Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: strefy intymne

Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Dorota Karpińska, Monika Lewandowska /Phototapeta Zdjęcia: Monika Lewandowska/Phototapeta, Rafał Lipski Projekty wnętrz: Milena Maciak (1), Beata de Nisau (2), Magdalena Libucha-Zdrojewska (3) Plany: Delfina Grzelak

Łazienka pełni kilka funkcji, dlatego projektanci zalecają wyodrębnienie w niej osobnych stref. W sporym pomieszczeniu można postawić ścianki, w mniejszym - wyznaczyć aneksy światłem lub barwą.

1. Z podwójną ścianką

Strefę kąpielową tworzy tu wanna o nieregularnym kształcie (zamontowana na niewysokim trójkątnym podeście) oraz kabina prysznicowa (usytuowana we wnęce naprzeciwko). Wannę od reszty pomieszczenia oddzielają dwie wąskie ścianki, do których przymocowano granitowy blat z dwoma umywalkami. We wnęce tuż przy wejściu zainstalowano podwieszane urządzenia sanitarne - sedes i bidet.

2. Z podświetloną wnęką

Nieregularny kształt pomieszczenia ułatwił jego podział na strefy o różnych funkcjach. I tak przy wejściu powstała strefa sanitarna z sedesem i bidetem. W pozostałej, znacznie większej części ŁAZIENKI urządzono aneks kąpielowy z wanną i kabiną oraz toaletowy z dwoma nablatowymi umywalkami.

3. Z szafą wnękową

Pomieszczenie zostało zaaranżowane w jednorodnym stylu i kolorystyce, a jednak strefy są wyraźnie wyodrębnione. To dzięki obszernej wnęce na szafę, która pomogła wydzielić we wnętrzu osobne kąciki: z sedesem (w głębi) i umywalką (przy ścianie wnęki); naprzeciw wejścia jest dobre miejsce na wannę.

Czy warto wydzielać strefy w łazience?

Architekt Maciej Szediw:

Tak - nie wszystkie funkcje ŁAZIENKI łączą się ze sobą, dlatego powinniśmy utworzyć dla nich oddzielne kąciki. Na przykład ustawienie sedesu i wanny obok siebie nie jest prawidłowe - takie nielogiczne zestawienie zawsze będzie nam odrobinę przeszkadzać podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego już w czasie projektowania warto wyodrębnić w ŁAZIENCE trzy główne strefy: toaletową (z umywalką bądź umywalkami), sanitarną (z sedesem i ewentualnie bidetem) oraz kąpielową (z wanną i/lub kabiną prysznicową). Jeśli ŁAZIENKA nie jest duża, czasem warto iść na kompromis w kwestii wielkości i liczby wyposażenia - na przykład zastąpić wannę kabiną albo wybrać urządzenia mniejsze od standardowych.

W jaki sposób wydzielić strefy? Najprościej jest podzielić wnętrze, stawiając ściankę - niekoniecznie pełnej wysokości - wydzielającą np. aneks sanitarny. Strefy można również stworzyć w sposób umowny, np. niekonwencjonalnie ustawiając meble albo też różnicując oświetlenie. Można także posłużyć się kolorem albo dobrać odmienne materiały wykończeniowe (podłogowe bądź ścienne). Ciekawy efekt optyczny daje także podwieszenie sufitu nad wybraną częścią pomieszczenia (np. nad wanną) lub wykonanie wnęki w ścianie. Wbrew pozorom subtelne podzielenie przestrzeni sprawi, że ŁAZIENKA będzie się wydawała większa.
    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka: strefy intymne