Dom energooszczędny

 • Świadectwo energetyczne

  Świadectwo energetyczne - czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?

  Świadectwo energetyczne, certyfikat energetyczny, paszport energetyczny - to najczęściej funkcjonujące określenia dla świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu. To dokument, który określa całkowite zapotrzebowanie na energię używaną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. Kiedy i komu trzeba zlecić jego wykonanie? Kto powinien to zrobić? Na te pytania dziś odpowiemy.

 • Jak powstaje dom ze styropianu?

  Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa?

  Coraz modniejsze staje się budowanie domów w nowych technologiach. Co jakiś czas pojawiają się też nowe trendy, które siłą rozpędu stają się modą wśród inwestorów. Niektóre z nich są dość zaskakujące. Doskonałym przykładem może być tutaj stawianie domów z bloczków styropianowych. Czy faktycznie stawianie domu w całości ze styropianu to dobry pomysł? Czy taka inwestycja jest opłacalna? Czy taka technologia ma szansę na to, by stać się stałą, solidną alternatywą dla tradycyjnych metod stawiania budynków, czy też pozostanie chwilową modą?

 • Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym

  Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym

  Dom energooszczędny to budynek m.in. bez mostków termicznych. Zazwyczaj ociepla się go polistyrenem ekstrudowanym XPS, styropianem EPS, wełną mineralną, pianą PIR lub wełną drzewną. Jego elementy wykonuje się z materiałów, które same w sobie zapewniają odpowiednią termoizolacyjność, np. buduje się budynki z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego.

 • O projekcie w wersji eko powinniśmy myśleć na długo przed rozpoczęciem inwestycji we własny dom. Niskoenergetyczne konstrukcje, w przeciwieństwie do konwencjonalnych, nie tylko zmniejszają ekonomiczne koszty ich utrzymania, lecz także nasz „rachunek ekologiczny”.

  Dom ekologiczny - czy to dom marzeń? Czym się charakteryzuje?

  Budownictwo w duchu eko z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa zarówno nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możemy zwiększyć komfort życia, zmniejszając przy tym koszty eksploatacji budynku, jak i rosnącej świadomości ekologicznej oraz kwestii rygorystycznych norm i przepisów prawa dotyczących parametrów cieplnych budynku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę budując dom ekologiczny.

 • Magazyn energii – czy to się opłaca?

  Magazyn energii – czy to się opłaca?

  Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na niezależność energetyczną. Decyduje się na nie coraz więcej użytkowników prywatnych oraz firm. Czy jednak zastosowanie tego rozwiązania rzeczywiście pozwala na obniżenie wydatków związanych z energią elektryczną?

 • Kontenery mieszkalne to obecnie komfortowe, w pełni wyposażone domy, a nie mało estetyczne baraki.

  Kontener mieszkalny

  Ostatnio coraz częściej mówi się o „alternatywnych" możliwościach zamieszkania we własnym domu. Bynajmniej nie chodzi tu o dom eko, z gliny czy ze słomy, ale o kontener mieszkalny.

 • Dom energooszczędny. To nie tylko niższe rachunki

  Dom energooszczędny. To nie tylko niższe rachunki

  Najważniejszą zaletą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych oraz instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dom energooszczędny, zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie gwarantuje zużycie energii nawet o 50% niższe niż w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Jest to ekonomiczne i ekologiczne.

 • Dom EX 15 II

  Jak wybudować dom energooszczędny? Pięć zasad gwarantujących sukces

  Dom energooszczędny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania i wentylacji jest nawet pięciokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnego budynku. Jak uzyskać tak dobre standardy? Które wyznaczniki są najważniejsze? Przedstawiamy 5 zasad, które sprawią, że dom będzie ciepły, tani w utrzymaniu i przyjazny dla mieszkańców.

 • dom energooszczędny

  Dom energooszczędny: koszt budowy i dopłaty

  Wybudowanie domu energooszczędnego jest droższe niż domu tradycyjnego - to oczywiste. Trudno jednak ocenić, o ile procentowo więcej trzeba zapłacić za taką budowę w porównaniu z domem tradycyjnym.

 • gazowy kocioł kondensacyjny, kuchnia

  Dom energooszczędny: jak dobrać moc kotła gazowego?

  Na etapie wyboru odpowiedniego gazowego kotła kondensacyjnego pojawia się dylemat, jak pogodzić nieduże zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania energooszczędnego domu z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody do mycia.

 • okna dachowe, kuchnia

  Dom energooszczędny: jak wybrać AGD

  W domach energooszczędnych budowanych w standardzie NF15 i NF40 zaleca się ograniczanie zużycia energii przez zastosowanie sprzętów o wysokiej klasie efektywności energetycznej. Dla mieszkańców takich domów oznacza to między innymi zmianę urządzeń AGD, a także przyzwyczajeń.

 • odnawialne źródła energii, elektrownia wiatrowa

  Odnawialne źródła energii - przydomowa elektrownia wiatrowa

  Wielu inwestorów zastanawia się nad montażem przydomowej elektrowni wiatrowej. Tu, podobnie jak w przypadku ogniw fotowoltaicznych, kusi nas perspektywa zredukowania zużycia jednego z najdroższych nośników energii cieplnej, jakim jest prąd. Zastosowanie elektrowni wiatrowej wymaga jednak dokładnego przemyślenia.

 • dom jednorodzinny, dom energooszczędny

  Jak budować dom energooszczędny

  Na to, czy dom osiągnie standard energooszczędnego, wpływa wiele czynników - poczynając od znalezienia działki, poprzez wybór projektu oraz rozwiązania i materiały budowlane, aż do wyposażenia domu w odpowiednie urządzenia i instalacje.

 • Inwestor powinien wiedzieć, że zarówno bank, jak i Fundusz mają prawo do okresowych 'wizytacji' naszego przedsięwzięcia, czyli kontrolowania stanu i jakości wykonywanych robót budowlanych

  Wniosek o dotację do budowy domu energooszczędnego - krok po kroku

  Program dopłaty do budowy domów energooszczędnych to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących domy mieszkalne o niskim zużyciu energii, które jednocześnie spełniają wymagania stawiane przez dyrektywę unijną. Jak złożyć wniosek o taką dotację?

 • dom energooszczędny

  Jak otrzymać od państwa dopłatę do budowy domu energooszczędnego

  Myśląc o budowie domu, zwykle zastanawiamy się nad tym, ile będzie nas to kosztowało. Otóż okazuje się, że część pieniędzy możemy dostać od... Państwa. Jest tylko jeden warunek: musimy zbudować dom energooszczędny.

 • dom energooszczędny

  Jak wygląda projekt domu energooszczędnego

  Aby dom był energooszczędny, powinien spełniać wiele warunków. To przede wszystkim wymogi technologiczne dotyczące przegród zewnętrznych oraz zastosowanych instalacji i urządzeń. Jednak równie duży wpływ na obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu ma sam projekt budynku i zastosowane rozwiązania przestrzenne.

 • dom energooszczędny

  Dom energooszczędny, czyli jaki?

  Lepiej płacić dużo czy mało za ogrzewanie? Odpowiedź jest oczywista. Mniej oczywiste jest jednak jak zbudować taki dom, żeby nie później nie wydawać majątku na jego utrzymanie.

 • energia odnawialna

  Energia odnawialna

  Energia odnawialna jest to energia wnętrza ziemi, słońca oraz wody i wiatru (przy czym to ostatnie źródło wykorzystuje się głównie do wytwarzania prądu), a tak że energia pochodzącą ze spalania biomasy.

 • Schemat strat ciepła w budynku

  Audyt energetyczny

  Zanim zdecydujemy się na termomodernizację domu, ważne jest przeprowadzenia audytu energetycznego. Dzięki niemu będziemy mogli starać się o dofinansowanie koniecznych do wykonania prac.

 • Pompa powietrzna jest najtańsza spośród wszystkich pomp ciepła. Opłacalność jej zakupu zależy od miejsca, w którym ma być zamontowana.

  Pompa ciepła mroźną zimą

  Sprawność większości pomp ciepła zależy od tego, jak zimno jest na dworze. Jednak nie należy obawiać się, że w mroźne dni możemy zostać bez ogrzewania.

 • Zaletą tego domu jest prosta, zwarta bryła i tradycyjne materiały wykończeniowe, co umożliwia szybką realizację oraz rozsądek w wydawaniu pieniędzy na budowę i eksploatację. Aby dodać wejściu elegancji, fragment elewacji wykończono płytami z piaskowca

  Architektoniczne sposoby na oszczędny dom

  Oszczędny dom to taki, którego eksploatacja kosztuje stosunkowo mało. Nie zapewni tego - jak niektórzy sądzą - zamówienie najtańszego projektu, zakup materiałów z promocji i zatrudnienie niedrogich wykonawców.

 • Pamiętajmy, że elektrośmieci to bardzo niebezpieczne odpady. Muszą być składowane w odpowiednich, specjalnie do tego celu przeznaczonych miejscach.

  Elektrośmieci nie do śmieci!

  Jeśli kupujemy nowy sprzęt elektryczny bądź elektroniczny lub wymieniamy świetlówkę, zazwyczaj pozbywamy się ?poprzednika?, wyrzucając go do kosza. Tego nie wolno robić, bowiem elektrośmieci to odpady bardzo niebezpieczne.

 • dom energooszczędny, dom autonomiczny, projekty domów

  Dom autonomiczny. Konstrukcja i technologia

  Przedstawiamy niezwykły - jak na polskie warunki - projekt domu, którego budowa i eksploatacja nie degraduje środowiska naturalnego. Choć brzmi to jak utopia, zarówno autorytet twórców tej koncepcji (wśród których są eksperci ładnego domu), jak i fakt, że został on uznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) za najlepszy ekologiczny projekt w roku 2011, skłoniły nas do jego prezentacji. Ten superenergooszczędny dom autorzy nazwali ?Autonomicznym Domem Dostępnym?.

 • dom energooszczędny, energooszczędność, dom jednorodzinny

  Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

  Planowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na rok 2013 system dotacji do budownictwa o podwyższonym - w stosunku do obowiązujących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (WT) - standardzie energetycznym, jest prawdziwą rewolucją w polityce tej instytucji, która do tej pory nie dostrzegała potencjału obniżenia zużycia energii na ogrzewanie, tkwiącego w nowo budowanych budynkach.

 • Osadnik wstępny należy umieścić nie mniej niż 15 m od najbliższej studni, 2 m od granicy działki i drogi oraz 1,5 m od rur gazowych i wodnych

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków. 2xEKO czyli ekonomicznie i ekologicznie

  To jeden ze sposobów na odprowadzenie ścieków na terenach nieskanalizowanych. Wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od przepisów prawnych i warunków gruntowych oraz zasobności naszego portfela. Z pewnością jest to jednak rozwiązanie ekologiczne, a przy tym eksploatacyjnie ekonomiczne.

 • 31.08.2011 KLESZCZOW , NAJWIEKSZA W EUROPIE ELEKTROWNIA CIEPLNA I KOPALNIA ODKRYWKOWA WYTWARZAJACA ENERGIE ELEKTRYCZNA Z WEGLA BRUNATNEGO , BOT KWB BELCHATOW S.A. FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA

  Dom Autonomiczny. Prąd elektryczny

  Powiedzmy sobie szczerze - uzależniliśmy się od prądu, tak jak ryba od wody. Dzisiejsza cywilizacja sprawia, że praktycznie przez 100% czasu jesteśmy konsumentami energii elektrycznej.

 • STAW KAPIELOWY JEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE DREWNIANY DECK PODEST OGROD ZIMOWY ORANZERIA RYS. MARCIN GASIOROWSKI PUBLIKACJA OGRODY NR 6 (62) - 6.2004 PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (81) - 1.2006

  Dom energooszczędny. Przeszklenia i wentylacja

  Od dawna namawiamy wszystkich nowych inwestorów do budowania domów o możliwie najniższym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Działania te nazwaliśmy inwestycją w nowe źródło energii, jakim jest niespalony gaz, węgiel czy prąd.

 • Głównym zadaniem okien jest dostarczenie naturalnego światła do wnętrza domu

  Wspomaganie ogrzewania domu - okna dachowe

  Czy okna są źródłem ogrzewania domu zimą? Większość osób, przyzwyczajona do kojarzenia okna ze stratami ciepła, odpowie na to pytanie przecząco. My natomiast mówimy: tak!

 • dom

  Dom energooszczędny. Ogrzewanie domu i wody

  Idee budownictwa niskoenergetycznego zaczęły być rozwijane od czasu pierwszego kryzysu naftowego, czyli od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Prekursorem w tej dziedzinie są niewątpliwie Kanadyjczycy. Opracowali oni standard superenergooszczędnego drewnianego budownictwa szkieletowego, znany na całym świecie jako R2000.

 • Projekt domu ADD - od strony północnej jego dach pokryty jest trawą. Pergola otaczająca budynek jest w strefie wejścia zabudowana. Komin jest zintegrowany z wiatrakiem o pionowej osi obrotu. Nad garażem znajduje się taras ogrodzony barierką z matowego szkła, na który wychodzi się z sypialni rodziców

  Dom autonomiczny - architektura i otoczenie

  Architektura Autonomicznego Domu Dostępnego może być dowolna - nowoczesna i tradycyjna, dworkowa i modernistyczna. Wszystko zależy od tego, jaki styl domu nam się podoba.