Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współczesny dom z gankiem

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Dobrze zaprojektowany ganek podkreśla charakter wejścia do domu. W nowoczesnej architekturze również można odnaleźć ślady tradycyjnego zadaszenia wspartego na kolumnach.

projekt domu,projekty domów,dom jednorodzinny
Elewacja wejściowa - Współczesny dom z gankiem
Wizualizacja: P2K PROJEKT 2000
Główne założenia:

- dom, który zgodnie z tradycją będzie miał wejście podkreślone gankiem

- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 150 m2

- stali mieszkańcy: typowa rodzina czteroosobowa - rodzice i dzieci

Dom murowany

Powierzchnia użytkowa: 180,4 m2 plus garaż 22,1 m2

Powierzchnia zabudowy: 145 m2

Minimalne wymiary działki: 17×25 m

Autorzy: architekci Tomasz Wężyk, Grzegorz Grodzicki, Anna Papis

Kontakt: tel. kom. 601 71 33 71, www.p2k.com.pl

Główna zaleta

Zwarta bryła budynku ze skośnym dachem zachowuje równowagę między tradycją a nowoczesnością. Obszerny, zadaszony podest przed wejściem ma wszystkie zalety tradycyjnego ganku i prostą formę, zgrabnie zestawioną z płasko nakrytym garażem.

Smukła sylwetka, mimo dwuspadowego stromego zadaszenia i podkreślonego wejścia, nie kojarzy się z chałupą ani z dworkiem, co zwalnia z pieczołowitego odtwarzania stylowych detali.

Usytuowanie na działce

Budynek na planie prostokąta, z prostym dwuspadowym dachem, ma rozbudowane narożniki. Frontowemu, z lewej strony, ton nadaje obramienie wejścia w formie nowoczesnego ganku oraz "kubik" garażu, ogrodowemu zaś, po przekątnej - obszerny taras w kształcie litery L, częściowo osłonięty balkonem.

Do wzniesienia domu z zachowaniem przepisowych odległości od granic sąsiednich posesji potrzeba kawałka ziemi o szerokości przynajmniej 24-25 m i powierzchni powyżej 500 m2, ale większa parcela da inwestorom więcej swobody, umożliwi też otoczenie domu prawdziwym ogrodem. Naturalnie najłatwiej wpasować budynek w działkę z dojazdem po zacienionej stronie, ale na odpowiednio dużym terenie nawet ulica wzdłuż południowo-zachodniej krawędzi działki nie będzie przeszkodą - zwłaszcza, że coraz więcej osób szuka na tarasie cienia i unika słonecznych kąpieli.

Na pewno warto zadbać o porządny, około 6-metrowej długości podjazd do garażu (będzie go można wykorzystywać jako miejsce postojowe). W ogóle myśląc o zagospodarowaniu działki, warto byłoby przewidzieć więcej miejsca na utwardzoną powierzchnię parkingową, bo niestety pojedynczy garaż w domu znacznie lepiej wygląda niż funkcjonuje (drugie auto w rodzinie to przeważnie tylko kwestia czasu).

Elewacje

Skosy dachu zaplanowano na tyle wysoko, że nie będą ograniczać pomieszczeń na piętrze. Nawet otwory okienne na drugiej kondygnacji "zmieściły się" na pionowych odcinkach ścian, poniżej krawędzi dachu. Klasyczny okap pojawi się tylko tam, gdzie ściany piętra cofnięto nieco w głąb, rozbudowując ogrodowy narożnik. Ten efektownie rozrzeźbiony fragment domostwa jest jednak sporym wyzwaniem technicznym (w projekcie powinno się znaleźć szczegółowe rozwiązanie tego detalu).

Na elewacjach zobaczymy jasny tynk strukturalny zestawiony z drewnianą okładziną, w miejscach najbardziej intensywnie użytkowanych.

Tyleż ładną co praktyczną częścią obejścia ma szansę stać się frontowy ganek. Da się tu wygodnie przywitać (i pożegnać) gości, odebrać przesyłkę, a nawet chwilkę poplotkować. Słowem: warto zadać sobie nieco trudu (np. stawiając pod zadaszeniem ławeczkę lub pojemniki z roślinami) i uczynić z tego rejonu wizytówkę siedziby.

Część dzienna

Powierzchnia użytkowa domu (180 m2, nie licząc garażu) została dosyć równomiernie rozdzielona między dwie kondygnacje; na każdej z nich domownicy mają do dyspozycji około 90 m2.

Na parterze sąsiadują ze sobą części dzienna i gospodarcza, a między nimi przebiegają główne ciągi komunikacyjne. Szlaki łączące wejście ze strefą reprezentacyjną i schodami na piętro oraz garaż z kuchnią krzyżują się w centralnie położonym holu. Wokół niego rozlokowano pomieszczenia pomocnicze: szatnię (na lewo od wejścia), łazienkę i spiżarnię (na prawo, po drodze do kuchni). Zarówno szatnia, jak i niewielka łazienka są dostępne z korytarzyka izolującego wnętrze domu od części garażowej, będą więc równie użyteczne i dla osób korzystających z głównego wejścia, i dla domowników wchodzących od strony garażu.

Pomieszczenia wspólne - kuchnia (od frontu), jadalnia i pokój dzienny (z widokiem na ogród) - zajmują łącznie około 50 m2. Przestrzeń dzienna będzie mieć dosyć kameralny charakter, bo zaproponowane przez projektantów podziały ograniczają wgląd w poszczególne aneksy, mimo że pozostają one otwarte. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wizualne rozdzielenie rejonów kuchennego i wypoczynkowego. Pomostem między nimi jest położona w głębi domu jadalnia, dostępna zarówno od strony ciągu roboczego (co podkreśla rodzinny klimat oraz ułatwia obsługę stołu), jak i z salonu, przez który można wprowadzić gości, unikając wprowadzania ich do części kuchennej.

Część prywatna

Na prywatny użytek domowników przeznaczono całe piętro. Z niedużego holu na tym poziomie wchodzi się do: głównej sypialni (17,4 m2) z własną łazienką i dwóch dużych (16,2 i 18 m2) pojedynczych pokojów, a także do "saloniku" kąpielowego i sporej garderoby. Jednej z sypialni przypisano balkon nadwieszony nad ogrodowym tarasem. Rodzice małych dzieci powinni zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie drzwi balkonowych za pomocą dodatkowych, zamykanych na klucz zamków i blokad uniemożliwiających pociechom ich samodzielne otwieranie - w obu pokojach, które można przeznaczyć dla dzieci, znalazły się otwory od podłogi po sufit. Okna z parapetami na zwykłej wysokości (ok. 90 cm) zaplanowano tylko w małżeńskiej sypialni, ale trudno sobie wyobrazić, by gospodarze chcieli odstąpić komukolwiek to lokum z efektownie zaaranżowaną łazienką; zwróćmy uwagę, że między pokojem i zgrabnie rozplanowanym zapleczem sanitarnym nie potrzeba drzwi! Najbliżej wejścia umieszczono natrysk, głębiej parę umywalek, a w.c. zajmuje najdalszy, dobrze zamaskowany kącik (z widokiem na ogród).

Zaletą tego domu są m.in. przestronne pokoje sypialne, które oprócz najpotrzebniejszych sprzętów pomieszczą także wygodne kąciki wypoczynkowe lub hobbystyczne. Umożliwią więc dzieciom przyjmowanie rówieśników i zabawy nie tylko pod okiem opiekunów - we wspólnym pokoju na dole - ale i u siebie na górze, z dala od reprezentacyjnej części domu.

Skomentuj:

Współczesny dom z gankiem