Materiały wykończeniowe: drewno czy podobne? [ceny!]
Naturalne drewno wydaje się niezbędne podczas wykańczania domu. Stosuje się je zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach czy w ogrodzie. Okazuje się, że można je zastąpić materiałami drewnopodobnymi, które bardzo dobrze je imitują, a przy tym są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Deski elewacyjne z włóknocementu
Materiał. Powstaje z połączenia cementu i włókien syntetycznych (dodatek 10 proc.). Włóknocement dostępny jest w postaci różnej wielkości płyt i desek, którym nadano fakturę imitującą słoje drewna. Mogą one być pokryte farbą (oferowane są rozmaite kolory drewnopodobne) lub tylko zagruntowane - do dalszego wykończenia farbami elewacyjnymi.
Zastosowanie. Sprawdzają się jako kompletny system elewacyjny albo jako element wykończeniowy szczytów, podbitek i okapów dachów. Mogą być montowane tak na budynkach nowych, jak i remontowanych. Deski bywają też stosowane w ogrodzeniach.
Właściwości użytkowe. Włóknocement jest odporny na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych (zmienną temperaturę, mróz, deszcz), a także na pleśnie, grzyby, owady. Deski są niepalne i łatwe w konserwacji; zmywa się je wodą.
Montaż. Deski przykręca się lub nituje do rusztu (drewnianego albo metalowego). Mniejsze łączy się na zakład, bez potrzeby uszczelniania. Większe wymagają szczelin dylatacyjnych, które następnie należy uszczelnić (np. specjalnymi taśmami ? oferuje je każdy producent).
Cena. Od 150 zł/m2 kosztuje elewacja z surowych desek włóknocementowych, które wymagają zabezpieczenia farbą.
Fot. ETEX/CEDRAL
Deski kompozytowe
Materiał. Kompozyt produkowany jest na bazie polimerów termoplastycznych z dodatkiem włókien drzewnych. Są dwa typy desek. Te produkowane przy użyciu polichlorku winylu (PVC) są bardzo wytrzymałe, odporne na obciążenia i warunki atmosferyczne, ale droższe. Mniej kosztowne deski są wytwarzane na bazie polipropylenu (PP) oraz polietylenu o podwyższonej gęstości (HDPE). Mają one większą zawartość drewna (nawet do 80 proc.), co - wbrew pozorom - wcale nie jest zaletą, bo gdy dodatek wiórów drewnianych przekracza 50 proc., deski stają się bardziej kruche i zaczynają chłonąć wodę.
Zastosowanie. Używa się ich do wykańczania elewacji, a także tarasów, schodów, loggi i balkonów, a także ścieżek ogrodowych. Można z nich również budować ogrodzenia (producenci proponują specjalne, gotowe systemy). Z kompozytu o podwyższonej odporności robi się także wykończenia pomostów i basenów. W mniej typowych zastosowaniach deski kompozytowe służą do wykonania imitacji ścian szkieletowych (tzw. mur pruski) lub jako ozdoba ścian we wnętrzach.
Właściwości użytkowe. Kompozyt jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury - nie pęka, nie butwieje, nie pęcznieje. Nie wymaga impregnacji; jest także mrozo- i ognioodporny. Największą zaletą desek z kompozytu jest ich całkowita "bezobsługowość" po ułożeniu.
Montaż. Systemy elewacyjne wymagają wykonania konstrukcji nośnej (ruszt drewniany lub metalowy), do którego następnie mocuje się deski. Natomiast tarasy wykonuje się najczęściej na legarach i konstrukcji drewnianej, do której mocuje się je za pomocą specjalnych klipsów. Niektóre deski kompozytowe można także przyklejać.
Cena. 300 zł/m2 zapłacimy za kompozytowy system tarasowy (deski i elementy montażowe); 200 zł/m2zapłacimy za okładzinę elewacyjną z kompozytu.
Tynk mineralny jak drewniane deski
Materiał. Cienkowarstwowy tynk mineralny swój wygląd zawdzięcza zarówno sposobowi wykonania, jak i użytym materiałom. Wymaga bowiem zastosowania dwóch preparatów - tynku, na którym fakturę słojów odciska się przy użyciu specjalnej "pieczątki" z silikonu, oraz impregnatu, nadającego wyprawie tynkarskiej kolor wybranego gatunku drewna (np. dębu, teaku, orzecha).
Właściwości użytkowe. Tynk cienkowarstwowy jest trwały i odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, hydrofobowy i paroprzepuszczalny. Nie rozwijają się na nim grzyby i algi. Zabrudzony tynk można zmywać.
Montaż. Tynk cienkowarstwowy stanowi ostatnią warstwę najpopularniejszego w Polsce systemu ociepleń z zastosowaniem płyt styropianowych. Nanosi się go stalową pacą na przygotowane podłoże (warstwę zbrojącą), na grubość około 4 mm. Następnie nadaje mu się fakturę, a po trzech dniach pokrywa impregnatem koloryzującym.
Cena. 12 zł/m2 to koszt materiału potrzebnego do wykonania drewnopodobnej wyprawy tynkarskiej; jest to jednak tylko jeden element systemu ocieplenia.
Fot. Ceresit
Drewnopodobne nawierzchnie ogrodowe
Materiał. Beton, który skutecznie udaje drewno, często można zobaczyć w ogrodach. Występuje tam w postaci płyt-desek, kopyt oraz krążków wyglądem przypominających wyschnięte stare drewno o wyrazistych słojach. Betonowymi elementami można zastąpić też wciąż popularne stare podkłady kolejowe (sprzedaż tych prawdziwych jest nielegalna, gdyż są nasączone szkodliwym kreozotem).
Zastosowanie. Tarasy, ogrodowe ścieżki i alejki, schody, minipalisady do dekoracyjnego obrzegowania rabat.
Właściwości użytkowe. Betonowe nawierzchnie są bardzo wytrzymałe, odporne na zmienną temperaturę i zabrudzenia. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Montaż. Na tarasach układa się je - jak inne betonowe nawierzchnie - na pozbawionym żyznej ziemi gruncie i podbudowie z kruszywa. Montaż płyt najlepiej zacząć od środka do zewnątrz. Pomiędzy poszczególnymi elementami zostawiamy 5-15 milimetrowe odstępy na fugowanie. Spoiwo pomiędzy płytą a stabilnie przygotowanym podłożem stanowi zaprawa cementowa. Obecnie na rynku dostępne są gotowe mieszanki do przygotowania takiej zaprawy. Ostatnim etapem w układaniu tarasu jest zapełnienie piaskiem spoin między płytami.
Cena. 10-35 zł/szt. zapłacimy za krążki o średnicy 225-450 mm; 19-36 zł/szt. kosztują deski o dł. 225-900 mm i szer. 225-450 mm; 22 zł/szt. to cena minipalisady.
Fot. Stegu
Imitacje drewnianych belek konstrukcyjnych
Materiał. Imitacje drewnianych belek przeznaczone do montowania na sufitach, zrobione są zazwyczaj ze sztywnej pianki poliuretanowej, odciśniętej w formie. Mogą być także wykonane ze styropianu. Jest to materiał lekki, bardzo łatwy w montażu, wybarwiany bejcą na dowolny drewnopodobny kolor.
Zastosowanie. Służą jako materiał dekoracyjny do przyklejania na ścianach lub sufitach. Imitują autentyczne belki konstrukcyjne, nadając wnętrzu charakter rustykalny. Mogą też służyć do zamaskowania przewodów instalacyjnych czy pęknięć sufitu. Można je montować także w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach czy kuchniach.
Właściwości użytkowe. Belki dostępne są w wielu wymiarach, a że piankę bardzo łatwo się tnie, można je dopasować do potrzeb. Są lekkie, a więc nie obciążają podłoża.
Montaż. Jest prosty i szybki - do mocowania elementów wystarczy klej montażowy, nie jest potrzebne wiercenie otworów.
Cena. Ceownik o szerokości 15 cm i wysokości 10 cm kosztuje 55 zł/m.
Fot. Plastmaker
Płytki ceramiczne z rysunkiem słojów drewna
Materiał. Płytki ceramiczne lub gres mogą mieć nadaną strukturę, która zachowuje charakterystyczne dla drewna naturalne krzywizny, sęki i rysunek słojów. Cyfrowa technika nadruku wysokiej jakości sprawia, że desenie na płytkach różnią się tak, jak to ma miejsce w drewnie, więc ułożone z nich powierzchnie nie mają nienaturalnie powtarzalnych wzorów (podczas układania trzeba pamiętać o mieszaniu płytek z różnych paczek). Mogą naśladować dowolne gatunki drewna (na tarasy przeznaczone są kolekcje płytek o powierzchni strukturalnej, nawiązującej wyglądem i fakturą do desek ryflowanych).
Zastosowanie. Uniwersalne. Imitujące drewno płytki można położyć na ściany i podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych (w salonie, łazience, kuchni), ale także na zewnątrz (na tarasie, balkonie, schodach). Można je również wykorzystać do ozdabiania elewacji.
Właściwości użytkowe. Płytki to materiał wytrzymalszy od drewna, twardszy i bardziej odporny, łatwy w konserwacji i utrzymaniu w czystości, wodo-, a często także mrozoodporny (kolekcje tarasowe są także antypoślizgowe).
Montaż. Montuje się je tak samo, jak inne płytki ceramiczne. Niektóre serie, dzięki procesowi rektyfikacji zastosowanemu podczas produkcji, można układać praktycznie bezfugowo (zalecana szczelina to zaledwie 2 mm), uzyskując bardziej jednorodną powierzchnię bez widocznych łączeń.
Cena. Od 60 zł/m2 zapłacimy za płytki gresowe imitujące okładzinę z prawdziwego drewna.
Fot. Opoczno
Dekoracyjne płytki ścienne naśladujące drewno
Materiał. Przez producentów nazywane są "kamieniem dekoracyjnym o wyglądzie drewna", powstają z betonu drobnoziarnistego z dodatkiem keramzytu. Wygląd zawdzięczają specyficznemu formowaniu oraz barwieniu w masie (uszkodzone miejsce nie będzie odbiegać kolorem od pozostałych płytek).
Zastosowanie. Okładzina może być stosowana zarówno wewnątrz pomieszczeń (płytki mogą być układane w łazienkach, jednak nie w strefie kabiny prysznicowej), jak i na zewnątrz. Zalecana jest impregnacja płytek preparatem teflonowym.
Właściwości użytkowe. Po zaimpregnowaniu beton jest niechłonny, więc nie plami się. Jest jednak dość ciężki - 1 m2 okładziny waży ponad 30 kg.
Montaż. Płytki układa się na spoistych podłożach, które uprzednio zostały zagruntowane (tynki i wyprawy gipsowe - dwukrotnie) na elastyczną zaprawę klejową. Nanosi się ją zarówno na podłoże, jak i na spód płytki (do ok. 80 proc. jej powierzchni) przy użyciu pacy zębatej. Gotową ścianę pozostawia się na co najmniej 24 godziny do całkowitego wyschnięcia, a następnie impregnuje.
Cena. 105 zł/m2 kosztują płytki z "kamienia dekoracyjnego" o wyglądzie drewna.
- Więcej o: