Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje remont kuchni? Przykładowy kosztorys

redakcyjny

Kuchnia często określana jest mianem "serca domu" i absolutnie nie ma w tym żadnej przesady. To miejsce, w którym nie tylko spożywa się posiłki, ale jest to także punkt spotkań całej rodziny, a dzięki połączeniu z jadalnią również strefa pracy, wspólnej zabawy czy odpoczynku. Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale spędza także znaczną część czasu. Remont kuchni jest więc nie lada wyzwaniem, bo nie tylko obejmuje szeroki zakres pracy, ale jest również zwykle bardzo kosztowny. Jaki może być ostateczny koszt remontu kuchni i jak dobrze się do niego przygotować?

remont kuchni
remont kuchni
unsplash.com

Koszt remontu kuchni – od czego zależy?

To ile kosztuje remont kuchni zależy od bardzo wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę czy będziemy remontować kuchnię w starej kamienicy, tą pochodzącą z rynku wtórnego czy jedynie odświeżać swoją dotychczasową kuchnię, do której jesteśmy bardzo przywiązani. Gruntowny remont kuchni może obejmować zbijanie kafelków, usuwanie i wyrównanie podłogi czy nawet zmianę układu instalacji hydraulicznej i elektrycznej, a w grę może wchodzić nawet wymiana całej instalacji, co może otwierać zupełnie nowe możliwości aranżacyjne i znacznie poprawić funkcjonalność kuchni. To jednak wiąże się również ze znacznymi wydatkami, skutecznie podbijającymi całkowity koszt remontu kuchni.

W koszty remontu należy również wliczyć pracę fachowców. Jeśli należymy do osób, które potrafią wykonać wiele prac samodzielnie, to jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji. Jeśli natomiast nie poradzimy sobie bez pomocy specjalistów, to znacznym kosztem planowanego remontu kuchni będzie robocizna fachowców. Warto porównać oferty zebrane od co najmniej kilku osób i wybrać tę najbardziej optymalną. Koszty robocizny różnią się w zależności od doświadczenia danej osoby, lokalizacji pracy, zakresu pracy, a nawet takich czynników jak dostęp do windy lub jego brak. Warto również zasięgnąć opinii na temat danego usługodawcy w sieci, np. sprawdzić, czy są może udostępnione jego realizacje, aby końcowy efekt był w 100% satysfakcjonujący.

Od czego jeszcze zależy to, ile kosztuje remont kuchni? Składają się na to m. in. wielkość pomieszczenia, klasa wykorzystanych materiałów, a także zakupione meble kuchenne i sprzęt AGD.

Powierzchnia pomieszczenia

Szacując koszty remontu kuchni, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Wiele zależy od metrażu kuchni, a także dodatkowych elementów takich jak np. wyspa. Obecnie coraz więcej kuchni to tzw. kuchnie otwarte, czyli połączone z jadalnią i salonem. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć remontowany obszar. Oczywistym faktem jest to, że generalny remont kuchni o dużym metrażu będzie kosztował więcej niż remont małej. Składa się na to ilość wykorzystanego materiału w postaci płytek czy podłóg, a także potrzebna ilość szafek czy sprzętu AGD. Pomimo, że w każdej kuchni sprzęt AGD jest podobny, to jednak w tej większej można pozwolić sobie na nieco bardziej obszerną lodówkę czy zmywarkę, co również niesie ze sobą dodatkowe koszty. W koszty remontu kuchni należy wliczyć także takie prace jak skucie starych płytek, demontaż futryn, czy zdjęcie i odłączenie poprzedniego wyposażenia.

 • Za remont kuchni o powierzchni 5 m2 trzeba zapłacić od 10 tysięcy złotych do nawet 20 tysięcy złotych. Średnio remont małej kuchni kosztuje 15 tysięcy złotych.
 • W przypadku kuchni o powierzchni 10m2 trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25 tysięcy złotych.
 • Z kolei remont kuchni o metrażu 15m2 może kosztować około 32 tysięcy złotych.

Koszt remontu kuchni zdecydowanie zależy więc od wielkości pomieszczenia. Składa się na to zakres prac, a tym samym koszt robocizny, która w ostatnich latach stała się znacznie droższa.

Jakość materiałów i wykończeń

Praktycznie każda kuchnia jest inna i może różnić się wszystkim. Można wyłożyć ściany najtańszymi płytkami dostępnymi w markecie, ale można również sprowadzić płytki na zamówienie z Hiszpanii czy Meksyku. Możliwości jest tutaj nieskończenie wiele. Oczywiście planując remont warto sięgnąć po produkty co najmniej ze średnie półki cenowej, aby nie tylko łatwiej można było je zamontować, ale także, aby cechowały się dobrą jakością. Wówczas w przyszłości można będzie jedynie odświeżyć kuchnię bez przeprowadzania generalnego remontu. Warto wybierać elementy wykończeniowe jak np. listwy ze średniej półki cenowej, chyba że mamy praktycznie nieograniczony budżet podczas remontu.

Meble kuchenne i sprzęt AGD

Meble kuchenne i sprzęt AGD mają niebagatelny wpływ na to ile wyniesie remont kuchni. Koszt wzrasta w przypadku mebli robionych na zamówienie przez stolarza. Niekiedy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie - szczególnie w przypadku pomieszczeń o nietypowym kształcie, z licznymi zaułkami czy w starych domach i mieszkaniach, gdzie instalacje poprowadzone są na ścianach. Dobry stolarz będzie w stanie zaprojektować meble w taki sposób, aby ukryć wszystkie mankamenty danego pomieszczenia i efektywnie wykorzystać całą dostępną powierzchnię. Innym rozwiązaniem jest wybór nieco tańszej kuchni z marketu, gdzie można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju szafek i elementów, które stworzą spójną całość.

Podobnie jest w przypadku sprzętu AGD i innych elementów wyposażenia. Można postawić na takie z najwyższej półki od znanych producentów lub zadowolić się takimi ze średniej półki cenowej. Wiele zależy w tym przypadku od dostępnego budżetu i osobistych preferencji. Warto poszukując wyposażenia kuchni śledzić promocje w dużych sklepach, które oferują zniżki przy zakupie większej ilości sprzętu. Warto również wybrać sprzęty z tej samej linii i od tego samego producenta, aby zakupione wyposażenie było spójne. Zdarza się, że czerń stasowana przez jednego producenta nie jest tą samą czernią u innego, co może stworzyć finalnie niezbyt harmonijny obraz końcowy remontowanej kuchni.

remont kuchni - kosztorys
remont kuchni
unsplash.com

Ile kosztuje remont kuchni? Przykładowy kosztorys

Warto planując remont kuchni sporządzić kosztorys planowanych prac i konsekwentnie się go trzymać. Oczywiście należy liczyć się także z nieplanowanymi wydatkami, które zawsze mogą się przytrafić. Warto zebrać odpowiednie środki na remont i mieć zapasowe fundusze z utworzonej poduszki finansowej na ten cel. Koszty materiałów i robocizny są na tyle zmienne, że warto polegać jedynie na aktualnych cennikach i nie sugerować się kosztami, jakie ponieśli znajomi czy rodzina kilka lat temu podczas remontu kuchni. Każde pomieszczenie ma inną specyfikę, wykonano w nim inny zakres prac, co składa się na finalne koszty. Ile więc może przykładowo kosztować remont kuchni?

 • Położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej z wykorzystaniem rur miedzianych to średni wydatek rzędu około 700 zł za jeden punkt instalacyjny.
 • Instalacja elektryczna to koszt około 120-180zł za punkt.
 • Położenie wylewki samopoziomującej to zwykle koszt od 35 do 40 zł na metr kwadratowy.
 • Koszt robocizny za ułożenie 1 m2 gresu to najczęściej od 120 do 170 zł. Mniej zapłacimy za ułożenie w kuchni paneli. Przy montażu będzie to najczęściej 35-40 zł za metr kwadratowy.
 • Za skuwanie starych płytek zwykle zapłacimy od 35 do 60 zł za m2.
 • Położenie gładzi na ścianach będzie kosztowało kolejne 30-40 zł za m2.
 • Cena za m2 układania glazury ściennej zależy w dużej mierze od formatu płytek. Więcej zapłacimy za układanie małych płytek, a z reguły tańsze będzie położenie glazury o dużym formacie. Koszt usługi położenia glazury ściennej kształtuje się na poziomie od 85 do 130 zł.
 • Malowanie ścian to wydatek rzędu 10-15 zł za metr kwadratowy. Najczęściej obejmuje to położenie dwóch warstw farby. Koszt montażu mebli kuchennych to zwykle od 50 do 100 zł za godzinę pracy.
 • Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, można przyjąć stawkę około 3000 zł/m2 łącznie z meblami, oświetleniem, sprzętem AGD.

Jak widać, kosztorys remontu kuchni jest bardzo rozbudowany i obejmuje wiele prac. Dobrym pomysłem na podreperowanie funduszu jest sprzedanie starych sprzętów czy szafek. To co nam już się nie przyda, innym z powodzeniem może jeszcze posłużyć np. jako wyposażenie domku letniskowego czy garażu. Warto wiec wystawiać rzeczy na sprzedaż na lokalnych grupach w okazyjnych cenach i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, za których utylizację również się płaci.

Kiedy zdecydować się na remont kuchni?

Wiele osób uważa, że nigdy nie ma optymalnego czasu na wykonanie remontu. Kuchnia to bardzo ważny element każdego domu, w odróżnieniu np. od salonu, z którego użytkowania można tymczasowo zrezygnować. Do generalnego remontu kuchni i podobnych prac tego typu najlepiej przystępować wiosną i latem, kiedy farby mogą najszybciej wysychać, pomieszczenie można swobodnie wywietrzyć, a wyniesione meble nie będą niszczały na deszczu czy pod wpływem niskich temperatur. Warto jednak pamiętać, że okres wakacyjny to szczyt sezonu i może się zdarzyć, że w sklepie zabraknie wybranego asortymentu, fachowiec nie znajdzie czasu w wybranym terminie, a stolarz będzie miał tak dużo zamówień, że dostarczenie mebli znacznie się opóźni. Dlatego jeśli jest taka możliwość, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać remont w chłodniejszych miesiącach, szczególnie jeśli stare sprzęty i zabudowa mają zostać zutylizowane czy sprzedane.

Planując remont kuchni w bloku, można ostrzec wcześniej sąsiadów o planowanych pracach, dzięki czemu z pewnością spotkamy się z większą wyrozumiałością.

Jak krok po kroku zaplanować remont kuchni?

Plan remontu kuchni powinien składać się z kilku elementów:

 • Harmonogramu, w którym planujemy się zmieścić i który będzie uwzględniał zakup i dostarczenie wszystkich materiałów, wykonanie mebli kuchennych itd.
 • Podziału prac na te przygotowawcze np. wyniesienie elementów ruchomych, właściwe jak: skuwanie płytek, układanie płytek, malowanie sufitu itp. oraz wykończeniowe jak np. montaż mebli, oświetlenia, podłączenie sprzętu.
 • Generalnego sprzątania, które sprawi, że można będzie w pełni wykorzystać możliwości nowej kuchni.

Podsumowanie

Remont kuchni to duże przedsięwzięcie, które niesie ze sobą liczne koszty. Warto odpowiednio się do niego przygotować — wykonując harmonogram i określając budżet przeznaczony na poszczególne prace. Odświeżona kuchnia z pewnością będzie cieszyła oko, a satysfakcja z wykonanych prac sprawi, że będzie jeszcze lepszym miejscem wspólnych rodzinnych spotkań niż miało to miejsce wcześniej.

  Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje remont kuchni? Przykładowy kosztorys