Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje położenie płytek? Cennik 2023

Robert Gutowski

Wśród wielu ciekawych materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku, płytki ceramiczne wciąż znajdują się w czołówce tych najczęściej wybieranych. Często decyduje o tym bardzo duży wybór i mnogość nowoczesnych form, ale także wygoda użytkowania. Dlatego też zapotrzebowanie na usługi glazurnicze nie maleje i niezmiennie stanowi jedną z najbardziej popularnych prac wykończeniowych. My sprawdziliśmy, jak obecnie kształtują się ceny położenia płytek i co ma na nie wpływ.

Układanie płytek podłogowych
Układanie płytek podłogowych
Fot. Shutterstock/DUO Studio

Układanie płytek - najważniejsze i podstawowe informacje

Jeszcze niedawno wiele osób decydowało się na ułożenie płytek gresowych na własną rękę. Teraz to już nie jest tak częsta praktyka. Życie pędzi, a my chcemy mieć wszystko na już. Jeżeli chodzi o wybór płytek, nie powinniśmy mieć z tym problemu. W sklepach znajdziemy bardzo wiele rozwiązań na każdą kieszeń. Trudności zaczynają się, gdy zaczynamy poszukiwać glazurnika. Wiadomo, najlepszy to ten z polecenia, którego prace mogliśmy już gdzieś obejrzeć. Na dobrego glazurnika trzeba jednak poczekać, czasem bardzo długo. I należy pamiętać, że doświadczony fachowiec nie będzie tani. Oczywiście pamiętajmy, że w poszczególnych województwach koszty mogą się znacznie różnić. Bardzo duży wpływ na ostateczną cenę ma rodzaj materiałów, które wybierzemy oraz warunki pomieszczenia, które chcemy płytkami wyłożyć. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy od początku wszystko dobrze zaplanowali bo później może się okazać, że zakupione płytki ceramiczne, które nam się bardzo spodobały wyjdą nas dużo mniej niż ich położenie. Na co więc zwrócić uwagę?

Od czego zależna jest cena ułożenia płytek?

Aby dokładnie obliczyć koszt położenia płytek musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy:

 • koszt przygotowania powierzchni,
 • powierzchnia ścian lub podłóg,
 • ceny materiałów budowlanych niezbędnych do całości prac,
 • koszt samych płytek,
 • wielkość płytki,
 • koszt robocizny za metr kwadratowy,
 • dodatkowe koszty (o tym jakich dodatkowych kosztów możemy się spodziewać w dalszej części artykułu).

Cennik układania płytek 2023

Ile kosztuje położenie płytek? Tak naprawdę nie da się podać jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje metr położenia płytek. Glazurnicy najczęściej muszą przyjechać na miejsce i obejrzeć pomieszczenie pracy, aby zrobić indywidualną wycenę. Możemy jednak powiedzieć, że cennik usług glazurniczych rozpoczyna się od około 90 zł za metr kwadratowy, jeżeli mówimy o samym położeniu standardowych płytek, bez materiałów itp. Cena może dochodzić nawet do 300 zł za metr kwadratowy, jeżeli nasze płytki są nietypowych rozmiarów, lub jeżeli kładziemy je w trudnych miejscach, np. na schodach.

Wymiary i kształty a cena

Trzeba powiedzieć, że położenie glazury czyli całkowity koszt położenia płytek jest zależny w dużej mierze od naszego wyboru już na samym początku - wyboru płytek. Także wielkość płytek wpływa na cenę. Ułożenie płytek standardowych będzie na pewno mniej kosztowne niż układanie płytek wielkoformatowych, położenie mozaiki, czy płytek w różnych rozmiarach. Za standardową przyjmuje się w branży płytkę 30 cm x 30 cm. Ale nie oszukujmy się, obecnie rzadko już wybieramy ten rozmiar do wykończenia wnętrz w nowych domach, czy mieszkaniach. Z uwagi na korzystną cenę, umieszczamy je w pomieszczeniach technicznych, jak np. garaż, czy kotłownia lub na tarasie.

Częściej korzystamy w mieszkaniach z płytek o wymiarach: 45 x 45, 20 x 50, 30 x 60, 60 x 60, 60 x 90, a nawet większych. Im większy format płytki, tym ważniejszy jest sposób ułożenia oraz fugowania. Musimy mieć na uwadze, że układanie płytek wielkoformatowych jest trudniejsze niż tych, o mniejszych rozmiarach. W tej sytuacji powierzchnia musi być idealnie przygotowana bo dużą płytką nie przykryjemy ewentualnych nierówności, czy braku poziomu. Trzeba też być wyjątkowo ostrożnym, aby nie dopuścić do pęknięcia dużej płytki, która sama w sobie jest droższa od standardu.

Musimy się liczyć także z tym, że mniejsze płytki niż standard również będą kosztowniejsze w układaniu. Chociażby dlatego, że im mniejsza płytka, tym więcej trzeba ich ułożyć na metr kwadratowy. Cena położenia płytek w dużej mierze zależy więc od rodzaju materiału, jaki wybierzemy.

Co jeszcze wpływa na cennik układania płytek?

Istotną kwestią, która może bardzo wpłynąć na całkowity koszt położenia płytek jest stan powierzchni, na jakiej zamierzamy to robić. Przygotowanie podłoża może być bardzo pracochłonne, a co za tym idzie cena usługi będzie wyższa. Tak się często zdarza w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Prace trzeba zacząć od dokładnego wyrównania i wypoziomowania, dochodzi gruntowanie powierzchni, niekiedy też musimy zacząć od skucia starych płytek, co znacznie wydłuża prace. Cena skuwania płytek zaczyna się od 40 zł za metr kwadratowy.

Duże znaczenie mają także prace w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach. Kładzenie płytek w małej łazience, gdzie trzeba się dostosować do wszelkich instalacji hydraulicznych, a zatem dużo docinać będzie trudne. Koszt położenia płytek łazienkowych w małej łazience często jest wyższy niż w dużych pomieszczeniach.

Jakie dodatkowe usługi zazwyczaj powodują wzrost kosztów?
W cenie standardowej usługi zazwyczaj nie znajdziemy takich pozycji jak:

 • skuwanie płytek starych,
 • wykończenie narożników poprzez: szlifowanie narożników, listwy plastikowe lub stalowe,
 • gruntowanie podłoża,
 • hydroizolacja,
 • impregnacja płytek,
 • czasem również wycinanie otworów w płytkach.


Przed układaniem płytek musimy także zaplanować wykończenie. Jeżeli chcemy mieć np. cokoły z płytki, którą położyliśmy na podłodze, musimy liczyć się z kosztami od 25 zł za metr bieżący.

Jak widać położenie płytek nie jest takie oczywiste w kosztach i warto przed ich zakupem dokładnie zaplanować wielkość płytek, wykończenie, a także sprawdzić ile kosztuje położenie w naszej okolicy oraz wszelkiego rodzaju prace przygotowawcze.

Przykładowe ceny 

układanie glazury - cennik zależy od wielkości płytek np. układanie płytek 10x10 cm - ceny za tę usługę wahają się od 110 do 140 zł za metr kwadratowy;

skuwanie płytek wyniesie od 33 do 45 zł za metr kwadratowy

układanie płytek w jodełkę - cena usługi oscyluje między 110 a 150 zł za metr kwadratowy

W przypadku łazienki o powierzchni 4 m2 będziemy potrzebować ok 21,6 m2 płytek ściennych oraz 4 m2 płytek podłogowych. Położenie standardowych płytek 30×30 cm wraz z fugowaniem to koszt robocizny na poziomie ok. 4352 zł.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje położenie płytek? Cennik 2023