Drewno termowane

red.
19.09.2013 15:29
A A A
Jesion poddawany obróbce termicznej czyli tak zwane thermo drewno jest materiałem idealnie nadającym się na deski tarasowe

Jesion poddawany obróbce termicznej czyli tak zwane thermo drewno jest materiałem idealnie nadającym się na deski tarasowe (Fot. www.dombal.com.pl)

Drewno termowane to drewno przetrzymywane w temperaturze od 180 do 230 stopni Celsjusza. Tę metodę stosowali ją już Wikingowie przy budowie swych łodzi, aby były trwałe.
Termowanie to innymi słowy wygrzewanie. Polega ono na modyfikowaniu właściwości drewna za pomocą wysokich temperatur oraz pary wodnej. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian struktury cukrów w nim zawartych (karmelizacji), przez co stają się one nieprzyswajalne dla organizmów żywych typu szkodniki, grzyby, bakterie itp. Karmelizacja cukrów w drewnie skutkuje uzyskaniem ciemnobrązowej barwy i stąd zainteresowanie stosowaniem go na podłogi, bowiem kolor równie trwały, można osiągnąć tylko poprzez olejowanie drewna.

Dzięki termowaniu drewno ponadto ma mniejszą zdolność pochłaniania wody i wzrastają jego możliwości izolacyjne, aż o 25%.

Kolejną ciekawą właściwością, jaką drewno nabywa w wyniku tremowania, jest skurcz objętościowy, który maleje średnio o 50% i stąd jest to materiał, który można rozważać do zastosowania na ogrzewanie podłogowe.

Termowanie drewna jest procesem nie tylko bardzo prostym, ale również w pełni ekologicznym - do obróbki nie używa się żadnych środków chemicznych, bazuje się jedynie na poddawaniu drewna wysokiej temperaturze, gazu obojętnego oraz wody.

Dzięki takiej obróbce drewno doskonale nadaje się do aplikacji zewnętrznych na: tarasy, elewacje budynków, wiaty, okna, drzwi, czy meble ogrodowe, ale także wewnątrz domu, na podłogi w łazienkach, kuchniach czy saunach. Najistotniejsza jest jednak tutaj trwałość, deski z drzewa termowanego przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć przez kilkadziesiąt lat, dzięki czemu nie mają sobie równych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
  • Drewniane elewacje to nie tylko domena dawnego budownictwa ludowego, ale również ważny element nowoczesnych trendów wzorniczych. Drewno na elewacji
  • Przykładowe rozwiązanie mocowania elewacji z desek do ocieplonej ściany (przy cokole) Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach
  • Tak wyglądają różne gatunki drewna:
1. Dąb europejski (Quercus petraea (Matt.) Liebl. i Quercus robur L.)
2. Iroko (Milicia excelsa (Welw.) C.C.Berg)
3. Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.)
4. Mansonia (Mansonia altissima A.Chev.)
5. Meranti różowe (Shorea sp., np. Shorea acuminata Dyer)
6. Modrzew europejski (Larix decidua Mill.)
7. Okume (Aucoumea klaineana Pierre)
8. Świerk pospolity (Picea abies (L.) Karst.)
9. Tatażuba (Bagassa guianensis Aubl.)
10. Teak (Tectona grandis L.f.)
11. Toon (Toona ciliata M. Roem.)
12. Żywotnik (Thuja plicata Donn. ex D. Don) Jak wyglądają różne gatunki drewna

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX