Malowanie ścian i sufitu, krok po kroku

03.07.2014 10:55
Oklejenie ram okiennych i drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami pozwoli uniknąć konieczności uciążliwego szorowania ich z zacieków farby.

Oklejenie ram okiennych i drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami pozwoli uniknąć konieczności uciążliwego szorowania ich z zacieków farby. (Fot. Jedynka)

Jeśli chcemy tylko odświeżyć ściany lub zmienić ich kolor, możemy zrobić to samodzielne. Zaletą tego rozwiązania jest to, że na pewno unikniemy spotkania fachowca rodem z programu "Usterka", przez którego można nabawić się tylko kłopotów. Podpowiadamy jak, krok po kroku, dobrze pomalować ściany i sufit
Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z dobrze i własnoręcznie wykonanej pracy - to najlepsze lekarstwo na stres codziennego życia. Aby jednak tę satysfakcję przeżywać, należy starannie przygotować się do przedsięwzięcia, jakim jest malowanie.

Przygotowanie pomieszczeń

Z pomieszczeń przeznaczonych do malowania wynosimy meble lub ustawiamy je tak, aby zapewnić swobodny dostęp do wszystkich malowanych powierzchni oraz dobre ich oświetlenie. Meble, które zostają w pomieszczeniu, należy starannie przykryć folią, a jej końce najlepiej podkleić taśmą (zwłaszcza gdy zamierzamy szlifować gipsowe zaprawki na ścianach). Folią malarską zabezpieczamy również wszystkie inne elementy, jak okna, parapety, drzwi, grzejniki. Jeśli przed malowaniem będziemy naprawiać powierzchnie ścian przez ich miejscowe szpachlowanie, zaopatrzmy się w szpachelki o odpowiednich szerokościach, naczynie do rozrabiania gipsu oraz papier ścierny do szlifowania gipsowych "łat".

Listwy przypodłogowe najlepiej zdemontować (przy okazji będzie można je wymienić na nowe, w bardziej pasującym kolorze). Jeżeli decydujemy się listwy pozostawić, konieczne będzie staranne ich zabezpieczenie szeroką taśmą malarską.

Przed malowaniem należy zdemontować także gniazda elektryczne i telefoniczne oraz kinkiety i kontakty. Zdejmujemy także żyrandol - w jego miejsce możemy tymczasowo zawiesić oprawkę z mocną żarówką.

Przygotowanie ścian i sufitów

Ze ścian i sufitu w miarę możliwości usuwamy wszystkie zabrudzenia - odkurzając je, a następnie przemywając wilgotną gąbką, którą należy często płukać, aby nie rozmazywać brudu.

Następnie sprawdzamy przyczepność starej farby. W tym celu przyklejamy w kilku miejscach kawałki taśmy malarskiej, które następnie odrywamy energicznym ruchem. Jeśli taśma odchodzi razem z kawałkami farby, oznacza to, że przy poprzednim malowaniu zostały popełnione błędy w przygotowaniu podłoża. W takim przypadku można spróbować wzmocnić starą powłokę poprzez zagruntowanie. Należy wykonać próbę na powierzchni około pół metra kwadratowego. Po wyschnięciu gruntu ponawiamy test z taśmą. Jeśli stara powłoka dalej się odrywa, należy ją w całości usunąć (za pomocą szpachelki), a powierzchnię ściany na nowo wygładzić. Jeśli zaś stara powłoka została skutecznie wzmocniona, gruntowanie trzeba wykonać na całej powierzchni.

Pęknięcia, odpryski i obtłuczenia tynków należy wypełnić materiałem jak najbardziej zbliżonym charakterem do już znajdującego się na ścianie - gipsem lub na przykład mieszaniną cementu z piaskiem.

Zabrudzenia, które nie dały się zmyć, dobrze jest zamalować specjalną farbą izolującą plamy. Zabezpieczymy się w ten sposób przed niemiłymi niespodziankami w postaci plam pojawiających się na świeżo nałożonej farbie.

Gruntowanie i malowanie

Zanim zabierzemy się za malowanie, pamiętajmy że wszystkie miejsca naprawiane zaprawami gipsowymi lub cementowymi należy po wyschnięciu koniecznie zagruntować. Gruntowanie ścian bez zaprawek nie zawsze jest konieczne.

Kiedy gruntować. Robi się to wtedy, gdy powierzchnia jest zbyt chłonna, bo zwiększa to zużycie farby. Możemy to łatwo sprawdzić przez przetarcie ścian wilgotną gąbką. Na zbyt chłonnych podłożach woda wchłania się bardzo szybko, jeśli wysycha powoli, nie ma potrzeby gruntowania.

Gruntowanie przeprowadzamy tym samym wałkiem, którym będziemy nakładać farbę (na małe powierzchnie i miejsca trudno dostępne można nakładać grunt pędzlem).

Czym gruntować. Większość preparatów gruntujących jest sprzedawana w postaci koncentratów, które należy rozcieńczyć wodą. Nigdy nie gruntujemy koncentratem, gdyż słabo wnika on w podłoże, pozostaje na powierzchni ścian w postaci "lakierowej" powłoki, co bardzo utrudnia rozprowadzanie farby. Oczywiście wybieramy grunty tej samej marki, co farba. Gwarantuje to najlepszą kompatybilność obu produktów. Gruntowanie ścian rozcieńczoną farbą nawierzchniową jest raczej nieekonomiczne - grunty są znacznie tańsze, lepiej też penetrują chłonne podłoża. Podłoża bardzo chłonne muszą być gruntowane dwukrotnie.

Po wyschnięciu gruntu (czas schnięcia podany jest na opakowaniu lub w karcie technicznej) można rozpocząć nakładanie farb nawierzchniowych.

Optymalne warunki do malowania. Farby najlepiej stosować w temperaturze pokojowej (minimalna to 5, a maksymalna to 30°C) i średniej wilgotności względnej powietrza (40-50%). Unikajmy przeciągów, gdyż wtedy schnięcie jest przyspieszone (gdy farba schnie zbyt szybko, nie zdążymy jej równomiernie rozprowadzić), aczkolwiek delikatne wietrzenie pomieszczenia jest niezbędne - pozwala odprowadzić wilgoć ulatniającą się z nałożonej mokrej powłoki.

Kolejność malowania. Zasada jest taka, że malujemy od góry w kierunku podłogi. Zaczynamy więc od sufitu. Małym wałkiem pokrywamy powierzchnię przy połączeniu ze ścianą, a następnie dużym wałkiem z przedłużką malujemy główną powierzchnię sufitu, posuwając się w kierunku od okna do przeciwległej ściany i starając się zawsze zachować zasadę nakładania emulsji - "mokre na mokre". Dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstania widocznych pod światło smug. W ten sam sposób nakłada się każdą kolejna warstwę (zwykle wystarczą dwie). Malujemy w jednej operacji cały zamknięty fragment - od jednego brzegu do drugiego, nie robiąc przerw w połowie malowania powierzchni, gdyż miejsca, w których połączą się powłoki nakładane w różnych czasie, będą widoczne po wyschnięciu.

Po pomalowaniu sufitu i wyschnięciu powłoki, odcinamy go od ścian taśmą malarską. Możemy uniknąć oklejania połączenia sufitu i ściany, gdy do malowania górnego fragmentu ściany użyjemy specjalnego wałka odcinającego. Jego wykorzystanie wymaga jednak pewnej wprawy oraz idealnie równej krawędzi połączenia sufit - ściana.

Kolejność malowania ścian nie ma większego znaczenia. Jedynie na tych, które usytuowane są prostopadle do okna należy zachować kierunek od otworu okiennego w głąb pomieszczenia. Wówczas można na bieżąco kontrolować pod światło równomierność rozłożenia farby i szybko dokonywać poprawek, zanim powłoka zacznie wysychać.

Metoda malowania. W miarę możliwości należy nakładać farbę od razu na całej wysokości ściany (od sufitu do podłogi). Ułatwia to zachowanie wspomnianej już zasady "mokre na mokre" i uzyskanie maksymalnie dokładnego rozprowadzenia farby. Pomocne jest w tym użycie przedłużki do wałka. Farbę rozprowadzamy ruchami "w jodełkę", a następnie wygładzamy nałożony fragment powłoki delikatnymi pociągnięciami wałka w jednym kierunku - z góry na dół, bez mocnego dociskania go do ściany. Uzyskuje się w ten sposób bardzo gładką powłokę, bez widocznych pod światło smug.

Podczas malowania należy nieustannie kontrolować dokładność rozłożenia farby, spoglądając pod światło (padające z okna lub odpowiednio ustawionej lampy). W razie potrzeby natychmiast, zanim farba zacznie podsychać, poprawiamy miejsca, gdzie widać nierównomierności.

Kolejną warstwę emulsji nakładamy po wyschnięciu poprzedniej. Zbyt szybko nałożona spowoduje rozmiękczenie i rozmazanie pierwszej powłoki, a w rezultacie osłabienie krycia. Zwykle zalecane jest nakładanie drugiej warstwy po około dwóch godzinach i czas ten należy zachowywać, chociaż "na dotyk" powłoka może wydawać się sucha już po 20 minutach.

Uwaga! Przerywając malowanie na czas dłuższy niż około 20 minut, zawsze pamiętajmy o zabezpieczeniu narzędzi i farby przed zaschnięciem. Jeśli przerwa ma być krótka (do 2 godzin), wystarczy dokładne owinięcie wałków folią, jeśli dłuższa - należy je starannie umyć. Wiadra z farbą na czas przerwy powinny być dokładnie zamykane.

Na koniec warto przypomnieć, że nawet najbardziej "niezniszczalna" farba emulsyjna swoją odporność uzyskuje po pewnym okresie wysychania i utwardzania. Czas ten jest wbrew pozorom dość długi (do 4 tygodni), więc wymalowane powłoki przez pierwsze dni użytkowania należy traktować ostrożnie i delikatnie.

Uwaga na taśmę malarską!

Taśmy malarskie zdejmujemy natychmiast po pomalowaniu danego fragmentu, gdy farba jest jeszcze mokra. Taśma z zaschniętą farbą łatwo się rwie i jej usunięcie jest dużo bardziej kłopotliwe. Dodatkowo podczas zdejmowania może ona zostawiać ślady kleju i odrywać fragmenty świeżej farby. Optymalne byłoby zdejmowanie taśmy po każdej nałożonej warstwie farby i ponowne przyklejanie do nakładania kolejnej. Jest to jednak pracochłonne, dlatego można stosować taśmy bardziej wytrzymałe. Mają one na ogół kolor niebieski, w przeciwieństwie do jednorazowych taśm, które mają zwykle barwę żółtą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (14)
Malowanie ścian i sufitu, krok po kroku
Zaloguj się
 • kate_la

  Oceniono 4 razy 2

  Już niebawem będzie mnie to czekało... dzięki za rady, zobaczymy w praktyce jak pójdzie

 • Olgierd Mielcarz

  Oceniono 5 razy 1

  Nie zgodzę się z jednym, nie trzeba wybierać gruntu tej samej firmy co farba. Są słabe grunty i są słabe farby. Więc do słabej farby polecałbym raczej już dobry grunt, przykładowo od śnieżki jest ok do większości zastosowań. Na dobrym gruncie każda, nawet najgorsza farba lepiej będzie zakryje nawierzchnię, przyczepność też będzie o niebo lepsza.

 • Małgosia Kowalska

  0

  ja się na malowaniu samym nie znam. Mój kolega zawsze mi maluje (oczywiście odpłatnie, bo to jest usługa i czyjaś praca, więc zawsze płacę nawet kolegom/znajomym). Moje całe zadanie to wybrania koloru :P Moim zdaniem to trudniejsze niż samo malowanie Tyle kolorów, odcieni, można zwariować :P Ostatnio zdecydowałam się na śnieżkę, ale to był tylko przedpokój więc kolorek jasny, bez szaleństw. Na jednej ścianie zrobiłam taką wielką szafę lustrzaną. Optycznie powiększenie przedpokoju milion %

 • Łukasz Grab

  0

  Witam,
  Zapraszam na moją stronę.
  lukelex.net
  Gwarantujemy najwyższą jakość usług w atrakcyjnej cenie.
  Łukasz Grab 727 692 012

 • Anka Zając

  0

  mój mąż malował kilka razy sufity i ściany. Nie ma wielkiego doświadczenia, ale poszło mu naprawdę dobrze. Zwykle korzystamy ze śnieżki, ostatnio z tej serii satynowej jestem bardzo zadowolona z efektu, mam zdolnego mężusia to fakt

 • Dagmara Mitak

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo przydatny artykuł. szkoda, ze w momencie gdy zaczynałam własną przygodę z malowaniem na niego nie trafiałam. Jednak miałam szczęście i trafiłam na świetna obsługę w osiedlowy salonie Flugger. To włąsnie tu otrzymałam fachową pomoc i podpowiedzi jak sobie poradzić z malowaniem i z doborem potrzebnych akcesorii i farb. Myślałąm, ze z farbą nie będzie łatwo ponieważ oglądając swój ulubiony magazyn wnetrzarski upatrzyłam sobie idealny kolor do wnętrza. Nie było z tym kolorem najmnieszego problemu poprostu został on przygotowany w kilka minut na miejscu, a jej bazą była farba Flutex 5S. Farba idealnie kryła starą warstwę, i była bardzo wydajna. Malowanie powiodło się, fa ja uważam je za swój udany debiut.

 • Łukasz Kruszyna

  0

  Aktualnie używam mieszalnika ręcznego kupowanego od ludzi z Mixmann. Jest w porządku, nie mam uwag. Sprzęt dobrze miesza i farby i tynki. Można sprawnie zamówienia realizować, na pewno nie tracę czasu na całą obsługę. Fajnie że firma też ma swój serwis, co mi się już raz czy dwa przydało. Szybka odpowiedź na moje zgłoszenie, długo aparat nie stał bezrobotny. Informacje o Mixmann najlepiej przez ich stronę przejrzeć – mixmann.com.

 • keisi8

  0

  jeśli chodzi o ściany to malowałam ostatnio śnieżką takim kolorkiem bardzo jasnym pastelowym fioletowym. ponoć jest plamoodporna, ale na razie nie miałam jak tego nawet sprawdzić :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX