Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać i zamontować drzwi przesuwne

Odpowiada Grzegorz Kosiński

Jestem w trakcie budowy domu, niebawem zacznie się wykańczanie wnętrz. Wciąż jeszcze waham się, czy w kuchni, salonie i pokoju do pracy zamontować drzwi przesuwne, czy tradycyjne. Tynkarze mówią, że powinnam o tym zdecydować, zanim zabiorą się do pracy. Nie jestem pewna, czy rzeczywiście muszę kupować drzwi już teraz, przecież zostaną zamontowane dopiero po ułożeniu podłóg? Mariola D., Werdun

drzwi przesuwne, drzwi dwuskrzydłowe
Drzwi przesuwnem w systemie kasetowym, dwuskrzydłowe
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Decyzję o zamontowaniu drzwi przesuwnych podejmuje się na różnych etapach budowy, zależnie od tego, jaką mają pełnić rolę. Gdy chcemy mieć szerokie, reprezentacyjne wejście do salonu lub podzielić skrzydłami pokój dzienny i jadalnię, powinniśmy pomyśleć o tym zanim powstaną ściany działowe. To dlatego, że otwory drzwiowe muszą być dużo szersze niż standardowe. Jeśli jednak skrzydła przesuwne będą mieściły się w standardowych ościeżach, optymalny moment ich montażu zależy od tego, jaki system wybierzemy - naścienne lub zabudowane w kasecie.

Dwa systemy montażu drzwi przesuwnych

W pierwszym - naściennym - szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w drugim - kasetowym - jest w nią wpuszczona i częściowo zabudowana.

System naścienny(zdjęcie). Jest prostszy w montażu - nad nadprożem montuje się szynę, po której porusza się skrzydło.

Takie drzwi można zamontować w dowolnej chwili, także zmieniając uchylne na przesuwne. Należy jednak liczyć się z pewnymi niedogodnościami: nie możemy ustawić na tej ścianie mebli, a skrzydło, niezależnie od tego, czy pozostaje otwarte, czy zamknięte, jest zawsze widoczne.

System kasetowy(zdjęcie). Składa się z metalowej szyny i kasety, którą umieszcza się obok otworu drzwiowego. Do niej podczas otwierania drzwi chowa się skrzydło, dzięki temu jest niewidoczne i nie zabiera miejsca pod ścianą.

Kasetę trzeba jednak obudować płytami gipsowo-kartonowymi. Najlepiej zrobić to przed wykończeniem ścian tynkami, a przynajmniej przed ułożeniem podłóg.

Elementy systemów montażu drzwi przesuwnych

W każdym z systemów znajdują się elementy, które pozwalają wygodnie otwierać i zamykać drzwi, a także decydują o tym, jaką wielkość i masę mogą mieć skrzydła.

Szyna. Po niej porusza się skrzydło drzwi. Szynę najczęściej wykonuje się ze stopów aluminium, a mocuje do muru bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. W systemach kasetowych, szyny są montowane do aluminiowego stelaża.

Wybierając szynę, sprawdzajmy, jak masywne skrzydło może ona udźwignąć (producenci podają jego maksymalny ciężar).

Wózek. Umożliwia przesuwanie skrzydła po szynie. W zależności od tego do jak ciężkich drzwi są przeznaczone, mają konstrukcję rolkową bądź kulkową. Najtrwalszym rozwiązaniem są łożyskowane wózki jezdne. Jeśli dodatkowo są cichobieżne, gwarantują niemal bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi.

Ograniczniki wychylenia i otwarcia. Są to mocowane do podłogi prowadnice, które stabilizują tor jazdy podwieszanego skrzydła i utrzymują je w pionie. Wyposażone są często w kontry śrubowe, wyznaczające miejsce do którego może dojechać wózek. Ograniczniki zapewniają też łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły.

Wymagania montażowe

Ściana, na której zamontowana zostanie szyna jezdna, powinna być idealnie prosta. Ważne jest również wykonanie podłogi - pod skrzydłem powinna być idealnie równa, o co należy zadbać szczególnie wówczas, gdy łączą się w tym miejscu jej dwa rodzaje (na przykład panele i posadzka). Jest to jeden z powodów, dla których warto zaplanować wybór drzwi przesuwnych już na etapie wykończenia pomieszczeń.

O konieczności zabudowy kasety już wspominaliśmy. Trzeba jednak wiedzieć, że także system naścienny wymaga odpowiedniego przygotowania ściany obok drzwi - należy zadbać o to, by nie znajdowały się na niej wyłączniki, kontakty czy też większych rozmiarów listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać i zamontować drzwi przesuwne