Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W łazience: diody LED czy świetlówki energooszczędne

Odpowiada Rafał Ornowski

Mam w łazience zwykłe żarówki. Przy okazji planowanego remontu chcę je wymienić na energooszczędne. Co będzie lepsze: diody LED czy świetlówki? M. Dziąg, Skierniewice

diody LED, łazienka, oświetlenie łazienki
Diody LED są sprzedawane do opraw zasilanych bezpośrednio z sieci 230 V, jak i do tych niskonapięciowych
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agen
Oświetlenie diodowe sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy intensywnego, skupionego i ciepłego strumienia świetlnego. Z powodzeniem zatem możemy wykorzystać je do rozjaśniania powierzchni roboczych na przykład w kuchniach czy łazienkach. Dodatkowo, diody led pobierają wielokrotnie mniej energii niż zwykłe żarówki czy świetlówki energooszczędne, a zastosowany w nich mechanizm sprawia, że są one niewrażliwe na częste włączanie i wyłączanie.

O diodach LED jeszcze raz

Szeroki wachlarz możliwości diod elektroluminescencyjnych (z angielskiego Light Emitting Diodes, czyli w skrócie LED) sprawia, że ta grupa oświetlenia rozwija się naprawdę błyskawicznie. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywano je głównie do podświetlenia nastrojowego. Dzisiaj produkty te mają coraz lepsze parametry, dzięki czemu lista ich zalet stale się wydłuża. Diodami LED oświetlane są całe domy i biura, technologię tę wykorzystują także producenci samochodów, a nawet szpitale.

Lampy LED mogą generować białe światło na dwa sposoby. Pierwszy - polega na połączeniu trzech barwnych diod: czerwonej, zielonej oraz niebieskiej, które razem emitują światło białe. W drugim, częściej stosowanym, używa się niebieskich źródeł światła LED, pokrytych tzw. luminoforami, które zmieniają spektrum światła. Dzięki zastosowaniu kilku takich powłok, światło LED może przypominać to emitowane przez słońce.

Inne korzyści, jakie mają diody elektroluminescencyjne, to między innymi: długi czas życia, brak w spektrum światła częstotliwości promieniowania ultrafioletowego i emisji podczerwieni, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz niską temperaturę.

Możliwości zastosowania

Światło, które emitują diody LED, naturalnie odwzorowuje barwy, jest odpowiednio jasne, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się między innymi w takim pomieszczeniu jak łazienka, gdzie wykonujemy zabiegi kosmetyczne, czy w kuchni, podczas przygotowywania posiłków. Poza tym, diody te nie nagrzewają oświetlanych przestrzeni oraz nie emitują ciepła w kierunku świecenia. Co ważne, współczesne zamienniki LED można zamontować w zwykłych oprawach, ponieważ są produkowane ze wszystkimi typowymi gwintami i trzonkami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

W łazience: diody LED czy świetlówki energooszczędne