplone. O cenie dachu z kolei decydują głównie jego kształt oraz rodzaj pokrycia dachowego.

Ile kosztuje ocieplenie?

Fundamenty. Ściany fundamentowe zwykle ociepla się styropianem (180-280 zł/m³). W trudnych warunkach trzeba użyć polistyrenu ekstrudowanego. To koszt 430-450 zł/m³. Do ocieplenia ścian fundamentowych można również użyć keramzytu (ok. 150 zł/m³).To zarówno ocieplenie, jak i ochrona przed wilgocią.

Ściany. Wszystkie niezbędne materiały do ocieplenia ścian w systemach ETICS – izolacja termiczna, zaprawa, siatka zbrojąca i tynk cienkowarstwowy – wraz z ich ułożeniem – to wydatek rzędu 135-150 zł/m² (ze styropianem) i około 200 zł/m² (z wełną mineralną).

Dach. Jeśli chodzi o dach, koszt wełny mineralnej w płytach wynosi to 20 zł/m², w matach może kosztować nawet do 40 zł/m². Ułożenie ocieplenia to ok. 15 zł/m². Koszt ocieplenia pianką poliuretanową zależy od rodzaju produktu, grubości natrysku, powierzchni oraz podłoża. Można jednak przyjąć, że za 1 centymetr grubości ocieplenia pianką otwartokomórkową zapłacić trzeba ok. 5 zł (przykładowy koszt ocieplenia 15-centymetrową warstwą pianki poddasza o powierzchni 135 m² wynosi 45-85 zł/m²). Warstwa pianki o grubości 15 cm odpowiada ok. 25 cm miękkiej wełny mineralnej z rolki.

 

Ile kosztuje izolacja przeciwwilgociowa?

Fundamenty. Na ławach fundamentowych i w podłodze na gruncie konieczna jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa z folii hydroizolacyjnej (4-5 zł/m²) lub termozgrzewalnej papy asfaltowej (10-15 zł/m²). W sprzyjających warunkach gruntowo-wodnych izolację pionową robi się z lepiku asfaltowego na zimno (ok. 100 zł/20 kg).

Dach. Sztywne poszycie zarówno z desek o grubości 25 mm, przy rozstawie krokwi do 70 cm, jak i z płyt wiórowych wodoodpornych OSB o grubości 22 mm kosztuje ok. 40 zł/m². Sztywne poszycie z desek o grubości 28 mm, przy rozstawie krokwi 80-100 cm kosztuje ok. 50 zł/m², a z płyt ze sklejki iglastej wodoodpornej o grubości 18 mm – ok. 70 zł/m². Za pokrycie pełnego sztywnego poszycia asfaltową papą podkładową, ułożoną w jednej warstwie trzeba zapłacić ok. 10 zł/m.

Membrany najczęściej są sprzedawane w dużych rolkach o szerokości 1,5 m i długości nawet do 50 m. Ich cena jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy ją w skali wszystkich wydatków na materiały do budowy domu. Średnio to wydatek 2-7 zł/m². Tylko za nieliczne produkty trzeba zapłacić 10-23 zł/m². Im membrana mocniejsza, tym mniejsze jest ryzyko jej uszkodzenia i tym będzie ona droższa.

Zamocowanie na krokwiach membrany dachowej to wydatek rzędu 7 zł/m². Podobnie kosztuje zamocowanie na pełnym sztywnym poszyciu z desek specjalnej membrany dachowej (6-7 zł/m².) Zamocowanie na pełnym poszyciu maty strukturalnej pod pokrycie z blachy płaskiej łączonej na rąbek stojący kosztuje ponad dwukrotnie więcej – ok. 20 zł/m².

Ustawianie zestawu do wyrównywania zaprawy pod pierwszą warstwę pustaków na izolacji z papy
Ustawianie zestawu do wyrównywania zaprawy pod pierwszą warstwę pustaków na izolacji z papy
WIENERBERGER
    Więcej o:

Skomentuj:

Koszty ocieplenia i izolacji domu