Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom po powodzi. Od czego zacząć?

red.

Nie jest łatwo ogarnąć sytuację po powodzi. Podpowiadamy od czego zacząć.

23.05.2010 WILKOW POWODZ . ZALANA GMINA . DOMY W WODZIE .
dom po powodzi
Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA
Zdjęcia. Zanim rozpoczniemy usuwanie skutków powodzi, warto zrobić zdjęcia dokumentujące zakres zniszczeń (może się to przydać przy ubieganiu się o odszkodowanie, jest też przydatne jako dokumentacja techniczna). Zdjęcia warto robić przy wszystkich kolejnych etapach prac.

Niebezpieczne pęknięcia. Jeśli na ścianach zewnętrznych lub po wejściu do domu zauważymy rysy, szczeliny i pęknięcia, to warto wezwać rzeczoznawcę, który oceni stan konstrukcji budynku, gdyż dom może grozić zawaleniem, ale nie każda rysa grozi zawaleniem.

Uważaj na porażenia prądem. Nawet, jeśli przed opuszczeniem domu wyłączyliśmy zasilanie prądem, uprawniony elektryk powinien sprawdzić instalację. Jeśli nie zdążyliśmy wyłączyć zasilania, trzeba to zrobić zaraz po powrocie przestrzegając zasad bezpieczeństwa (w obuwiu gumowym i gumowych rękawiczkach). Nie można dotykać instalacji elektrycznej, jeśli ściany są mokre lub w domu utrzymuje się woda.

Inne instalacje. Specjalista powinien sprawdzić również szczelność instalacji gazowej. Jeśli wyczuwalny jest zapach gazu, koniecznie trzeba wezwać pogotowie gazowe. Nie należy też używać otwartego ognia przed upewnieniem się, że instalacja jest szczelna. Oprócz tego trzeba sprawdzić stan instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Dokumentacja. Jeśli dom był ubezpieczony, trzeba jak najszybciej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i zgłosić szkody. Trzeba też ustalić, czy własna dokumentacja zdjęciowa będzie uznana przez ubezpieczyciela, bo dom trzeba jak najszybciej osuszać, by zminimalizować szkody, a rzeczoznawcy będą mieli pełne ręce roboty i odległe terminy oględzin. Tak czy inaczej warto zrobić jak najdokładniejsze zdjęcia lub film wideo.

Dokumentacja przyda się też do ubiegania się o pomoc od władz samorządowych. Udzielaniem wszelkiej pomocy mieszkańcom zajmują się miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej: OPS, MOPS.

Jeśli dom jest w dobrym stanie, to można zacząć usuwanie skutków powodzi. W pierwszej kolejności należy usunąć wodę i mokre, zalane lub pływające sprzęty.

Usuwanie wody. W zależności od tego, ile jej jest i na jakim poziomie zalega, można użyć pomp do brudnej wody i szlamu lub odkurzaczy dostosowanych do usuwania brudnej wody (ale trzeba się upewnić, czy woda ze szlamem im nie zaszkodzi). Do małych ilości wystarczą kubły, ściągaczki z gumową listwą, mopy i ścierki. Woda powodziowa niesie ze sobą mnóstwo szlamu, który jest siedliskiem mikroorganizmów chorobotwórczych, dlatego podczas sprzątania koniecznie trzeba używać odzieży ochronnej, rękawic, masek i butów gumowych, które do minimum ograniczą bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami.

Usuwanie wody z piwnic można zacząć dopiero po opadnięciu wód gruntowych poniżej poziomu posadzki. W przeciwnym razie woda będzie napływała do piwnic zmieniając strukturę gruntu, co może grozić uszkodzeniami fundamentów i budynku.

Jeśli sprzęt do usuwania wody jest wypożyczany, to warto się upewnić, czy przed oddaniem, wypożyczający ma obowiązek zdezynfekować go, czy zajmie się tym właściciel.

Zalane okładziny (tapety, boazerię, naklejki), płyty paździerzowe i gipsowo-kartonowe trzeba zerwać i wyrzucić. Odpadający tynk lub łuszczące się farby trzeba skuć.

Czyszczenie i odkażanie. Kolejnym etapem jest odkażenie oczyszczonych powierzchni i sprzętów, które jeszcze można uratować.

Osuszanie. Po usunięciu wody dom trzeba wietrzyć i suszyć. Wentylacja naturalna jest długotrwała, a latem powietrze na zewnątrz jest wilgotne, co dodatkowo wydłuża proces suszenia. Im szybciej dom zostanie wysuszony, tym mniejsze będą straty i zniszczenia, dlatego najlepiej użyć osuszaczy powietrza (Patrz - czym osuszyć dom) i wentylatorów. Wprawdzie są one drogie, ale znacznie zmniejszają ryzyko powstawania uszkodzeń wywołanych wilgocią.

Dezynfekcja. Po osuszeniu dom trzeba jeszcze zdezynfekować i odgrzybić.

Dom po powodzi - serwis specjalny



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Dom po powodzi. Od czego zacząć?