Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garderoby przy wejściu i przy sypialniach

Tekst Paweł Artyfikiewicz

W dużym domu garderoby są czymś oczywistym. W mniejszym, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, trudniej jest podjąć jednoznaczną decyzję o zaplanowaniu garderoby w osobnym pomieszczeniu.

garderoba
Wygodna garderoba to taka z przestrzenią na przebranie się
Fot. Shutterstock

Garderoba

Jeśli nie uda się dobrze zaplanować wielkości, ilości i rozmieszczenia miejsc do przechowywania odzieży, to wkrótce okaże się, że najlepszą szafą jest... krzesło. A to źle wróży funkcjonowaniu domu. Nawet ci najbardziej porządni będą mieli kłopot z utrzymaniem ładu.

Możliwość ukrycia ubrań i butów w osobnych pomieszczeniach jest atutem większości dużych domów i mieszkań.

Wygodne garderoby mogą zająć powierzchnię, którą chciałoby się przeznaczyć na przykład na dodatkowy pokój. Warto dobrze się zastanowić.

Garderoba do pokoju - wymiary garderoby

Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia, a do tego potrzebujemy przynajmniej 100, a najlepiej około 150 centymetrów odległości między szafą a ścianą bądź dwoma ciągami szaf. Przyjmuje się, że do w miarę swobodnego przebrania się wystarcza 1,5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Osobne pomieszczenie. Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić niewiele mniej niż 4 m2. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym wygodniej będzie z niego korzystać. O funkcjonalności w dużym stopniu decyduje kształt. Najlepiej, gdy szerokość pomieszczenia umożliwia ustawienie przy równoległych ścianach szaf o głębokości co najmniej 60 cm (ubrania będą się mniej gniotły, jeśli uda się wygospodarować przestrzeń o głębokości 70 cm). Jeśli szafy mają być zaopatrzone w przesuwne drzwi, trzeba uwzględnić jeszcze dodatkowe 10 cm na szyny, po których będą się przesuwać drzwi.

Zalety szafy. Nie warto ulegać pokusie posiadania garderoby w formie osobnego pomieszczenia, gdy powierzchnia domu jest bardzo ograniczona. Pojawia się wówczas ryzyko, że zamiast garderoby będziemy mieli ciasną klitkę, która na dodatek zmniejszy przestrzeń i tak niewielkiego pokoju. Projektowanie garderoby we wnęce tylko kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa zamiast poprawić komfort, wyraźnie go pogorszy. Jednocześnie, przy planowaniu szaf, nie wolno zapominać o zachowaniu przed nimi wolnej przestrzeni, która pozwoli otworzyć drzwi i swobodnie korzystać z półek i drążków.

Wysokość pomieszczenia z garderobą 

O pojemności zarówno garderoby, jak i szafy decyduje nie tylko jej powierzchnia, ale również wysokość pomieszczenia. Zwykle w wyższych partiach szaf i garderób przechowuje się rzeczy używane sezonowo lub te, z których korzystamy okazjonalnie. Taka powierzchnia jest nie mniej potrzebna niż ta przeznaczona na ubrania noszone na co dzień.

Większość budowanych w Polsce domów to budynki parterowe z użytkowym poddaszem, na którym urządza się prywatną część domu z sypialniami, łazienkami i oczywiście garderobami. Te ostatnie zwykle chętnie "upycha się" w mniej wartościowych miejscach pod skosami dachów. Ma to swoje zalety - chroni poruszających się po pokoju mieszkańców przed koniecznością ciągłego uważania na głowę, poza tym pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jednak miejsca pod skosem jest znacznie mniej niż w pomieszczeniu o pełnej wysokości. Zanim więc - patrząc na plan przyszłego domu - uwierzymy, że wkrótce będziemy posiadaczami nie tylko własnej sypialni, ale też przestronnej garderoby, warto przyjrzeć się rysunkom z przekrojami poddasza. Trzeba zwrócić uwagę na ściankę kolankową, przy której mają powstać pomieszczenie lub szafa na ubrania. To właśnie jej wysokość będzie miała wpływ na użyteczność garderoby. Jeśli jest niższa niż metr, da się przy niej zaplanować jedynie półki, szuflady bądź wysuwane kosze. Dopiero gdy jej wysokość wynosi około 150 cm, można pokusić się o wstawienie drążka i powieszenie na nim spódnic, koszul lub np. złożonych spodni. Przyjmuje się, że ubrania średniej długości (marynarki czy żakiety), potrzebują 135 centymetrów, a na metrowym drążku pomieścimy do 10 sztuk. Dłuższe sukienki, płaszcze czy spodnie, których nie chcemy składać, wymagają szafy o minimalnej wysokości 180 cm.

Wyposażenie garderoby

W dobrze zaprojektowanej garderobie nie ma konieczności robienia drogich mebli na zamówienie. To jeden z atutów garderoby w porównaniu z szafą. Kupując tę ostatnią, trzeba bowiem brać pod uwagę wystrój pomieszczenia, w którym się znajdzie, co zwykle oznacza większe wydatki i konieczność dopilnowania o szczegółów (odpowiedni materiał, eleganckie okucia itd). Do garderoby wystarczy wstawić komplet drążków i szuflad z jednego z wielu dostępnych na rynku rozwiązań systemowych - taniej, szybciej, prościej i z możliwością zmian.

Ściany w garderobie najlepiej pokryć farbą odporną na zmywanie, dzięki czemu unikniemy zamawiania szafy o pełnych plecach i zapewnimy sobie łatwość utrzymania wnętrza w czystości.

Uwaga! Garderoba powinna być podłączona do pionu wentylacyjnego, a drzwi od niej wyposażone otwory tak jak w drzwiach łazienkowych. Jeśli nie ma takiej możliwości bezpośredniego podłączenia do pionu, trzeba zamontować kratkę wentylacyjną pomiędzy garderobą, a innym pomieszczeniem.

Lokalizacja garderoby

W prywatnej części domu. Najwygodniej jest mieć garderobę blisko sypialni i łazienek, z dala od wzroku osób przebywających w przestrzeni dziennej. Warto ją sytuować tak, by prócz swej podstawowej funkcji, spełniała też zadanie bufora izolującego wnętrza przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi.

Garderoba jedna dla wszystkich - będzie wygodna, jeśli ulokujemy ją rzeczywiście w bezpośredniej bliskości wszystkich pokojów sypialnych, tak by droga do niej była mniej więcej taka sama dla wszystkich domowników. Wejście do garderoby powinno być szerokie (najlepiej 90 cm), a miejsce na środku, pomiędzy półkami, na tyle duże, by w razie potrzeby mogły się w niej zmieścić nawet dwie osoby. Jedna garderoba, przeznaczona dla wszystkich domowników sprawdza się zazwyczaj w mniejszych domach, gdzie inne rozwiązanie zabierze zbyt dużo miejsca.

Garderoby przy każdej sypialni - sprawdzają się, pod warunkiem że przewidziano na nie dostatecznie dużo miejsca (min 110 cm szer.).

Indywidualne garderoby przy prywatnych pokojach przeważnie powstają jako małe pomieszczenia wydzielone ścianą działową od reszty wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką z dojściem przez garderobę. Pozwala to na wygodną wymianę ubrania przy wchodzeniu i wychodzeniu z toalety. Spotyka się też garderoby w korytarzu prowadzącym do sypialni, jednak wówczas, aby dostać się do centrum pokoju, trzeba najpierw minąć wypełnione ubraniami półki i wieszaki.

W strefie wejścia. W dobrze zaprojektowanym domu przy drzwiach wejściowych powinno być przewidziane miejsce na wierzchnie okrycia i buty. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest szatnia, czyli zamknięte pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu lub z holu - łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i ich gości. Bardzo ułatwia ona nie tylko przechowywanie odzieży i zachowanie porządku w strefie wejścia do domu, ale też uwalnia sień i hol od funkcji magazynowych, umożliwiając ich lepszą aranżację i włączenie w przestrzeń salonu.

Sposób na dobrą garderobę

 • Miejsce i sposób przechowywania ubrań warto dokładnie ustalić już na etapie projektowania domu. Łatwiej wówczas dopilnować, by na przykład wnęki na szafy miały odpowiednie wymiary.
 • Do przechowywania odzieży nie trzeba naturalnego światła, dlatego na garderoby można przeznaczyć mniej cenną powierzchnię w wewnętrznej części domu, gdzie nie ma okien.
 • Miejsca do przechowywania ubrań i bielizny muszą być suche i dobrze wentylowane.
 • Do składowania warto wykorzystać przestrzeń pod skosami dachu, schodami i inne podobne zakątki.
 • Odległość to czas. Im dalej jest do miejsc składowania rzeczy, z których codziennie się korzysta, tym większa niewygoda. Dziesięć minut na dotarcie do stroju karnawałowego to nie problem, ale piętnaście sekund na przejście z sypialni do garderoby co najmniej kilka razy w ciągu dnia, oznacza sześć godzin wędrówek w ciągu roku. A to już brzmi znacznie gorzej.
 •  Oszczędzajmy miejsce - wymiary szafek, szuflad i półek warto dostosować do gabarytów przedmiotów, które mają być tam przechowywane. Dobrze, jeśli wysokość półek można łatwo i wygodnie zmieniać w zależności od potrzeb.
 • Ciągłe poszukiwania to zmora - każda rzecz powinna mieć w domu swoje stałe miejsce, a jedne ubrania nie powinny zasłaniać innych - lepiej nie ustawiać rzeczy na półkach w kilku rzędach. Po to, do czego będzie się często sięgać, nie warto się wspinać ani schylać.
 • Magazynowanie powinno być bezpieczne, co zwykle polega na zachowaniu zdrowego rozsądku. Półki na cięższe rzeczy, takie jak na przykład buty narciarskie, muszą być szczególnie mocne i ulokowane raczej u dołu regałów, aby nic takiego nie spadło na głowę.
 • Uwaga na dzieci! Ich ciekawość może sprowadzić nieszczęście. Dopóki mali mieszkańcy nie dorosną, ciężkie pudła, lub te o dużych gabarytach powinny być przechowywane w miejscach chronionych zamknięciem, a wysokie szafy i półki solidnie przymocowane do ścian.
 • Funkcje niektórych pomieszczeń służących do przechowywania można łączyć: na przykład w większej garderobie da się wygospodarować miejsce na żelazko i deskę do prasowania.

  Ceny szaf i elementów wyposażenia garderoby

    Gotowa szafa 150×250 cmod 1800 zł
    Komoda z sześcioma szufladami 80×100 cmod 500 zł
    Szafa wnękowa 300×250 cm, z przesuwanymi drzwiami fornirowanymi drewnem i pełnym wyposażeniem (projekt, materiały i wykonanie)od 7000 zł
    Najprostszy zestaw szaf do wnęki 300×240×60 cmod 2500 zł
    Wyposażenie niewielkiej garderoby o powierzchni 2,8 m2 (projekt, materiały i wykonanie)od 4500 zł

W skrócie o garderobach w domu

Garderoby w osobnym pomieszczeniu bez wątpienia podnoszą komfort domu. Ale zbyt małe - tracą rację bytu, bo zabierają znacznie więcej miejsca niż szafy, a ich "pakowność" i tak pozostawia wiele do życzenia.

Planując w domu miejsca na garderobę, trzeba uważnie przyjrzeć się planom i metrażowi pomieszczeń, a jeśli chodzi o poddasze - również przekrojom, które dają nam informację o wysokości wnętrza.

Garderoba nie musi być wyposażona w okno, ale koniecznie trzeba zadbać o jej dobrą wentylację.

  Więcej o:

Skomentuj:

Garderoby przy wejściu i przy sypialniach