Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom murowany czy drewniany

(red.)

Domy drewniane są lekkie, buduje się je szybko i łatwo je zmodernizować. Domy murowane są ciężkie i buduje się je stosunkowo długo, a ich przebudowa jest zwykle kłopotliwa i kosztowna.

dom jednorodzinny
Technologie budowania domów stają się coraz prostsze dzięki wprowadzaniu rozwiązań systemowych
Fot. Braas
W Kanadzie i USA prawie wszyscy mieszkają w domach drewnianych. W Polsce większość domów jest murowana.

Dlaczego? Otóż dla Polaka własny dom jest czymś innym niż dla Amerykanina czy Kanadyjczyka. Ci ostatni traktują dom trochę jak samochód, który się zmienia w zależności od sytuacji życiowej. Dla Polaka dom to najczęściej "siedziba rodu". A ponieważ mur to coś solidnego, stąd pewnie takie wybory.

Tymczasem nowoczesne domy drewniane pod względem trwałości nie ustępują domom murowanym. Także pod względem jakości, bo na rynku są wszystkie materiały potrzebne do ich budowy, a umiejętności większości specjalistycznych firm wykonawczych są bardzo duże. Podobnie jest - wbrew obiegowym opiniom - pod względem bezpieczeństwa pożarowego: w jednych i drugich domach pali się przede wszystkim wyposażenie. Domy drewniane nie akumulują wprawdzie ciepła tak jak murowane, ale przy nowoczesnych systemach grzewczych to raczej zaleta niż wada.

Jedno jest pewne: dom drewniany można zbudować w dwa-trzy miesiące, co czyni tę technologię niezwykle atrakcyjną.

Zobacz także:

Jedni zachwalają domy murowane, drudzy drewniane...Drewniane domy z prefabrykatówDomy z baliZ czego wymurować dom?Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Dom murowany czy drewniany