Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kostki, bruk i kamienie na ścieżki i podjazdy

Tekst: Iwona Dąbrowska

Nawierzchnie ścieżek i podjazdów można wykonać z bardzo różnych materiałów. Jednak na naszych działkach dominuje kostka betonowa i kamienna. Nie bez powodu...

kostka betonowa
Betonowa kostka może imitować antyczny bruk
Fot. SEMMELROCK
Utwardzone nawierzchnie wokół domu muszą być trwałe, łatwe w utrzymaniu i oczywiście estetyczne. Wszystkie te warunki są spełnione, jeśli do ich wykonania użyje się bruku z betonu, kamienia lub klinkieru. Dlatego właśnie te materiały są tak popularne i chętnie stosowane w przydomowych ogrodach.

Lista ich zalet jest jednak jeszcze dłuższa. Praktycznie żaden z tych materiałów nie wymaga konserwacji, a ich wygląd nawet po wielu latach nie powinien ulec zmianie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Możliwości wyboru kolorystyki, kształtu i wielkości są ogromne - zwłaszcza wśród kostki betonowej, co pozwala na zaprojektowanie własnej niepowtarzalnej nawierzchni. Jeśli jednak w związku z tą różnorodnością mamy kłopot, na którą kostkę się zdecydować, istnieje dobre wyjście - wykorzystanie więcej niż jednego materiału. Ułożenie nawierzchni we wzory z różnych elementów może przynieść bardzo udany efekt. Ważne, by wszystko wcześniej zaprojektować i starannie dopasować do stylu ogrodu, kolorystyki elewacji czy elementów małej architektury. Projekt jest potrzebny również po to, aby nie popełnić błędów, które mogą okazać się czasem bardzo kosztowne. Na przykład dopiero po dokładnym ustaleniu przebiegu ścieżek i podjazdu można określić ilość materiału, którą trzeba kupić. A jest to naprawdę istotne, bo jeśli zabraknie nam kostki nawet na pół metra kwadratowego, będziemy mieli duży kłopot. Najpierw z zamówieniem takiej niewielkiej ilości, a potem z transportem, bo przecież nie wynajmiemy do tego ciężarówki.

Konieczność wykonania projektu wiąże się też z ustaleniem, w którym kierunku ma spływać woda z nawierzchni. Zaniedbując tę kwestię, możemy nawet narazić w przyszłości garaż lub piwnice na zalanie. Przewidzieć należy również to, że w ogrodzie będziemy chcieli w przyszłości zainstalować oświetlenie lub system automatycznego nawadniania. Aby nie trzeba było rozbierać nawierzchni, warto przed jej ułożeniem po prostu zakopać rurę, przez którą będzie można kiedyś przeprowadzić odpowiednie przewody.

Kostka betonowa

Dzięki wciąż wprowadzanym ulepszeniom w procesie produkcji kostka betonowa coraz mniej przypomina wyrób z betonu, a coraz bardziej kamień naturalny. Przede wszystkim w jej skład wchodzą już nie tylko cement, piasek i woda, ale także kruszywa szlachetne lub barwniki. Poza tym stale unowocześnia się technologię zagęszczania i sprasowywania tej mieszaniny.

Decydując się na kostkę betonową, warto wiedzieć, że to co się nam wydaje jej wadą, wcale nią być nie musi. Na przykład, jeśli:

- brzegi w niektórych wzorach są nierówne - pamiętajmy, że często robi się to celowo, by kostka przypominała starą;

- między poszczególnymi partiami materiału są różnice kolorystyczne - może to wystąpić zawsze, nawet w produkcie pierwszego gatunku. Trzeba tylko pamiętać, by podczas układania kostki sięgać po nią na zmianę z różnych palet, aby w nawierzchni nie utworzyły się płaszczyzny o innych odcieniach;

- na powierzchni z kostki pojawiają się jasne plamy, czyli wykwity wapienne - powstają one w wyniku naturalnych procesów fizycznych i z czasem znikną.

Zobacz galerię kostek, bruku, płyt



Kostka kamienna

Kamień uważany jest za materiał najbardziej szlachetny, bo naturalny. Barwa kostki zależy od skały, z której została pozyskana. Najczęściej wykorzystuje się granit, bazalt i sjenit. Ich kolorystyka obejmuje całą gamę szarości, ale można także spotkać skałę z ziarnami minerałów, które nadają odcień beżowy, rudy lub czerwony. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im rzadziej spotykany kolor, tym cena kostki wyższa. Jasną kolorystykę (beżową, żółtą) mogą zapewnić piaskowiec lub wapień, ale te skały częściej sprzedaje się w formie płyt (łupanych lub ciętych) niż kostek.

Ponieważ kostka kamienna powstaje w wyniku odłupywania od skalnego bloku, nie ma równych wymiarów. Dlatego podaje się jej wymiar przybliżony - z dopuszczalną różnicą nawet 3 cm (np. kostka 8-11 cm). Na dokładność wymiarów kostki ma również wpływ to, z jakiego kamieniołomu pochodzi, bo w zależności od złoża skała łupie się lepiej lub gorzej. Czasem też, kupując kostkę, możemy wybierać między pierwszym gatunkiem, w którym większość kawałków trzyma wymiar, a gatunkiem drugim - bardziej zróżnicowanym. Na ścieżki i podjazdy dla samochodów osobowych wykorzystuje się kostkę 4-6 cm lub 7-9 cm, a na podjazdy dla ciężkich samochodów kostkę większą i stabilniejszą - 8-11 cm i 15-17 cm. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że duża kostka jest mniej wydajna: z jednej tony kostki o wymiarach 15-17 cm ułożymy około 3 m2 nawierzchni, podczas gdy z jednej tony kostki 4-6 cm - około 8,5 m.

Bruk klinkierowy

Jest to doskonały materiał nie tylko na nawierzchnie, ale i na różne elementy ogrodowej architektury - murki, brzegi oczka wodnego albo placyk z grillem. Tak jak kostka betonowa nie musi być szara, tak bruk klinkierowy nie musi być w odcieniu czerwieni. Żółty, pomarańczowy, brązowy albo szary klinkier można dopasować do kolorystyki ścian i dachu domu. Poza tym dobrze współgra plastycznie z innymi materiałami: kamieniem bądź drewnem.

Bruk klinkierowy to mieszanina naturalnych składników - gliny i piasku - wypalana w specjalnych piecach. Wysoka temperatura gwarantuje bardzo dużą trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Kostki, bruk i kamienie na ścieżki i podjazdy