Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Do montażu dachówki: jaki rozstaw łat na dachu?

Odpowiada Dorota Lisik

Zamierzam położyć na dachu dachówki ceramiczne. Jaki powinien być rozstaw drewnianych łat, do których się je mocuje? Karol S.

dach, układanie dachówek, łaty na dachu, folia na dachu
Dach przygotowywany pod montaż dachówek ceramicznych
Fot. Röben
Rozstaw drewnianych łat zależy od wymiarów dachówki, którą wybrano do krycia dachu. Dlatego modele średnioformatowe wymagają innego rozstawu niż te wielkoformatowe. Zazwyczaj podaje go producent dachówek.

Dobór rozstawu łat

Na rozstaw łat wpływa przede wszystkim długość i szerokość dachówki oraz jej tolerancja na zamkach (przesuwność). Zwykle producenci podają na stronach internetowych i w katalogach minimalny, maksymalny i średni rozstaw, ale najpewniejszą i zalecaną przez specjalistów metodą jest zmierzenie dachówek na budowie. W tym celu na równej powierzchni układa się podwójny szereg dachówek. Każdy powinien składać się z 12 dachówek, losowo wyciągniętych z kilku palet. Elementy układa się tak, aby zamki czołowe zazębiały się. Następnie mierzy się długość 11 dachówek maksymalnie zsuniętych, a później - rozsuniętych. Wyniki te sumuje się i dzieli przez 20. W ten sposób uzyskuje się średni rozstaw łat.

Drewniane łaty przybija się w rozstawie zgodnym z otrzymanym wynikiem, precyzyjnie odmierzając odległości między kolejnymi rzędami. Następnie na końcach kontrłat zaznacza się miejsce zamocowania łaty kalenicowej. Jej odległość od punktu wierzchołkowego do początku zależy od kąta nachylenia połaci dachowej.

Skutki nieprawidłowego rozstawu łat

Właściwe rozmieszczenie łat jest kluczowe dla poprawnego montażu całego pokrycia dachowego. Wpływa także na estetykę i symetrię dachu oraz jego szczelność. Gdy odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie zmierzone, czyli zostaną przekroczone wartości skrajne, dachówka nie będzie leżeć prawidłowo, co może spowodować nieszczelność wykonanego pokrycia. Ponadto należy pamiętać, że krokwie odkształcają się pod wpływem działania wiatru, śniegu, różnic temperatury i wilgotności. W związku z tym, dachówki również są podatne na pewne niezauważalne przez nas przesunięcia. Zbyt mały lub za duży rozstaw łat spowoduje, że dachówka nie "wepnie się" na swoje miejsce, co może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Jest to usterka często stwierdzana w orzecznictwie technicznym. Czasami winą za to niesłusznie obarcza się producentów, podczas gdy błąd wynika zwykle z nieprawidłowego wymierzenia łat przez wykonawcę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Do montażu dachówki: jaki rozstaw łat na dachu?