Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dokąd zmierza polskie budownictwo - konferencja organizacji WWF

red.

Polskie prawo budowlane pozwala na budowę domów energochłonnych, które w momencie oddania do użytku nadają się do termomodernizacji. Natomiast budowa energooszczędnych domów jest znacznie tańsza niż późniejsze ich docieplanie. Kiedy to się zmieni?

Dom w budowie
Dom w budowie
Fot. Rafał Polak-Kuchta
W połowie czerwca w Warszawie odbyła się konferencja pod hasłem "Efektywność energetyczna w budownictwie" zorganizowana przez ekologiczna organizację WWF. Podsumowano na niej oczekiwania Unii Europejskiej wobec Polski w zakresie zmniejszenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla oraz dostosowanie polskich przepisów budowlanych do tych oczekiwań. Niestety sytuacja nie wygląda dobrze.

Przez Polskę przetoczyła się fala powodzi. Takie zjawiska będą się powtarzały coraz częściej, bo ulewne deszcze, huragany, trąby powietrzne są efektem ocieplenia klimatu. Polski rząd liczy na pomoc Unijną na usuwanie skutków powodzi, ale oprócz oczekiwań musimy wreszcie sami przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które są przyczyną kataklizmów!!!

W Polsce wciąż marnuje się ogromne ilości energii, przez budowanie energochłonnych budynków. Nasze prawo jest fatalne i pozwala na budowę domów w takim standardzie, że od razu nadają się do termomodernizacji. Dlatego organizacja ekologiczna WWF i polscy architekci apelują do rządu o zaostrzenie przepisów. Zamiast ubiegać się o większe limity emisji CO2 budujmy domy o mniejszym zapotrzebowaniu na energię, które przyczynią się do znacznego zmniejszenia emisji CO2. Tym bardziej, że budowanie takich domów jest tylko minimalnie droższe - zaledwie o kilka procent (dla domów jednorodzinnych o około 4%), a zwrot kosztów następuje już po kilku latach dając znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji.

Niestety Polski rząd zdaje się nie zauważać problemu i zamiast zaostrzać przepisy i egzekwować czy wręcz zachęcać do energooszczędnego budownictwa (tak jak się to dzieje w Danii i Niemczech), łagodzi przepisy. Trzeba to zmienić, bo Unia Europejska nakłada na nas bardzo wysokie wymagania - Polska do 2020 roku ma o 15% ograniczyć zużycie energii - to najwyższe wymagania wśród wszystkich państw członkowskich UE, ale mamy z czego oszczędzać!

Dlatego nowelizacja i zaostrzenie przepisów budowlanych jest konieczne! Budowanie domów energooszczędnych daje ogromny potencjał zmniejszenia zużycia energii. Jest to tym ważniejsze, że w Polsce wciąż brakuje domów i budownictwo mieszkaniowe jeszcze się nasili i albo zwiększy się zapotrzebowanie energię - jeśli nadal domy będą energochłonne, albo niemal bez kosztowo zyskamy duże oszczędności w zużyciu energii co wyjdzie na korzyść państwu, środowisku i portfelom mieszkańców tych domów.

Na zmianie prawa powinno zależeć również kupcom mieszkań i domów deweloperskich, bo deweloperzy budują zgodnie z przepisami i zwykle nie dbają o późniejsze koszty eksploatacji budynków. Obecnie jedynie indywidualni inwestorzy mają realną szansę na budowę domów energooszczędnych, bo budując dla siebie budujemy lepiej.

Zobacz także:

Budowanie energooszczędne się opłaca!

Jak zbudować dom energooszczędny

Korzyści z budowania domów niskoenergetycznych

Skomentuj:

Dokąd zmierza polskie budownictwo - konferencja organizacji WWF