Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę

Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.
Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

Zamiast wanny - kabina prysznicowa

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, sprawdźmy, czy wybrany przez nas model natrysku nie okaże się za wysoki. Dotyczy to zwłaszcza kabin z głębokimi brodzikami (niektóre mają nawet 36 cm wysokości). Poza tym niektóre rodzaje kabin, na przykład walk-in (zdjęcie) (otwarta, bez drzwi, powstaje przez wydzielenie przestrzeni przegrodami szklanymi) zajmują niewiele mniej miejsca niż tradycyjna wanna.

Jeśli decydujemy się na gotowy zestaw, najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii wzorniczej. Dzięki temu, że są one do siebie dopasowane, gwarantuje to nam nieskomplikowany montaż i szczelność wszystkich połączeń. Co istotne, niektórzy producenci proponują do jednej kabiny kilka opcji brodzików, które różnią się między sobą wysokością, kolorem i wzornictwem.

Można też zamówić kabinę z brodzikiem dostosowaną do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest znacznie droższe (wiąże się też z dłuższym okresem oczekiwania), ale umożliwia na przykład zagospodarowanie w pomieszczeniu nietypowej wnęki lub montaż kabiny w łazience na poddaszu, kiedy trzeba dopasować jej ścianki do kąta nachylenia dachu.

Podczas zamiany wanny na natrysk nie obejdzie się bez przeróbek instalacji kanalizacyjnej oraz ciepłej i zimnej wody. Z montażem rur z tworzywa sztucznego doprowadzającymi wodę do baterii prysznicowej (umieszczonej na odpowiedniej wysokości) nie ma kłopotu, gdyż mają one niewielką średnicę - 15 mm. Inaczej jest z odpływem zużytej wody z brodzika. Wykonuje się go za pomocą przewodu kanalizacyjnego o średnicy 50 mm, ułożonego ze spadkiem minimum 2,5%. Należy jednak przewidzieć miejsce na syfon odpływowy, na który trzeba przeznaczyć około 85 mm przestrzeni pod brodzikiem.

Jeśli wybierzemy płaski brodzik, wówczas na parterze, w miejscu jego montażu, trzeba będzie rozkuć podłogę oraz zrobić gniazdo pod syfon. Na piętrze, tam gdzie planujemy ustawić brodzik, wykonujemy wgłębienie w stropie (zdjęcie) (koniecznie za zgodą konstruktora). Innym rozwiązaniem jest podniesienie na części łazienki poziomu podłogi.

Uwaga! Do płaskich brodzików zaleca się zestaw odpływowy z syfonem czyszczonym od góry (zdjęcie). Lepszy też będzie syfon o większej średnicy, czyli 90, a nie 52 mm, aby nie dochodziło do przelewania wody przez krawędź brodzika.

Zamiast kabiny prysznicowej - wanna

Przy takiej zamianie należy najpierw sprawdzić, czy wanna, która nam się podoba, zmieści się w naszej łazience. Nie mniej ważne jest to, czy w nowej aranżacji pomieszczenia będziemy mieli zapewniony wygodny dostęp nie tylko do niej, ale także do pozostałych urządzeń znajdujących się w łazience (umywalki, miski ustępowej, ewentualnie bidetu).

Konieczne też będzie przeniesienie przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tej sytuacji zazwyczaj obniża się wysokość montażu baterii lub montuje ją na rancie wanny (zdjęcie). Odpływ wody do kanalizacji znajduje się zwykle dalej od ściany niż w kabinie, zwłaszcza gdy wanna ma korek pośrodku jej dna. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rury kanalizacyjnej, aby umożliwić swobodny odpływ wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (4)
Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę
Zaloguj się
 • ceramika_design

  Oceniono 2 razy 2

  Parawany nawannowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie :) I w zasadzie trudno się dziwić, bo jest to jakieś wyjście z sytuacji odwiecznego problemu; wanna czy prysznic.

 • deylano

  Oceniono 1 raz 1

  no właśnie, co tu jest teraz lepsze? Mnie interesuje co by wybrać dla dużej rodziny. Tu jest fajny tekst www.timeto.pl/styl-zycia/dom/6312-rodzinna-%C5%82azienka-jak-j%C4%85-zaaran%C5%BCowa%C4%87 w temacie, no ale właśnie pytanie co lepsze, wanna czy prysznic czy może to i to?

 • Everyman Quidam

  Oceniono 1 raz -1

  Ja jestem tradycjonalistką i wolę wanny, jakkolwiek prysznic wydaje się bardziej funkcjonalny, bo zajmuje mniej przestrzeni i na ogół używa się nieco mniej wody. Mam dość nietypową łazienkę, jeśli chodzi o układ, dlatego nie było mi łatwo wybrać, ale skorzystałam z opinii jednego pana na atlasfachowca.pl/ - oni tam mają sporo ciekawych porad odnośnie do remontów mieszkań. Polecam, bo to autoryzowane forum, a nie jakaś amatorszczyzna:)

 • primavera83

  Oceniono 3 razy -3

  Wanna z kabiną to świetne rozwiązanie przy małych łazienkach, gdy chce się mieć to i to:) U znajomych widziałam wannę z kabiną Home-Deluxe. Kabina ma dodatkowo hydromasaż i deszczownicę, całość wygląda naprawdę stylowo i funkcjonalnie Kupili w sklepie polskiego przedstawiciela tej niemieckiej marki na home-deluxe.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX