Gorąca linia

 • dach, układanie dachówek, łaty na dachu, folia na dachu

  Do montażu dachówki: jaki rozstaw łat na dachu?

  Zamierzam położyć na dachu dachówki ceramiczne. Jaki powinien być rozstaw drewnianych łat, do których się je mocuje? Karol S.

 • Wylewanie betonu

  Pielęgnacja świeżego betonu

  Planuję wykonać strop żelbetowy. Nie wiem, czy wykonawca zdąży go zrobić latem, czy dopiero późną jesienią. Co zrobić, żeby beton nie popękał? Andrzej M.

 • diody LED, łazienka, oświetlenie łazienki

  W łazience: diody LED czy świetlówki energooszczędne

  Mam w łazience zwykłe żarówki. Przy okazji planowanego remontu chcę je wymienić na energooszczędne. Co będzie lepsze: diody LED czy świetlówki? M. Dziąg, Skierniewice

 • drzwi przesuwne, drzwi dwuskrzydłowe

  Jak wybrać i zamontować drzwi przesuwne

  Jestem w trakcie budowy domu, niebawem zacznie się wykańczanie wnętrz. Wciąż jeszcze waham się, czy w kuchni, salonie i pokoju do pracy zamontować drzwi przesuwne, czy tradycyjne. Tynkarze mówią, że powinnam o tym zdecydować, zanim zabiorą się do pracy. Nie jestem pewna, czy rzeczywiście muszę kupować drzwi już teraz, przecież zostaną zamontowane dopiero po ułożeniu podłóg? Mariola D., Werdun

 • Najpopularniejszy klimatyzator typu split to urządzenie, którego część wewnętrzną można zawiesić na ścianie

  Klimatyzacja na poddaszu

  Na poddaszu mam trzy sypialnie - naszą i dwójki dzieci. Latem jest w nich bardzo gorąco. Zastanawiam się nad założeniem klimatyzacji. Planuję ją zainstalować tylko w naszej sypialni, obawiam się bowiem, że zrobienie klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach zwiększy trzykrotnie koszty inwestycji. Krzysztof Z.

 • cegła, elewacja

  Czy cegły można konserwować impregnatem do drewna?

  Mam dom z czerwonej cegły, z okresu międzywojnia. Ponieważ planuję konserwację elewacji, rok temu spróbowałem zabezpieczyć jej niewielki fragment preparatem do impregnacji drewna Drewnochron, w kolorze ciemnobrązowym. Efekt okazał się nadspodziewanie trwały (zauważyłem, że wstrzymana została erozja cegły i zaprawy wapienno-piaskowej), a także bardzo korzystny wizualnie. Czy mogę zatem przystąpić do zabezpieczania całej elewacji tym środkiem? Marian F.

 • Białe wykwity na fragmencie klinkierowej elewacji pod podbitką dachową

  Biały nalot na klinkierze pod podbitką dachową

  Jesienią zakończyłem budowę domu. Wiosną, na fragmencie klinkierowej elewacji, pod podbitką dachową, pojawił się biały nalot. Co może być powodem jego powstania? W jaki sposób go usunąć? Jan O.

 • odkurzacz centralny

  Gdy odkurzacz centralny źle ssie

  Od kilku lat użytkuję odkurzacz centralny. Do tej pory nie było z nim żadnego kłopotu, ale ostatnio chyba się zatkał. Co może być tego przyczyną. Podejrzewam, że coś mogło wpaść do rury, ale zupełnie nie wiem, jak to sprawdzić. Witek G., Wrocław

 • okno, okna, nieszczelne okno, tynk zewnętrzny

  Ościeża wokół okna do poprawki

  Niedawno kupiłem kilkunastoletni dom. Okna są w nim w dobrym stanie (niedawno były wymieniane), ale od strony zewnętrznej są wokół nich brzydkie "dziury". Skąd się wzięły i jak się ich pozbyć? Marcin W.

 • popękany tynk

  Popękany tynk wewnętrzny

  Budowę domu zakończyliśmy jesienią. Po kilku miesiącach od wprowadzenia, na jednej ze ścian działowych na parterze zaczął pękać tynk. Czy to jest groźne? Antoni L.

 • Gdy tylko jedno skrzydło okienne nie domyka się, najczęściej wystarczy wyregulować okucie

  Regulacja okuć okiennych

  Latem wymieniliśmy okna na nowe. Do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Od niedawna skrzydło jednego z nich się nie domyka; wygląda, jakby nieco opadło. Czy można je samemu wyregulować? Tomasz R.

 • Po zaprogramowaniu system przeciwoblodzeniowy na podjeździe włącza się automatycznie

  Podgrzewany podjazd - zamiast odśnieżania szuflą i solą

  Zimą muszę odśnieżać około 18 m2 podjazdu (ma 3 m szerokości i 6 m długości). Jest to tym bardziej konieczne, że brama wjazdowa do domu jest rozwieralna, a do garażu - uchylna. Nie zawsze mam siłę, by to robić, szczególnie gdy trzeba skuwać lód. Jeszcze przed zimą będę robił nowy podjazd (stary jest mocno zniszczony) i zastanawiam się nad jego ogrzewaniem. Obawiam się tylko kosztów montażu oraz późniejszych rachunków za prąd. Mieczysław W.

 • schody zewnętrzne

  Betonowe schody zewnętrzne do poprawy

  Schody wejściowe do mojego domu miały być zrobione z betonu. Jednak przy ich wylewaniu wykonawca się pomylił. Swój błąd skorygował, doklejając do betonu docięte elementy z bloczków z betonu komórkowego. Później całość wykończył płytkami ceramicznymi. Po dwóch latach płytki zaczęły odpadać, a na murku przy schodach pojawiły się pęknięcia. Dlaczego? Maciej M., Złotów

 • fundamenty

  Wykopy pod fundamenty przed zimą

  Jesienią otrzymałem pozwolenie na budowę domu. Sąsiad namawiał mnie, abym zrobił wykop pod fundamenty przed zimą, a resztę prac wykonał na wiosnę. Czy to dobry pomysł? Mariusz T.

 • Zniszczone przez niewłaściwe dekowanie pustaki stropowe

  Źle zadeklowane pustaki stropowe

  Mam w projekcie domu strop Teriva. Część pustaków wykonawca deklował. Gdy przyjechałem na budowę, zastałem niektóre z nich zniszczone. Co zrobił źle? Jan O.

 • Projekt domu jednorodzinnego Bil, z wiatrołapem

  Dom z wiatrołapem czy bez. Porada

  Planuję budowę domu. Zastanawiam się nad wiatrołapem. Czy jest konieczny, jaka jest jego funkcja? Jakie mogą być najmniejsze i największe jego wymiary? Czy w domu z wiatrołapem będzie cieplej, czy bez wiatrołapu może być tak samo ciepło jak z nim? Czy w ogóle robi się jeszcze wiatrołapy? Michał.S"

 • Malowanie ścian to okazja, by nadać wnętrzu zupełnie nowy wygląd. Zanim jednak złapiemy za pędzle nie zapominajmy o właściwym przygotowaniu ścian do malowania.

  Przygotowanie ścian wewnętrznych do malowania

  Zanim przystąpimy do malowania ścian w naszym domu, konieczne będzie sprawdzenie ich stanu podłoża. Niewłaściwie przygotowana powierzchnia do malowania może być bowiem przyczyną późniejszych problemów z nakładaniem farby, jak i nieestetycznego wyglądu ostatecznej powłoki.

 • wiertarka,wiertarka elektryczna,narzędzia warsztatowe

  Wiertarka elektryczna. Porady dla kupujących - czyli nie pożyczaj od sąsiada

  Wiertarka to jeden z podstawowych elementów domowego warsztatu. Na rynku są zarówno najprostsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, przeznaczone do prostych prac domowych, uniwersalne wiertarki udarowe dla majsterkowiczów, jak i te bardziej wytrzymałe - dla profesjonalistów. Znajdziemy też urządzenia z udarem pneumatycznym, przeznaczone do wiercenia w najtwardszych materiałach.

 • Proste regulatory pokojowe poleca się do współpracy z kotłami tradycyjnymi

  Sterowanie kotłem gazowym - wybór automatyki

  Jakiego rodzaju automatykę można zastosować do sterowania kotłem gazowym?

 • zaparowane szyby,zaparowane okna,wentylacja

  Zaparowane szyby zimą - jak temu zaradzić?

  Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.

 • okna

  Czy warto kupić okna trzyszybowe?

  Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Dariusz Saferna , Szef Badań i Rozwoju Produktu w firmie Oknoplast.

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Komin z cegły czy gotowy?

  Dopiero co rozpoczęliśmy budowę domu, a już pojawił się problem, jaki wybrać komin. Architekt zaprojektował podłączenie kotła, do tradycyjnego komina murowanego z wkładem stalowym. Wykonawca zachęca nas, byśmy zastąpili go gotowym - prefabrykowanym. Inga i Robert z., Wrocław

 • zaparowane szyby,zaparowane okna,wentylacja

  Problem z roszącymi się oknami

  Mieszkam w bloku. Mam problem z roszącymi się oknami. Kratki wentylacyjne działają. Dlaczego więc okna są zaroszone? Nie roszą się tylko te, które są zasypane, zalegającym na zewnętrznych parapetach śniegiem. Jeśli jest to problem zbyt szczelnych okien, to czy można zamontować na nich nawiewniki? Czy muszę wymieniać całe okna? Czytelnik

 • DOM ZIMA ZWISAJACE SOPLE FOT. ANDRZEJ SZCZEPANSKI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 4 (66) - 4.2004

  Rynny - jak o nie dbać?

  Mam kilkuletni dom i zauważyłem z niepokojem, że rynny nie działają zbyt dobrze - często nie są w stanie pomieścić wody, ale nie wiem, czy woda wylewa się górą, czy przecieka nieszczelnościami. Zimą z rynien zwisają sople. Krzysztof R., Malbork

 • 2738436 https bi

  Reklama na działce

  Prowadzę warsztat stolarski przy drodze ekspresowej. Chciałbym umieścić jego reklamę na swojej posesji. Czy muszę to gdzieś zgłosić? Jeśli tak, to jakie dokumenty będą potrzebne?