Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Beton do budowy domu: jak wylewać beton?

Andrzej Źródłowski

Nie wystarczy zamówić odpowiedniej klasy mieszankę betonową. Trzeba jeszcze dopilnować, aby została właściwie ułożona i pielęgnowana.

betonowanie
Przy betonowaniu nisko usytuowanych elementów konstrukcji domu, mieszankę dostarcza się bezpośrednio z betoniarki za pomocą rynny
Fot. Shutterstock.com/Chameleonseye
Zazwyczaj mieszanka betonowa dostarczana jest na budowę betonowozem-gruszką. Do jej ułożenia stosuje się różne urządzenia. O ich wyborze decyduje konsystencja mieszanki i usytuowanie betonowanej konstrukcji. Mieszanka betonowa wypełniająca deskowanie elementów położonych poniżej poziomu terenu - fundamentów lub ścian piwnic - może być podawana bezpośrednio z betonomieszarki za pomocą rynny. Nie trzeba więc płacić dodatkowo za układanie.

Przy betonowaniu elementów na większej wysokości - słupów, stropów, ścian - najwygodniej jest stosować specjalne pompy zamontowane na samochodzie, którymi mieszanka jest tłoczona pod ciśnieniem. Dzięki temu w czasie 10-15 minut można ułożyć około 6 m3 mieszanki. Koszt zamówienia takiej pompy zależy od zasięgu wysięgnika. Gdy wynosi on 24 m, trzeba zapłacić około 18 zł/m3 lub 350 zł za całą usługę; dla wysięgnika 32 m jest to 20 zł/m3 lub 400 zł za całość.

Pielęgnacja betonu w czasie wiązania

Nawet najlepszy beton trzeba odpowiednio pielęgnować, chroniąc podczas wiązania przed zbyt szybkim wysychaniem. Najczęściej jest ono spowodowane dużym nasłonecznieniem i silnym wiatrem. Jeśli powierzchnia elementów betonowych nie jest utrzymywana w wilgoci, pojawią się w nich pęknięcia. Dlatego przez przynajmniej 3-4 dni od ułożenia, beton trzeba systematyczne nawilżać (polewając elementy na przykład zraszaczem ogrodowym) aż do momentu, gdy beton przestanie "pić" wodę i na powierzchni pojawią się niewielkie kałuże. Częstotliwość zraszania zależy od warunków atmosferycznych, klasy betonu i miejsca betonowania. Szczególnie starannej pielęgnacji wymagają stropy z betonu szybko twardniejącego, narażone na bezpośrednie nasłonecznienie - przez pierwsze trzy dni trzeba je zraszać 3-4 razy dziennie. Zmniejszenie parowania wody z wysychającego betonu zapewnia również folia rozłożona na jego powierzchni. Mniej intensywnej pielęgnacji wymagają elementy betonowane na gruncie - wystarczy je zraszać tylko raz dziennie lub po prostu przykryć folią.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Beton do budowy domu: jak wylewać beton?