Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym wyczyścić baterie

Ewa Stroik

Nowe baterie są estetyczne i lśniące, dzięki czemu nadają blask kuchni i łazience. Niestety, nie jest łatwo utrzymać je w czystości. Jakich zatem użyć środków, aby nie zniszczyć armatury?

20394551 https bi
Fot.: Ravak

Kiedy na bateriach powstają odbarwienia albo zadrapania, jest to proces nieodwracalny i niestety nie pozostaje nam nic innego, jak kupić nowe. Aby przez długi czas stanowiły one piękną ozdobę wnętrza, należy zatem zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Niewłaściwe czyszczenie nie tylko sprzyja rozwojowi zarazków, lecz także przyczynia się do powstawania szpecących smug i zacieków. W czyszczeniu armatury najważniejsza jest systematyczność, dzięki której unikniemy intensywnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Bardzo ważne jest, by do czyszczenia baterii stosować wyłącznie środki polecane przez producenta. Nawet jednorazowe przemycie baterii niewłaściwym środkiem chemicznym, może ją bowiem trwale uszkodzić.

Czego potrzebujemy? Do czyszczenia armatury potrzebna jest przede wszystkim miękka ściereczka. Nie wolno używać drucianych szczotek czy gąbek z powłoką ścierającą. Podobnie z preparatami do czyszczenia. Nie powinniśmy wykorzystywać mleczek czy innych środków z granulatem ściernym. Mogą one powodować powstanie rys na wykończeniu armatury, zwłaszcza błyszczącej. Baterie mają różne rodzaje wykończenia - chromowane, inox, białe i w odcieniach mosiądzu antycznego. Do każdego powinniśmy dobierać inne środki czystości, bo to, co dobrze odświeża chrom, może przebarwić powłokę w innych odcieniach. Do kolorowych baterii najlepiej używać płynu do mycia naczyń, a w przypadku uporczywego osadu wapiennego specjalnego środka usuwającego kamień. Warto się upewnić, co zawiera taki środek, bo większość baterii negatywnie reaguje na chlor. Po jego zastosowaniu powłoka odbarwia się albo zmienia kolor. Baterie kolorowe, po dokładnym wyczyszczeniu, warto pokryć woskiem samochodowym. Woskowana powierzchnia jest bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza do czyszczenia.

W ofertach handlowych znajdziemy wiele preparatów chemicznych, które szybko poradzą sobie z kamieniem. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne. Unikajmy preparatów o silnych właściwościach ściernych oraz detergentów na bazie chloru. Przed zakupem przeczytajmy dokładnie skład preparatu czyszczącego. Jeśli znajduje się w nim kwas lub rozpuszczalnik, lepiej z niego zrezygnujmy. Takie składniki mogą trwale uszkodzić delikatną armaturę i mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Użycie zbyt mocnych preparatów czyszczących jest szczególnie groźne dla błyszczących baterii. Przez niewłaściwe czyszczenie na ich powierzchni pojawiają się matowe plamy. Dobre są środki produkowane są na bazie naturalnego kwasu owocowego, który nie odbarwia czyszczonych powierzchni. Dużą popularnością cieszą się także delikatne detergenty lekko zasadowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym wyczyścić baterie