Krótka instrukcja, jak postawić dom

Piotr Miączyński
10.07.2010 , aktualizacja: 14.10.2011 14:34
A A A Drukuj
Kryzys ma dobre strony - fachowcy są bardziej dostępni. Ale nie dajmy się skusić każdej ekipie - wybierajmy wykwalifikowanych

Kryzys ma dobre strony - fachowcy są bardziej dostępni. Ale nie dajmy się skusić każdej ekipie - wybierajmy wykwalifikowanych (Fot. SILKA)

Zanim zaczniesz budować, przeczytaj
Krok pierwszy: szukasz działki

Ustal, ile metrów ma mieć twój dom - dowiesz się, jak dużej działki potrzebujesz. Przyjmuje się, że pod stumetrowy dom wystarczy działka o pow. 450-500m kw. Dom o powierzchni 200 m kw. zmieści się na działce 750-800 m kw. Ale w niektórych rejonach działki budowlane mają ustaloną minimalną powierzchnię.

Dobra działka jest:

- lekko nachylona na południe. Po południowej stronie domu działka powinna być całkowicie odsłonięta, tak żeby dom mogło swobodnie ogrzewać słońce, a od północy osłonięta (np. lasem). Nie wybieraj działki nachylonej na północ - w domu będzie zimno i będziesz płacić duże rachunki za ogrzewanie;

- uzbrojona, czyli ma doprowadzony prąd, wodę, gaz oraz kanalizację;

- objęta planem zagospodarowania przestrzennego (dlaczego to takie ważne - za chwilę);

- bez kłopotliwego sąsiedztwa (czyli bez budowanej teraz bądź za kilka lat trasy szybkiego ruchu lub autostrady albo linii wysokiego napięcia).

Krok drugi: wniosek o wypis albo warunki zabudowy

Sprawdź, czy twoja gmina ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego - ma je tylko kilkanaście procent gmin w Polsce.

Wariant I.

Jeśli gmina ma plan, składasz w urzędzie wniosek o wypis oraz wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wypis informuje, co możesz wybudować na działce, np. dom jednorodzinny albo bliźniaczy, ile może mieć kondygnacji, jaką powierzchnię itp. Wyrys to fragment planu, na którym zaznaczona jest twoja działka.

Druk wniosku o wypis i wyrys dostaniesz w gminie. Podajesz w nim swoje dane, jakie jest planowane przeznaczenie nieruchomości (budowa domu) oraz gdzie leży działka (informacje o adresie geodezyjnym terenu można uzyskać w instytucji, która nazywa się zazwyczaj zarządem geodezji kartografii i katastru).

Wniosek kosztuje ok. 8 zł. Za sam wypis i wyrys zapłacisz ok. 35 zł za stronę formatu A3 i 10 zł za stronę formatu A4. Zazwyczaj mają po kilka stron. Na wydanie dokumentów urząd ma 30 dni.

Wariant II

Na terenach, gdzie planów nie ma, składasz do gminy wniosek o tzw. warunki zabudowy. Innymi słowy, pytasz gminę (czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), na jakich warunkach możesz się pobudować na tym terenie.

We wniosku (dostaniesz go w gminie) wpisujesz swoje dane, rodzaj inwestycji (dom jednorodzinny), charakterystykę obiektu, m.in. jakie będzie miał zapotrzebowanie na wodę, energię oraz w jaki sposób będą odprowadzane lub oczyszczane ścieki (informacje te otrzymasz od architekta).

Do wniosku musisz dołączyć mapę geodezyjną z zaznaczeniem granic działki obejmującej teren, na którym będziesz się budować, i obszar, na który ta inwestycja będzie oddziaływać (zapytaj o to geodetę). Urzędy wymagają dwóch-trzech egzemplarzy takich map.

Żebyś dostał decyzję, twoja działka musi spełnić jednocześnie kilka warunków:

- co najmniej jedna działka sąsiednia dostępna z tej samej drogi publicznej musi być zabudowana (działka sąsiednia to ta, która ma z twoją wspólną granicę oraz dostęp do tej samej drogi publicznej); UWAGA! Jeśli sąsiednia działka jest niezabudowana, mogą być kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy