Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie kąpielowe do różnych łazienek

Tekst: Anna Grunwald

Zanim wybierze się odpowiednią baterię do łazienki, trzeba zdecydować, czy będzie jedno-, czy dwuuchwytowa, z termostatem czy bez, nowoczesna czy retro, a także czy ma być widoczna na ścianie, czy prawie cała schowana pod tynkiem.

Baterie wannowe różnią się od prysznicowych głównie tym, że mają wylewkę do napełniania wanny. Pozostałe elementy są w nich podobne. Wybór baterii - zarówno pod kątem wzornictwa, jak i miejsca montażu - jest ogromny.

Baterie wannowe

Ścienne. Najpopularniejsze są modele natynkowe, w których cała bateria jest widoczna na ścianie. Droższe, ale eleganckie są baterie podtynkowe, z widoczną wylewką, uchwytami do regulowania wody oraz wężem i słuchawką mocowaną na drążku lub w uchwycie. Elementy mieszające wodę w takich bateriach umieszcza się w puszce pod tynkiem.

Stojące (nawannowe) - mogą być montowane w otworach wyciętych w obrzeżu wanny (takie rozwiązanie polecane jest głównie do wanien akrylowych) lub w stelażu umieszczanym w obudowie wanny. W bateriach stojących warto zapewnić dostęp do elementów schowanych pod wanną. Można to zrobić przez otwór rewizyjny umieszczony albo w obudowie wanny, albo w ścianie, przy której będzie stała wanna - od strony przyległego do niej pomieszczenia. Warto też zapewnić możliwość odprowadzania wody ściekającej po wyciąganym wężu prysznicowym. W niektórych bateriach wąż chowa się do pojemnika podłączanego do kanalizacji albo umożliwiającego okresowe usuwanie zgromadzonej wody.

Wolno stojące. To ekskluzywne, wysokie baterie mocowane w podłodze - zwykle przy wannach wolno stojących. Trzeba doprowadzić do nich instalacje w podłodze lub stropie.

Z wylewką w pokrętle przelewu. Zajmują mało miejsca i bardzo ładnie wyglądają. Wypływająca z nich woda napełnia wannę cichym i łagodnym strumieniem.

Baterie prysznicowe

Montuje się je na ścianie. Najpopularniejsze są baterie natynkowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak również podtynkowe, które oprócz węża ze słuchawką prysznicową i uchwytów do regulowania wody mogą mieć dysze hydromasażowe i górną głowicę albo wylewkę kaskadową. Elementy mieszające wodę schowane są w puszce pod tynkiem.

Akcesoria prysznicowe

Węże. Mogą mieć od 1,2 do 2 m. Zwykły wąż plastikowy lub metalowy warto zastąpić takim, w którym spiralnie skręcona metalowa osłona jest powleczona przezroczystym tworzywem. Można też wybrać wąż w całości wykonany z wielowarstwowego tworzywa sztucznego. Jedne i drugie są elastyczne i odporniejsze na złamania niż węże plastikowe i łatwiejsze do utrzymania w czystości niż zwykłe węże metalowe. Warto kupować węże zakończone przynajmniej z jednej strony złączką z łożyskami, które zapobiegają skręcaniu się węża i znacznie przedłużają jego trwałość.

Słuchawki prysznicowe. Oprócz wzornictwa różnią się wielkością (średnicą tarczy) i liczbą rodzajów strumieni. Przed kupnem warto sprawdzić łatwość przełączania rodzajów strumienia namydlonymi rękami (ale nie wszyscy sprzedawcy się na to zgadzają). Warto też zwrócić uwagę, czy tarcza słuchawki ma rozwiązania ograniczające osadzanie się kamienia (mogą to być np. specjalne powłoki lub silikonowe, łatwe do czyszczenia rureczki w otworach, przez które wypływa woda). Takie rozwiązania znacznie przedłużają trwałość słuchawki prysznicowej.

Głowice górne. W podtynkowych bateriach prysznicowych mogą być mocowane do ściany lub sufitu, są też dostępne w zestawach natynkowych. Mogą mieć kilka rodzajów strumieni, ale najpopularniejsze są duże talerze ze strumieniem deszczowym. Oprócz głowic prysznicowych można też kupić wylewki kaskadowe o mocnym płaskim strumieniu wody służącym do masażu karku.

Dysze hydromasażowe. Stosowane podobnie jak głowice górne - w podtynkowych bateriach prysznicowych lub natynkowych kolumnach prysznicowych. Mogą wypuszczać silne, pobudzające strumienie wody lub relaksującą mgiełkę. Czasami umożliwiają regulowanie kąta wypływu lub natężenia strumienia.

Drążki i uchwyty. Popularne rozwiązanie to uchwyt do rączki prysznicowej, nie jest on jednak zbyt wygodny, jeśli w rodzinie są osoby znacznie różniące się wzrostem. Dużo wygodniejsze są drążki, które ułatwiają przesuwanie słuchawki prysznicowej w pionie - stosownie do potrzeb. Wiele drążków umożliwia również regulowanie kąta ustawienia słuchawki. Mogą też mieć półeczki na kosmetyki.

Kolumny prysznicowe. Są to zestawy natynkowe podłączane do zwykłych baterii na- lub podtynkowych. Mogą zawierać słuchawkę prysznicową, głowicę górną, a nawet dysze hydromasażowe i półeczki na kosmetyki.

Do oszczędzania wody i energii

Ograniczniki wypływu i temperatury. Wypuszczają połowę strumienia wody o temperaturze nieprzekraczającej 38°C. Po zwolnieniu ogranicznika (naciśnięciu przycisku lub sforsowaniu blokady w uchwycie) można zwiększyć strumień wody i jego temperaturę. Dzięki takim bateriom można zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%.

Termostat. Umożliwia zaprogramowanie temperatury wody z dokładnością do 1°C. Znacznie skraca czas oczekiwania na odpowiednio ciepłą wodę. Jest szczególnie przydatny w bateriach prysznicowych, bo eliminuje nieprzyjemne skoki temperatury. Baterie termostatyczne nie są jednak zalecane, jeśli woda ma być przygotowywana przez przepływowy podgrzewacz gazowy, gdy jest on w odległości większej niż 4,5 m, bo źle z nim współpracują.

    Więcej o:

Skomentuj:

Baterie kąpielowe do różnych łazienek