Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z obszernym zapleczem

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Wygodną przestrzenią gospodarczą raczej się nikomu nie pochwalimy, ale jeśli jej zabraknie, dom szybko zamieni się w skład potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy.

projekt domu,projekty domów,dom jednorodzinny
Elewacja frontowa
Wizualizacja: BUDUJDOM.PL
Główne założenia:

- dom dla tych, którzy lubią gromadzić rzeczy - z wygodną, dobrze zaplanowaną częścią gospodarczą

- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 160 m2

- stali mieszkańcy: typowa rodzina czteroosobowa - rodzice i dzieci

Główna zaleta projektu:

Na dużej powierzchni oprócz przestronnych pokojów zaplanowano porządne zaplecze gospodarcze: pralnię, kotłownię, spiżarnię, garderoby i schowki, a także garaż na dwa samochody.

Prosta, współczesna bryła z dużymi przeszkleniami wygląda schludnie i neutralnie. Dobrze realizuje ideę projektu gotowego, który można dopasować do różnych lokalizacji i wykończyć w sposób uwzględniający preferencje inwestorów oraz specyfikę otoczenia.

Dom z piętrem:

Powierzchnia użytkowa: 239,6 m2

Powierzchnia zabudowy: 177,5 m2

Minimalne wym. działki: 23,1×21,6 m

Autor: architekt Tomasz Kałaska

Kontakt: 022 371 13 18, www.budujdom.pl; biuro@architeka.pl

Usytuowanie na działce

Dwukondygnacyjny budynek ma zwarty, ekonomiczny plan, zbliżony do kwadratu. Zajmie około 180 m2 działki, która może mieć zaledwie 500 m2. Jednak - choć formalne wymogi spełnia prostokątny kawałek ziemi o szerokości 21,5 m i długości około 23 m - warto rozejrzeć się za większą parcelą. Zwłaszcza taras zaplanowany wzdłuż bocznej elewacji potrzebuje dodatkowego miejsca, inaczej zamiast w otoczeniu zieleni będzie się tam wypoczywać w cieniu płotu. Wokół tarasu oraz na tyłach budynku powinien powstać ogród z prawdziwego zdarzenia, a podjazd o długości około 6 m stanie się praktycznym miejscem parkingowym.

Korzystną orientację głównych pomieszczeń zapewni działka z dojazdem od zacienionej, północnej strony. Realizację indywidualnych upodobań w kwestii nasłonecznienia części dziennej i tarasu umożliwiają dwie, lustrzane wersje projektu. Odchylenie ku wschodowi (jak na prezentowanych planach) ograniczy penetrację słonecznych promieni w części jadalnianej i rejonie wypoczynkowym do pierwszej połowy dnia. Zwrócenie na zachód sprawi, że będziemy mieć słońce we wnętrzach od południa aż do wieczora (ale na tarasie i w połączonej z kuchnią jadalni może być latem za gorąco!).

Elewacje

Płaskie elewacje domu zostały ożywione lekkim wysunięciem garażu oraz zintegrowanym z nim, niedużym "gankiem" (powstał z przedłużenia frontowej ściany garażu i płaskiego zadaszenia na poziomie parteru). Od strony ogrodu podobny efekt daje cofnięcie ścian salonu (który wypełnia narożnik domostwa) z największymi przeszkleniami. Dzięki temu duże tafle szkła osłania nawis piętra. Dyktatu kątów prostych nie złagodzą z pewnością połacie kopertowego dachu, nachylone pod kątem 12°; choć wyraźnie widać je na płaskich obrazkach elewacji, w rzeczywistości przed wzrokiem obserwatora ukryje je szeroki okap.

Otwory o różnych kształtach porządkuje wspólne tło. Na ścianach obok tynku strukturalnego pojawią się większe partie klinkierowych płytek, ale zachowując efektowny kontrast (który ujmuje też nieco ciężaru masywnej bryle), można je zamienić na drewniany szalunek, kamienną okładzinę lub płyty elewacyjne dużego formatu. W ten sposób typowy projekt da się dopasować do sąsiedztwa lub wyróżnić abstrakcyjną, geometryczną kompozycją przypominającą malarstwo Pieta Mondriana.

Część dzienna

Pomieszczenia wspólne: kuchnia, jadalnia oraz salon i gabinet, zajmują prawie 70 m2, ale to tylko część parteru. Resztę powierzchni na tym poziomie wypełnia rozbudowane zaplecze gospodarcze: podwójny garaż, kotłownia, pralnia a także sąsiadująca z kuchnią spiżarnia (3,4 m2) oraz spora szatnia (5,7 m2). W sumie miejsca przeznaczonego na życie rodzinne i reprezentację jest niewiele więcej niż obszarów pomocniczych, które mają ponad 50 m2! Oczywiście dzięki takiemu wsparciu gospodarstwo będzie lepiej wyglądać, a także sprawniej funkcjonować; wszystkie mało dekoracyjne zasoby zmieszczą się w łatwo dostępnych a nierzucających się w oczy schowkach, zaś do prac domowych (np. prania) przygotowano specjalne miejsca z odpowiednim wyposażeniem.

Na dodatek wielkość większości pomieszczeń oraz ich wzajemne powiązania można dostosować do własnych potrzeb, zmieniając przebieg ścianek działowych. Szczególnie podatny na przekształcenia wydaje się moduł dostawiony do centralnie umieszczonego komina. Zlokalizowane tu w.c. oraz garderobę łatwo zamknąć w bardziej fantazyjnej formie, wyginając ściany w łuk lub łamiąc je pod kątem innym niż prosty. Warto też pomyśleć o dodatkowym, gospodarczym wyjściu na zewnątrz.

Największym wyzwaniem będzie zestawienie kominka i telewizora, które na planie sąsiadują ze sobą na niewielkim odcinku ściany. Chyba że zamiast gabinetu w osobnym wnętrzu urządzimy pokój telewizyjny z miejscem do pracy (co ograniczy pokusę przejrzenia służbowych papierów w czasie przeznaczonym dla rodziny!).

Część prywatna

Piętro domu (o pełnej wysokości) stanowi prywatną enklawę oddzieloną od ogólnie dostępnego parteru w najbardziej naturalny sposób: prostymi, jednobiegowymi schodami.

Kierunek wznoszenia się schodów to sprawa "do negocjacji", bo na każdym z poziomów jest dość miejsca na wejście i zejście. Do podkreślenia prywatnego charakteru piętra lepiej nadaje się wersja zaproponowana przez projektanta, jeśli jednak inwestorom zależałoby na uspokojeniu atmosfery w rejonie wypoczynkowym i ograniczeniu "tranzytu" przez salon, mogą odwrócić bieg schodów i rozpoczynać wspinaczkę od strony korytarza, znacznie bliżej wejścia do domu.

Na górnym poziomie zaplanowano bardzo przestronną główną sypialnię z osobną łazienką, dwa duże pokoje dziecięce, salon kąpielowy o powierzchni 13 m2 oraz dodatkowy pokój i dostępne z korytarza garderoby. Najmniejszy z pokojów można wykorzystać jako miejsce do ćwiczeń lub gabinet (zwłaszcza gdy na dole zorganizujemy sobie domowe kino), sprawdzi się też jako zwykła sypialnia. Wprawdzie jej lokator może się czuć pokrzywdzony, ponieważ jego lokum będzie o co najmniej 7 m2 mniejsze niż pozostałe pokoje sypialne, ale w ramach rekompensaty można pomyśleć o bezpośrednim połączeniu z łazienką lub o garderobie na wyłączność.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom z obszernym zapleczem