Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zamontować płaski brodzik w łazience

Robert Rachowski

W nowym domu w jednej z łazienek, chcę zamontować płaski brodzik. Instalator twierdzi, że trzeba rozkuć podłogę pod całą jego powierzchnią. Czy rzeczywiście jest to konieczne? Nie wiem też, jaki do takiego płaskiego brodzika powinien być syfon, żeby woda nie wylewała się do łazienki. Edmund S.

kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem, płaski brodzik
Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem
Fot. Sanplast
Brodziki płaskie mają zaledwie od 1,5 do 3,5 cm głębokości. Można je zamontować tak, aby licowały z powierzchnią podłogi lub tylko ich rant wystawał ponad wykończoną posadzkę.

Montaż płaskiego brodzika

Najłatwiej wykonać montaż płaskiego brodzika, jeśli zrobimy to na etapie budowy domu. Na parterze przygotowujemy wtedy zarówno miejsce na niego, jak i podłączenia do kanalizacji. Na piętrze natomiast można tak zaplanować płaski brodzik, by zmieścił się w warstwach podłogowych, a jego syfon - w wykonanym w stropie odpowiednio dużym gnieździe. Niezależnie czy będzie to na przykład strop monolityczny, czy gęstożebrowy, nie powinno to naruszyć jego nośności.

Czasami na płaski model, zamiast głębokiego urządzenia, decydujemy się, gdy już zostały wykonane wylewki pod posadzki. W takiej sytuacji:

- na parterze w miejscu montażu brodzika trzeba będzie rozkuć zrobioną już wylewkę. Należy też zrobić gniazdo pod syfon. Jeśli uszkodzimy izolację przeciwwilgociową podłogi na gruncie, powinniśmy te miejsca uszczelnić, na przykład lepikiem asfaltowym;

- na piętrze, tam gdzie planujemy ustawić brodzik, wykonujemy na syfon wgłębienie w stropie (koniecznie pod kontrolą konstruktora lub kierownika budowy). Brodzik zaś umieszczamy w wykutym fragmencie wylewki. Innym rozwiązaniem jest podniesienie na części łazienki (bądź na całej jej powierzchni) poziomu podłogi. Można do tego użyć płyt styropianowych o grubości na przykład 5 cm.

Uwaga! Zanim przystąpimy do instalacji brodzika, przeczytajmy dokładnie instrukcję jego montażu. Niekiedy różnice w montażu mają też związek z materiałem, z którego wykonany jest brodzik.

Syfon do płaskiego brodzika

Do płaskich brodzików fachowcy zalecają zastosowanie zestawów odpływowych z syfonem czyszczonym od góry. Jego konstrukcja sprawia, że łatwo można usunąć zatkany odpływ - wystarczy zdjąć pokrywę.

Aby nie obawiać się o przelewanie wody, gdy brodzik będzie wpuszczony w podłogę i zrównany z jej powierzchnią, należy wybrać syfon o większej średnicy, czyli 90, a nie 50 mm. Zapewnia on odbiór wody w ilości od 30 do ponad 50 l/min.

Na rynku są też płaskie brodziki z odpływem liniowym - ma on postać rynienki, przykrytej chromowaną kratką.

Zobacz też sposoby na zawsze czystą kabinę prysznicowąZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zamontować płaski brodzik w łazience