Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienki o nietypowych kształtach

Komentarze: arch. Katarzyna Jekiełek Teksty: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak

Jaki problem stwarza łazienka o nieregularnych kształtach?

Nie jest to często spotykany kłopot. Występuje zazwyczaj wtedy, gdy na łazienkę adaptuje się pomieszczenie o innym przeznaczeniu lub już istniejącą powiększa o fragment sąsiadującego z nią wnętrza. Tak "wykrojona" powierzchnia przybiera często niepokojący dla oka kształt wielokąta. Dlatego najważniejszym zadaniem jest uzyskanie wrażenia harmonii. Można to osiągnąć, zabudowując powstałe wnęki. Mniejsze są dobrym miejscem np. na szafki, większe - na wannę, kabinę prysznicową czy sedes. Wybierając urządzenia sanitarne i armaturę, zwracajmy uwagę na ich kształty - zbyt wyszukane nie będą odpowiednie. Zrezygnujmy też z płytek o bogatych deseniach i ze śmiałych zestawień kolorystycznych.

Przykład 1

Łazienkę powiększono o część sąsiadującej z nią sypialni. Powstało dzięki temu pomieszczenie przestronne, ale dość trudne do zagospodarowania z uwagi na nadmiar wnęk i narożników. Projektant uczynił jednak z tej wady zaletę. Jedną z wnęk wykorzystał na szafę, w drugiej umieścił narożną wannę, w kolejnej - kabinę prysznicową. Po ich zabudowaniu pomieszczenie zyskało kształt bardziej harmonijny. Wyraźne wydzielenie poszczególnych stref użytkowych wzmocniło wrażenie ładu. Do "uspokojenia" wnętrza przyczyniła się również stonowana kolorystyka i system halogenów równomiernie oświetlających całość.

Przykład 2

W tej łazience jedna ze ścian (naprzeciwko wejścia) ma łukowaty kształt. Powstałą w ten sposób nietypową wnękę wypełnia półkolisty blat, na którym zamontowano owalną umywalkę. Pod blatem znajdują się dwie szafki na kosmetyki i środki czystości, a nad nim - wysokie, ale wąskie lustro. W ścianę po obu jego stronach wbudowano szklane reliefy o subtelnym rysunku i kolorystyce. Nie tylko zdobią, ale także doświetlają wnętrze, w którym nie ma okna. Przy jednej ze ścian sąsiadujących z wnęką usytuowano wannę, a przy drugiej - podwieszany sedes oraz grzejnik. Do wystroju wnętrza dobrano armaturę o minimalistycznej formie.

Skomentuj:

Łazienki o nietypowych kształtach