Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kabina prysznicowa warta swojej ceny

Tekst Jan Wereśniak

Wydawałoby się, że zakup kabiny prysznicowej sprowadza się do wybrania modelu pasującego do naszej łazienki wymiarami i estetyką. W rzeczywistości jest to sprawa bardziej skomplikowana.

kabina prysznicowa
Nowoczesne kabiny mają minimalistyczną formę - tafle szkła i niemal niewidoczne zawiasy i profile
Fot. Deante
Niegdyś było prościej - kabinę prysznicową kupowało się wraz z brodzikiem, jako gotowy produkt do zamontowania. Obecnie ich konstrukcje są bardziej urozmaicone. Nadal najpopularniejsze są kabiny gotowe, ale zamiast nich można kupować szklane moduły (ściany różnych szerokości i drzwi z zawiasami), z których zbudujemy kabinę o wielkości i kształcie idealnie dopasowanych do naszych wymagań. Wśród kabin gotowych jest coraz więcej modeli zwanych bezramkowymi lub bezprofilowymi. Wykonywane są wyłącznie z hartowanego szkła, które ma odpowiednią sztywność, pozwalającą na łączenie ścian kabiny niemal niewidocznymi metalowymi uchwytami.

Kabiny gotowe są dostępne zazwyczaj w kilku szerokościach (od 70 do 140 cm) i jednej lub dwóch wysokościach. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent przewidział możliwość "doposażenia" seryjnej kabiny w elementy ułatwiające korzystanie z niej lub utrzymywanie urządzenia w czystości.

Kabina prysznicowa przede wszystkim wygoda

Wybierając kabinę prysznicową, w pierwszym rzędzie zwracamy uwagę, czy jej gabaryty będą odpowiednie do miejsca, jakim dysponujemy w łazience. Kolejne kryteria wyboru to estetyka i cena. Nasza wygoda zwykle znajduje się na szarym końcu. Niesłusznie, gdyż wartość użytkowa sprzętu zależy właśnie od odpowiedniego dopasowania go do naszych wymagań.

Najmniejsze kabiny mają wymiary zaledwie 70×70 cm (albo średnicę 70 cm). Wydawałoby się, że to świetny pomysł, gdy mamy malutką łazienkę. Rzeczywistość jest jednak inna - w takiej kabinie trudno jest się swobodnie obrócić, nie mówiąc już o myciu. Standardowa szerokość 90 cm sprawdzi się, gdy z kabiny korzystać będą osoby średniego wzrostu i średniej budowy ciała. Bardzo wysokie lub otyłe powinny wybierać kabiny jeszcze szersze.

Zanim więc kupimy wybrany model, postarajmy się w praktyce (czyli na sklepowej ekspozycji) sprawdzić, czy jest na tyle obszerny, by wewnątrz można było czuć się swobodnie.

Kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez

To ostatnie rozwiązanie jest efektowne i wygodne, bo w całej łazience mamy podłogę na jednym poziomie, bez progu przy wejściu do kabiny, co ułatwia korzystanie z niej osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Trzeba jednak pamiętać, że taka kabina nie jest całkowicie szczelna (nie stosuje się uszczelek używanych w modelach gotowych), więc powinna być bardzo starannie zamontowana.

Kabina z brodzikiem to rozwiązanie, które wciąż ma jednak zwolenników. Najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii, bo mamy gwarancję, że będą do siebie pasować. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Brodziki produkowane są w standardowych wymiarach, więc możliwe jest skompletowanie kabiny i brodzika od różnych producentów. Trzeba jednak sprawdzić, czy urządzenia do siebie pasują. Nie chodzi tu tylko o wymiary i kształty, lecz przede wszystkim o typ brodzika i możliwość jego zamontowania wraz z wybraną kabiną.

Brodziki płaskie. Ich krawędź o kilka centymetrów wystaje ponad poziom podłogi (najpłytsze mają zaledwie 2,5 cm głębokości). Niektóre modele zaprojektowane są tak, że montuje się je równo z posadzką.

Brodziki głębokie. Są praktyczne, gdy nie mamy w domu wanny i kabina będzie jedynym miejscem, w którym można wykąpać dziecko albo psa. Ich zaletą jest bezproblemowy montaż - odpływ kanalizacyjny zmieści się pod brodzikiem bez potrzeby kucia posadzki. Standardowe brodziki mają głębokość 15 cm, są jednak modele znacznie głębsze - nawet do 36 cm.

Jeśli kabina będzie stawiana na głębokim brodziku, sprawdźmy, czy zmieści się w łazience na wysokość (to ważne, gdy zlokalizowana jest na poddaszu).

Kabina prysznicowa dopasowana kształtem

Kształty i gabaryty kabin prysznicowych zmieniają się od czasu, gdy zapanowała moda na salony kąpielowe. Do typowych kabin dołączyły wówczas modele wymagające dużej przestrzeni; obszerne, a więc dobrze pasujące do deszczownic, paneli i podtynkowych zestawów hydromasażowych.

KABINY Moda na obszerne kabiny nie oznacza, że ze sklepów zniknęły modele typowe, najlepiej sprawdzające się w łazienkach o niewielkich powierzchniach.

Narożne. Wciąż najczęściej kupowane, bo pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń małej łazienki. Najpopularniejsze są modele na planie kwadratu lub wycinka koła (brak ostrych krawędzi to duża zaleta na ciasno zagospodarowanej przestrzeni).

Przyścienne. W obszerniejszych wnętrzach, w których nie liczymy się z każdym centymetrem, można zamontować kabinę przylegającą jednym bokiem do ściany łazienki, pozostałe jej ścianki wykonane są ze szkła. Takie kabiny mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta, elipsy lub koła.

Wolno stojące. Mogą stać w dowolnym miejscu łazienki, choćby na środku. Są tylko dwa warunki - musi być dużo miejsca, by kabina nie okazała się jedynym elementem wyposażenia, należy też zaplanować jej usytuowanie na etapie rozprowadzania instalacji (wymaga doprowadzenia rur w posadzce).

Walk-in. Przestrzeń pod natryskiem wydzielona jest szklanymi przegrodami. Sama kabina nie ma drzwi, a wejście do niej może prowadzić przez tak zwany suchy przedsionek, chroniący łazienkę przed zachlapaniem. Kabiny walk-in zajmują dużo miejsca, ale ma to swoje zalety - podczas kąpieli nie gromadzi się w nich para wodna.

DRZWI. Wygoda i przestrzenna funkcjonalność kabiny zależy jednak nie tylko od jej kształtu, ale również od typu drzwi. Zasadą jest, że im szersze wejście i im mniej ograniczają je drzwi, tym swobodniej możemy wejść do kabiny i z niej wyjść.

Uchylne. Są bardzo wygodne, gdy przed kabiną mamy sporo wolnej przestrzeni. Są wprawdzie modele, w których drzwi otwierają się do środka kabiny, jednak nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. Drzwi uchylne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe.

Przesuwne. Złożone z jednego lub dwóch elementów przesuwanych po prowadnicach (górnej i dolnej lub tylko górnej). Po rozsunięciu chowają się równolegle do stałych ścian kabiny. Jest to świetne rozwiązanie do małych łazienek, tym bardziej, że zapewnia wygodny dostęp do wnętrza kabiny.

Składane. Składają się z kilku elementów połączonych zawiasami - podczas otwierania, najpierw składają się do wnętrza kabiny, a potem przesuwają na jedną stronę. Polecane są do małych łazienek, gdyż zajmują niewiele miejsca.

Obrotowe. To rodzaj drzwi uchylnych, w których zawiasy znajdują się na górze i na dole w pionowej osi skrzydła. Dzięki temu podczas otwierania część skrzydła wysuwa się na zewnątrz kabiny, a część chowa do środka.

Ważne elementy konstrukcyjne kabiny prysznicowej

Profile. Osadza się w nich ścianki i drzwi kabin gotowych, a także używa w modelach bezramkowych do niwelowania krzywizn ścian. Najczęściej wykonywane są z lekkiego i odpornego na korozję aluminium, pokrytego chromowaną powłoką (błyszczącą lub satynowaną).

Ściany kabin. Stanowią je przeważnie tafle szkła hartowanego. W ofercie renomowanych producentów nie ma już w zasadzie wypełnień z tworzywa sztucznego - jest ono mało odporne na zarysowania i matowienie, tymczasem główny element kabiny powinien być trwały, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i odporny na uderzenia oraz nacisk.

Szkło hartowane co prawda, jak każde szkło, może się stłuc, ale nie rozpada się przy tym na ostro zakończone fragmenty, lecz na drobne kawałki, nie grożące skaleczeniem. Szkło może mieć grubość od 3 do 8 mm (grubsze stosowane jest w kabinach bezramkowych oraz typu walk-in, gdzie wymagana jest odpowiednia sztywność przegród). Oczywiście im grubszego szkła użyto, tym więcej zapłacimy za kabinę. Pamiętać trzeba też, że cena szkła zależy również od jego rodzaju - tafle mogą być przezroczyste lub matowe, barwne, a także ornamentowe. Ozdobne przeszklenia nie zawsze są dostępne w standardowej ofercie, można jednak zamówić je do wielu modeli kabin - opcje warto sprawdzić w katalogu producenta lub zapytać o nie sprzedawcę.

Powłoki hydrofobowe. Redukują one napięcie powierzchniowe szkła, przyspieszając spływanie kropel wody wraz z zanieczyszczeniami. To zapobiega przyleganiu brudu do ścian kabiny, a także tworzeniu się na nich osadów wapiennych i z mydła.

Elementy jezdne drzwi przesuwnych. Skrzydła poruszają się w prowadnicach - montowanych na górze i na dole kabiny lub tylko na górze. Płynność poruszania się drzwi i szczelność kabiny zależą od właściwych elementów jezdnych - suwaków lub rolek. Suwaki najczęściej wykonane są z tworzywa, w droższych modelach producenci stosują trwalsze i płynniej poruszające się metalowe rolki łożyskowane (ze stali nierdzewnej lub mosiądzu). W większości kabin dolne rolki można odpinać, co umożliwia odchylenie drzwi i umycie kabiny.

Zawiasy w kabinach bezramkowych. Mogą być przyklejane do tafli z jednej strony (od zewnątrz - co ułatwia mycie kabiny) lub wsuwane z obu jej stron (dają stabilniejszą konstrukcję). Niektórzy producenci stosują zawiasy z mechanizmem unoszenia drzwi - dzięki temu podczas otwierania dolna uszczelka nie dotyka o brodzika czy posadzki i nie ściera się.

Uszczelki magnetyczne. Wykonane są z tworzyw polimerowych, amortyzują krawędzie drzwi przy zamykaniu i uszczelniają je. Standardowo są montowane w droższych modelach kabin (niektórzy producenci umożliwiają dokupienie ich do innych modeli).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kabina prysznicowa warta swojej ceny