Baterie łazienkowe
Większość współczesnych baterii łazienkowych to modele jednouchwytowe z ceramicznymi głowicami. Producenci wyposażają je w elementy i funkcje ograniczające zużycie wody - perlatory, ograniczniki przepływu i temperatury wody. Zużycie wody zmniejszają też modele termostatyczne. Najnowocześniejsze baterie wyposażone są w sterowanie elektroniczne i fotokomórki pozwalające na w pełni bezdotykową obsługę.
Baterie łazienkowe sprzedawane są zwykle w seriach obejmujących modele przeznaczone do wszystkich łazienkowych urządzeń - umywalki, wanny, kabiny prysznicowej i bidetu. Często poszczególne modele w ramach serii produkowane są w różnych wariantach - do montażu sztorcowego, naściennego, jako podtynkowe lub termostatyczne.
Baterie łazienkowe ścienne czy stojące
Niegdyś najpopularniejsze baterie ścienne, dziś spotykane są tylko w niektórych seriach. To dlatego, że ich podłączenie do instalacji wodnej jest bardziej skomplikowane (wymagające użycia krzywek lub kolanek i płytki montażowej) niż baterii sztorcowych (podłączanych za pomocą elastycznych wężyków).
Baterie łazienkowe wielootworowe
Najczęściej montowane są one na krawędzi wanny lub na cokole z płytek ceramicznych wykonanym między rantem wanny a ścianą. W każdym otworze umieszcza się jeden z elementów baterii - pokrętła, wylewkę, słuchawkę prysznicową. Należy przy tym pamiętać o zapewnieniu dostępu do tych elementów baterii, które po obudowaniu wanny będą zasłonięte. W przeciwnym razie prosta wymiana uszczelki może wymagać poważnych prac remontowych. Jeśli wanna będzie miała gotową obudowę akrylową, jej zdemontowanie nie będzie kłopotliwe. Jeśli jednak planujemy obudowanie jej płytkami, pozostawmy otwór rewizyjny - można go zamaskować pojedynczym kafelkiem mocowanym na magnes.
Baterie łazienkowe termostatyczne
Właśnie w łazience ich zastosowanie ma największy sens. Na rynku najwięcej jest modeli prysznicowych i wannowo-prysznicowych. To dlatego, że właśnie w kąpieli i pod prysznicem potrzebujemy dużej ilości wody o stałej, komfortowej dla nas temperaturze.
W bateriach termostatycznych temperatura domyślnie jest ustawiona na 38°C, ale zawory pozwalają ją ustawiać zgodnie z naszymi potrzebami (z dokładnością do 1°C, w granicach 0-60°C). Armatura taka gwarantuje utrzymanie stabilnej temperatury nawet wtedy, gdy w instalacji występują skoki ciśnienia. Nie trzeba więc się martwić, że podczas kąpieli pod prysznicem nagle popłynie bardzo gorąca lub lodowato zimna woda.
Podczas zakupu baterii warto jednak zwrócić uwagę, czy przycisk blokujący temperaturę jest zabezpieczony przed przypadkowym odblokowaniem.
Z baterii termostatycznej w kilka sekund po odkręceniu kurka wypływa woda o stałej, wybranej przez nas temperaturze. Dzięki temu oszczędzamy wodę, którą zużylibyśmy na ustawienie strumienia o komfortowej temperaturze. Unikamy też ryzyka poparzenia zbyt gorącą wodą.
Baterie łazienkowe podtynkowe
Najczęściej montowane są przy wannach i w kabinach prysznicowych, ale można kupić także umywalkowe. Elementy takich baterii w dużej części ukryte są w ścianie - na zewnątrz znajdują się jedynie wylewka oraz uchwyty do regulacji temperatury i strumienia wody.
Element podtynkowy montowany jest na stałe w ścianie i za jego pomocą steruje się wypływem wody. Część natynkową (osłonę i rozety oraz uchwyt lub pokrętła do regulowania wielkości strumienia wody i jej temperatury) montuje się dopiero, gdy zostaną ułożone płytki na ścianie.
Elementy natryskowe to m.in. wylewki, rączki prysznicowe, deszczownice lub dysze masażowe. Rączki prysznicowe produkowane są z tworzywa, a deszczownice - z mosiądzu lub PVC; oba rodzaje natrysków wykańczane są w kolorze chromu lub satyny.
Montaż baterii podtynkowej
Przed zakupem baterii podtynkowej warto sprawdzić grubość ściany, na której się ona znajdzie - głębokość, na którą montuje się moduły podtynkowe, wynosi bowiem 6-12 cm. Do miejsca, w którym ma być zamontowana bateria, należy doprowadzić z lewej strony rury z ciepłą, a z prawej - z zimną wodą. Trzeba również wykuć wnękę takiej wielkości, aby zmieścił się w niej element podtynkowy. Powinno się także wykonać bruzdy, w których ułożone zostaną przewody doprowadzające wodę do miejsca montażu wylewki, deszczownicy lub dysz. Po zakończeniu montażu należy wyrównać bruzdy oraz wykończyć powierzchnię ścian.
Baterie natryskowe montuje się na wysokości 110 cm od podłogi, a wannowe - 20 cm powyżej rantu wanny.
Baterie łazienkowe bezdotykowe
Reagują na ruch, dzięki czemu można uruchomić (i wyłączyć) kran bez dotykania. Ustawienie temperatury i strumienia wody umożliwia regulator znajdujący się na korpusie lub wylewce baterii; a jeśli ma ona dwie wylewki - tradycyjną i bezdotykową - w skrzynce zamontowanej w szafce pod zlewozmywakiem. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze. W takich bateriach dolna, nisko osadzona wylewka uruchamiana jest fotokomórką, wyższa natomiast sterowana jest klasycznie - za pomocą uchwytu. Trzeba pamiętać, że baterie bezdotykowe wymagają zasilania energią elektryczną. Najczęściej stosowane są ogniwa 6, 9 lub 12 V, ale bateria może być też zasilana z gniazdka, pod warunkiem że prąd będzie płynąć przez transformator zmieniający napięcie z sieciowego na niskie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Baterie do twardej wody
Słów kilka o...bateriach termostatycznych
Bateria podtynkowa - moda czy wygoda
Jakie baterie pomogą zaoszczędzić wodę w łazience
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament