Zaparowane szyby zimą - jak temu zaradzić?

Grzegorz Bułat
06.08.2012 15:54
A A A
Zaparowane okno

Zaparowane okno (Fot. Ewa Staręga)

Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.
Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.

Mikrowentylacja

Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza z zewnątrz.

Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

Nawiewniki okienne

Nawiewniki to urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników -higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

Wentylacja na miarę naszych potrzeb

Wybierając sposób wentylacji do naszego domu, powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza - jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu - została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m3 na godzinę. W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ze względu na panującą w nich dużą wilgotność, powinniśmy zapewnić jednak aż 70 m3 powietrza na godzinę.

W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności.

Nawiewniki możemy zainstalować w każdym momencie. W tym celu warto jednak wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.

Grzegorz Bułat, technolog z firmy Oknoplast

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
  • Kanał wentylacyjny z dala od drzwi. Taka lokalizacja gwarantuje dobrą wymianę powietrza w całym pomieszczeniu. Dom dobrze wentylowany
  • Wentylacja mechaniczna instalowana w nowo budowanym domu nie jest tak kosztowna, jak się powszechnie uważa. Nie bój się wentylacji mechanicznej
  • Niektóre okna dachowe wyposażone są w ręcznie otwieraną klapę wentylacyjną Wentylacja grawitacyjna - fakty i mity

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX