Jak wyglądają różne gatunki drewna
Barwa i rysunek drewna są różne, zależnie od jego gatunku. Najwyraźniejszy rysunek ma drewno iglaste, dzięki dobrze zaznaczonym słojom. Drewno egzotyczne ma natomiast zdecydowanie ciekawszą kolorystykę.


Drewno, zwłaszcza egzotyczne, ma wiele określeń handlowych (często nie do końca poprawnych). żywotnik w Polsce znany jest bardziej jako cedr kanadyjski, mimo że cedrem nie jest; mansonia określana jest także jako bete, okume jako gabun, toon jako cedr indyjski, a damarzyk jako red maranti. Rodzaj drewna jednoznacznie definiuje dopiero jego nazwa łacińska - dlatego powinno się jej używać przy zakupie (zwłaszcza egzotycznych gatunków).
Od niedawna na rynku dostępny jest nowy produkt - drewno termowane (ThermoWood). To najczęściej sosna lub jesion po specjalnej obróbce cieplnej, dzięki której drewno staje się mniej podatne na szkodliwe działanie mikroorganizmów i w mniejszym stopniu "pracuje" przy zmianach wilgotności. Jest też wyraźnie ciemniejsze, brązowoczekoladowe, podobne do niektórych rodzajów drewna egzotycznego. Zmiany zachodzą w całym przekroju drewna, można by więc uznać je za substytut skutecznej impregnacji i bejcowania. Jednak aby były one korzystne, proces wygrzewania drewna musi zostać przeprowadzony prawidłowo, co zapewniają tylko doświadczeni producenci. Wadą drewna termowanego jest obniżenie jego właściwości wytrzymałościowych (jest bardziej kruche i łatwiej je rozłupać) oraz wyczuwalny zapach spalenizny. Barwa tego materiału może zmieniać się w czasie - bardzo często pod wpływem światła słonecznego wyraźnie jaśnieje.
Drewno termowane jest o 20%-50% droższe od drewna naturalnego.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: