Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Utwardzony podjazd do garażu z trawą - zielone fugi

Odpowiada: Piotr Syga

Przed garażem planuję szeroki podjazd z płyt kamiennych. Nie chciałbym jednak, by szara nawierzchnia odcinała się zbytnio od zieleni ogrodu, dlatego postanowiłem płyty porozsuwać, a w szczelinach posadzić rośliny. Jakie gatunki nadają się do tego i czy to w ogóle dobry pomysł? Antoni Zawadzki, Zielona Góra

1. Czy pomiędzy elementami utwardzonego podjazdu można posadzić rośliny?

2. Jak przygotować podłoże pod nawierzchnię z zielonymi fugami?

3. Co zrobić, by rośliny dobrze rosły w szczelinach pomiędzy płytami lub kostką?

1. Wystarczy gleba i trochę wilgoci

Jeśli spoin między elementami utwardzonej nawierzchni nie wypełnimy zaprawą cementową, na pewno z czasem pojawią się w nich rośliny. Wyrosną z nasion, które przywieje na posesję wiatr, lub tych, które są w gruncie. Skoro spoiny i tak zostaną zasiedlone, może warto samodzielnie zdecydować, co i gdzie wyrośnie. Zwłaszcza że nie jest to ani kosztowne, ani skomplikowane.

Nie należy się obawiać, że wypełnienie szczelin roślinami będzie wiązało się z ograniczeniami w korzystaniu z podjazdu. Żadna nawierzchnia nie jest przecież w każdym miejscu w równym stopniu deptana lub obciążona przez koła pojazdów. Jeśli dobierze się gatunki roślin odpowiednio do obciążenia ruchem pieszym i kołowym, monolityczny jednobarwny podjazd może zamienić się w efektowną mozaikę.

 • Rośliny na zielone fugi

  Tolerujące deptanie:  acena drobnolistnaAcaena microphylla
  fiołek wonnyViola odorata
  goździcznik skalnicowyPetrohagia saxifraga
  karmnik ościstySagina subulata
  płomyk szydlastyPhlox subulata
  rozchodnik ostrySedum acre
  rumian szlachetnyChamaemelum nobile
  tojeść rozesłanaLysimachia numelaria
  Na miejsca rzadko deptane:  dębik ośmiopłatkowyDryas octopetala
  kostrzewa siwaFestuca glauca
  macierzankaThymus sp.
  pięciornik krzewiasty 'Goldteppich'Potentilla fruticosa 'Goldteppich'
  rogownica BibersteinaCerastium bibersteini
  rojnikiSempervivum sp.
  rozchodnikiSedum sp.
  smagliczka skalnaAlyssum saxatile
  zawciąg nadmorskiArmeria maritima
  2. Wykonanie nawierzchni

  Podłoże pod nawierzchnię, w której szczeliny będą wypełnione roślinami, przygotowuje się w taki sam sposób jak pod podjazd w całości z kostki czy kamienia. Warto jednak zrobić to szczególnie starannie. Podłoże pod utwardzonym podjazdem musi być stabilne - by nie dochodziło do wysadzin mrozowych, oraz przepuszczalne - by gleba ze spoin nie została spłukana powierzchniowo przez silny deszcz, a korzenie roślin w szczelinach nie były zalewane wodą.

  Na nawierzchnię z roślinnymi spoinami najlepiej nadają się płyty lub kamienie o nieregularnym kształcie, ale można też zastosować kostkę brukową lub foremne płyty. Trzeba je tylko układać z odstępami odpowiedniej szerokości (przynajmniej 1 cm w nawierzchni z kostki i 2 cm - z płyt). Każdy z elementów umieszczamy w przygotowanym wykopie, a następnie dobijamy młotkiem gumowym.

  3. Gleba i rośliny

  Szczeliny między płytami wypełniamy kompostem wymieszanym z piaskiem (1:1). Potem wysiewamy nasiona, przysypujemy je cienką warstwą kompostu i delikatnie ubijamy. Rośliny można też sadzić - korzenie umieszczamy w skrzyżowaniach szczelin, pomagając sobie tępą częścią noża lub śledziem do namiotu.

  Przez pierwsze dni po siewie lub sadzeniu należy wszystko starannie podlewać. Później, jeśli nie ma długotrwałej suszy, wystarczy woda z opadów. Aby rośliny dobrze się prezentowały, trzeba jeszcze pamiętać o nawożeniu (najłatwiej stosować nawozy w płynie), usuwaniu chwastów oraz pędów rozrastających się w niepożądanym kierunku.

 • Skomentuj:

  Utwardzony podjazd do garażu z trawą - zielone fugi