Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki projekt wybrać - gotowy czy indywidualny?

Piotr Miączyński; Leszek Baj

Głównymi atutami projektu gotowego są cena, dostępność oraz uniwersalność. Projekt indywidualny jest za to idealnie dostosowany do potrzeb danego klienta.

Masz już działkę? Teraz musisz załatwić projekt.

Dobry projekt budowlany to połowa sukcesu przy budowie domu. I to przynajmniej z kilku powodów: projekt wpływa bardzo mocno na przyszły koszt utrzymania domu; decyduje o komforcie mieszkania, możliwości przyszłej rozbudowy itd. jest niezbędny, aby dostać pozwolenie na budowę. Możesz wybrać dwa rodzaje projektów: gotowy (tzw. typowy) lub zamówić projekt indywidualny. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Głównymi atutami projektu gotowego są cena, dostępność oraz uniwersalność. Projekt gotowy jest już sprawdzony - to znaczy, że podobne domy już gdzieś zostały wybudowane. - Klient bez problemu może zobaczyć na rysunku, jak jego przyszły dom będzie wyglądał, i zapoznać się z przewidywanymi kosztami realizacji. Często może zobaczyć też zdjęcia z budowy podobnych domów - mówi architekt Monika Lisowska-Łętocha, kierownik pracowni architektonicznej w firmie projektowej Archon +. Dodatkowo gotowy projekt niewiele kosztuje - zazwyczaj około 1200-2000 zł, w zależności od wielkości domu;

Projekt indywidualny jest za to idealnie dostosowany do potrzeb danego klienta. Można wybrać sobie nie tylko bryłę budynku, ale dokładne położenie i wielkość wszystkich pokoi, kuchni, łazienek, rodzaj tarasu, liczbę i rozmiar okien itp. Taki projekt na zamówienie ma jeszcze inną zaletę - można sobie w ten sposób wybudować dom całkowicie niebanalny i niepowtarzalny. Minusem tego rozwiązania jest rzecz jasna cena. - W przypadku projektu indywidualnego ceny zaczynają się od 10 tys. zł, a jego wykonanie zajmuje mniej więcej sześć tygodni - mówi Lisowska-Łętocha. W praktyce gotowych projektów jest na rynku tak dużo, że rzadko się zdarza, żeby ktoś nie znalazł czegoś dla siebie. - Tym bardziej że gotowy projekt bez problemu można dostosować do własnych potrzeb, modyfikując go w ramach adaptacji - mówi Monika Lisowska-Łętocha. Pamiętaj! Zmiana projektu nie musi, ale może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli więc wybierasz gotowy projekt, warto dobrać taki, który od razu w największym stopniu spełni twoje oczekiwania. Drobne zmiany, np. przesuwanie okien czy drzwi, można łatwo wprowadzić. Jednak z poważną (kosztowną) pracą wiąże się np. przesunięcie ścian zewnętrznych, bo to oznacza tak naprawdę przerysowanie wszystkich plansz projektu plus nowy projekt konstrukcyjny. Biura architektoniczne za dodatkową opłatę często oferują swoim klientom wstępny kosztorys budowy. Ceny kosztorysów są mocno zróżnicowane. Zależą w dużym stopniu od tego, czy kupujemy typowy projekt (wtedy kosztorys może kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych), czy zamawiamy projekt indywidualny (wtedy ceny zaczynają się od kilkuset złotych).

Jak wybierać

Zanim wybierzesz konkretny projekt, siądź z rodziną i zastanówcie się, czego potrzebujecie. Pomyśl, ile metrów kwadratowych ma mieć dom (np. 300 m kw., kiedy dzieci się wyprowadzą, może się okazać zbyt dużą powierzchnią), liczbą kondygnacji, liczbą pokoi czy materiałach, z jakich dom ma być zbudowany. Zawczasu zastanów się też m.in. o takich szczegółach jak rodzaj ogrzewania (elektryczne, olejowe, gazowe itp.), czy budynek ma mieć piwnicę, kominek, czy wybudować garaż jako osobny budynek, czy jako część domu. Jeśli nie zaplanujesz na etapie projektu, że lokal ma mieć np. rekuperator (urządzenie do odzyskiwania ciepła), to jego późniejszy montaż może się okazać kosztowny i trudny.

1. Nie oszczędzaj na materiałach. Za słabe materiały zapłacisz z nawiązką w przyszłości. Przykładowo poskąpisz na izolację termiczną, to koszty ogrzewania będą rujnować ci zimą domowy budżet. Jeśli chcesz oszczędzać na budowie, wybierz projekt o prostszej konstrukcji. - Tańsza jest budowa domów o prostej bryle, bez skomplikowanego dachu - mówi Mateusz Budziakowski. Jego zdaniem najtańsze są domy z pustaków gazobetonowych ocieplanych wełną, o stropach betonowych, np. TERIVA. - Tym, którzy chcą maksymalnie zbić cenę, polecałbym dachówkę betonową na miejsce ceramicznej, a najlepiej - blachodachówkę - mówi Budziakowski. Do droższych materiałów należą m.in. stal oraz drewno. Kosztuje też ekstrawagancja - droższe są domy z nietypowymi rozwiązaniami technicznymi.

2. Czym więcej kondygnacji, tym drożej. Zdaniem Moniki Lisowskiej-Łętocha optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów budowy i eksploatacji jest dom parterowy z poddaszem użytkowym. - Takie domy mają bardziej zwartą, ekonomiczną bryłę, mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych niż dom parterowy, a co za tym idzie, są cieplejsze. Dom parterowy bez poddasza - o takiej samej powierzchni - będzie bardziej rozłożysty, z większym i bardziej skomplikowanym dachem. Będzie więc droższy i bardziej wychładzany - mówi Lisowska-Łętocha.

3. Zamiast piwnicy pomieszczenie gospodarcze. Osoby szukające oszczędności nie powinny myśleć o budowie piwnicy, która, mimo że jest przydatna, może uszczuplić kieszeń o dodatkowe 30-50 tys. zł. - Warto zamiast piwnicy pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym na parterze - radzi Monika Lisowska-Łętocha. Piwnice mają uzasadnienie w przypadku domów położonych na zboczu.

4. Garaż w domu. - Polecam garaże wbudowane w dom. Koszty jego budowy są często niższe niż garażu wolno stojącego w takim samym standardzie - mówi Monika Lisowska- Łętocha. Dużym plusem wbudowanego garażu jest to, że aby dostać się do samochodu, nie musisz wychodzić na dwór, a nad garażem możesz zyskać dodatkową powierzchnię użytkową.

5. Na raty - tylko poddasze. Fachowcy odradzają też budowę domu na raty. Jeśli zaczynamy budować dom, to od razu warto wydać trochę więcej. - Rozbudowa, gdy wymaga niszczenia wcześniejszej pracy, np. burzenia ścian, często nie opłaca się ze względów finansowych i jest uciążliwa funkcjonalnie. Co innego, jeśli mamy dom parterowy i chcemy w nim zaadaptować do mieszkania poddasze - mówi Monika Lisowska-Łętocha. Taka rozbudowa jest korzystna i pozwala ograniczyć wydatki w pierwszym etapie budowy domu. Należy jednak przewidzieć ją już na etapie wyboru projektu, aby nie wiązała się z istotnymi zmianami konstrukcyjnymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Jaki projekt wybrać - gotowy czy indywidualny?