Remont łazienki: co zamiast głębokiego brodzika? [CENY]

Prysznic z głębokim brodzikiem może się sprawdzać w różnych sytuacjach. Jednak przy okazji remontu łazienki warto się zastanowić nad zmianami - nad montażem płaskiego brodzika lub kabiny prysznicowej z odpływem w podłodze.
Prysznic z płaskim brodzikiem Prysznic z płaskim brodzikiem Fot. Sanitec Koło

Płaski brodzik czy prysznic bez brodzika?

Właściciele łazienki na zdjęciu poniżej, wyposażonej w kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem, przymierzają się do remontu. Planują wymienić kabinę na nową, z płaskim brodzikiem lub w ogóle z niego zrezygnować. Specjaliści z kilku firm zaproponowali inwestorom różne rozwiązania.

W łazience Iwony i Leszka jest kabina z głębokim brodzikiem. Przez ponad 7 lat dobrze spełniał on swoje zadanie - można w nim było na przykład wykąpać małe dziecko lub zrobić przepierkę. Teraz właściciele planując remont łazienki, zastanawiają się nad jego wymianą.

Właściciele rozważają dwie opcje remontowe. Pierwsza to montaż płaskiego brodzika. W takim rozwiązaniu (zgodnym zresztą z najnowszymi trendami) krawędź urządzenia wystaje nieznacznie ponad posadzkę lub jest montowana na równi z poziomem podłogi.

Inny chętnie stosowany wariant to kabina bez brodzika. Wówczas w wydzielonej części natrysku podłogę wykańcza się płytkami ceramicznymi, tak jak w pozostałej części pomieszczenia i montuje się w podłodze lub ścianie specjalny odpływ.

Uwaga! Niezależnie od tego, którą opcję wybiorą właściciele, powinni pamiętać o tym, aby przewidzieć miejsce na syfon oraz rurę kanalizacyjną, którą układa się z odpowiednim spadkiem.

Czytaj też artykuł: Projektowanie łazienki wanna czy prysznic?

Plan łazienki, w której planowany jest remont

Plan łazienki, w której planowany jest remontRys. Anita Domżałowicz


Kabina z płaskim brodzikiem Kabina z płaskim brodzikiem Fot. Sanplast

Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem: wycena firmy Sanplast

Jedną z opcji, rozważanych przez Iwonę i Leszka, jest zamiana głębokiego brodzika na płaski (niekiedy nazywany tacą).

Płaski brodzik może mieć zaledwie 1,5 cm głębokości, co nie oznacza, że tyle miejsca wystarczy, abyśmy mogli zamontować go w naszej łazience. Ze względu na konieczność instalacji syfonu i ułożenia rury odprowadzającej zużytą wodę, zwykle należy pozostawić przestrzeń 11-12 cm poniżej poziomu podłogi.

Do płytkich brodzików przeznaczone są zestawy odpływowe mające 6-8 cm wysokości. Ich czyszczenie i udrożnienie nie jest trudne, bo syfon wyjmuje się od góry.

Kabina z płaskim brodzikiem: propozycja i kosztorys firmy Sanplast

Proponowane rozwiązania

- brodzik Space Line B/SPACE o wymiarach 70 x 100 cm i głębokości 3 cm - 993 zł lub Space Mineral B-M/SPACE o wymiarach 70 x 100 cm i głębokości tylko 1,5 cm - 963 zł. Te płaskie brodziki są kompletowane z syfonem z pokrywką. Pierwszy z nich wytwarzany jest z akrylu, a drugi - z odlewu mineralnego odpornego na różnego rodzaju plamy, odbarwienia oraz ścieranie. Oba modele dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. W przypadku brodzików białych pokrywka syfonu występuje w kolorze białym, natomiast dla innych kolorów oferowana jest w wersji chrom).

- kabina KNDJ2/PRIII o wymiarach 70 x 100 cm - 2656 zł. Profile i wsporniki stabilizujące konstrukcję natrysku są chromowane, ścianki wykonano z hartowanego szkła przezroczystego o grubości 6 mm, drzwi otwierają się na zewnątrz kabiny i wyposażone są w mechanizm unoszenia;

- materiały uszczelniające oraz montażowe (na przykład silikon, folia w płynie) - około 100 zł;

- materiały instalacyjne (kolanka i przedłużenie odpływu z PVC - jeśli zaistnieje taka potrzeba) - około 50 zł.

Zakres prac:

- demontaż starego brodzika oraz kabiny prysznicowej, przygotowanie miejsca, w którym zamontowane będą nowe urządzenia. Jeśli nowy brodzik ma odpływ w tym samym miejscu co stary, nie trzeba martwić się o kwestię zmiany miejsca odpływu. Jeżeli jednak odpływ jest w innym miejscu, musimy przebudować połączenie odpływowe;

- uszczelnienie podłogi i ścian;

- ustawienie i poziomowanie brodzika, a potem podłączenie go do odpływu oraz sprawdzenie jego szczelności. Do płaskich brodzików zaleca się zastosowanie zestawów odpływowych z syfonem czyszczonym od góry. Ich konstrukcja sprawia, że łatwo można usunąć zanieczyszczenia z odpływu - wystarczy zdjąć pokrywę;

- ponowne sprawdzenie, czy brodzik został wypoziomowany i uszczelnienie jego brzegów silikonem sanitarnym. Na tak zamontowanym płaskim brodziku układamy równomiernie obciążenie, pozostawiając go na dobę, do momentu wyschnięcia silikonu;

- montaż kabiny prysznicowej - rozpoczynamy go od ustalenia odległości listew przyściennych od zewnętrznej krawędzi brodzika. W zależności od typu kabiny odległości te mogą się różnić;

- zaznaczenie miejsca mocowania listew do ściany. Aby ustawić listwy w pionie, używamy poziomnicy. Następnie wiercimy otwory pod kołki rozporowe. Mocujemy listwy przyścienne. Mają one regulację, która pozwala na zniwelowanie ewentualnych odchyleń ściany od pionu;

- ostateczne uszczelnienie kabiny. Najlepiej użyć silikonu w kolorze profili i brodzika lub transparentnego. Kabinę silikonuje się od zewnętrznej strony.

Łączny koszt materiałów i robocizny - 3800 zł.

Brodziki Aeron można zamontować również na równo z podłogą Brodziki Aeron można zamontować również na równo z podłogą Fot. Roca

Prysznic z płaskim brodzikiem: wycena firmy Roca

Proponowane rozwiązanie i kosztorys remontu łazienki według firmy Roca:

- prostokątny brodzik Aeron wykonany z konglomeratu Stonex, stworzonego na bazie żywicy. Dzięki temu materiał ten jest odporny na ścieranie, plamienie i promienie UV. Model ten ma 3,5 cm wysokości i dostępny jest w kolorze białym; płaski syfon o dużej wydajności, dzięki czemu nie musimy obawiać się zalania łazienki, gdy zastosujemy brodzik zlicowany z podłogą. Nie ma też problemu z utrzymaniem czystości syfonu, ponieważ dostęp do jego wnętrza mamy od góry;

- kabina prysznicowa Metropolis Plaza.

Zakres prac i koszty:

- demontaż starego głębokiego brodzika oraz skucie starej wylewki betonowej - 80 zł;

- wykonanie podkucia pod syfon oraz odpływową rurę kanalizacyjną wraz z instalacją przyłącza - 100 zł;

- przygotowanie powierzchni pod nowy brodzik (ułożenie nowej wylewki, wyrównanie jej powierzchni oraz uszczelnienie podłogi i ścian poprzez zrobienie hydroizolacji) - 200-250 zł;

- osadzenie na posadzce brodzika, podłączenie go do wody i kanalizacji - 50-100 zł;

- montaż kabiny prysznicowej - 150-300 zł;

- zamontowanie lub tylko wymiana baterii prysznicowej wraz z drążkiem - 50-100 zł.

Całkowity koszt (materiały oraz robocizna) - 3400 zł netto.

Czytaj też, jak wykonać prawidłową wentylację w łazience

Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem Fot. Sanitec Koło

Prysznic z płaskim brodzikiem: wycena firmy Sanitec Koło

Kosztorys remontu łazienki według firmy Sanitec Koło

Proponowane rozwiązanie:

- wersja I - montaż brodzika z akrylu z linii Pacyfik o wymiarach 100 x 80 cm i wysokości 3 cm oraz kabiny Next w wersji zamkniętej (z drzwiami). Bezpieczne użytkowanie brodzika zapewnia powłoka antypoślizgowa AntiSlide, co jest szczególnie ważne w domach, gdzie mieszkają osoby starsze lub mające kłopoty z poruszaniem się. Ścianki kabiny wykonane są z przezroczystego szkła hartowanego o grubości 6 mm. Pokryte zostały specjalną powłoką Reflex, utrudniającą osadzanie się zabrudzeń. Drzwi do kabiny mają zamontowany wygodny uchwyt, który jednocześnie może pełnić funkcję wieszaka do ręcznika;

- wersja II - montaż tej samej wersji brodzika Pacyfik, o wymiarach 120 x 80 cm i kabiny Next typu walk-in, czyli otwartej z wejściem z jednej strony lub z dwóch stron. W opcji z wejściem od dłuższego boku należy kupić dwie ścianki o szerokości 80 cm. Gdy wejście będzie z dwóch stron, ścianka może mieć od 50 do 120 cm (mocuje się ją do ściany wspornikiem usztywniającym konstrukcję).

Uwaga! Kabina typu walk-in wygląda bardzo efektownie, ale decydując się na nią, pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w łazience. Ze względu bowiem na jej otwartą konstrukcję nie utrzymuje ona ciepła tak jak model z drzwiami.

Zakres prac:

Jeżeli zechcemy, aby rant brodzika znajdował się nisko - około 3 cm nad posadzką, należy sprawdzić, czy można podkuć podłogę, aby wpuścić brodzik. Jeżeli nie ma takiej możliwości, brodzik montujemy na nóżkach, ale wtedy jego rant znajdzie się około 15 cm ponad podłogą.

Montaż brodzika wymaga również sprawdzenia, na jakiej wysokości znajduje się podłączenie odpływu kanalizacyjnego (zazwyczaj należy wkuć syfon w podłogę), oraz w którym miejscu znajdzie się odpływ z nowego brodzika.

Istotną kwestią są też prace wykończeniowe, które powinniśmy zaplanować jeszcze przed montażem brodzika. Najefektowniejszym rozwiązaniem jest podłożenie płytek pod rant brodzika (zamiast przyklejenia ich do rantu). Takie rozwiązanie będzie nie tylko bardziej estetyczne, ale też szczelne. Wysokość płytek należy wówczas uwzględnić również na etapie szacowania wysokości syfonu i podłoża pod brodzikiem.

Koszty remontu z wymianą brodzika:

- wersja I - brodzik Pacyfik 823 zł; kabina Next zawierającą ściankę boczną 80 cm z relingiem - 1581 zł, drzwi wejściowe uchylne 100 cm - 2428 zł;

- wersja II - brodzik Pacyfik 856 zł, kabina Next ze ścianką boczną 80 cm - 1307 zł, wsporniki - 223-338 zł.

Odpływ liniowy Odpływ liniowy Fot. Geberit

Prysznic bez brodzika: wycena firmy Geberit

Jeśli wybierzemy opcję prysznicu bez brodzika, musimy koniecznie wykonać izolację przeciwwilgociową na podłodze i na ścianach w obrębie kabiny, aby zabezpieczyć je przed wnikaniem wody.

Najczęściej wykorzystuje się do tego celu jednoskładnikową masę uszczelniającą, popularnie zwaną płynną folią. Oprócz tego na połączeniu podłogi ze ścianą układa się systemowe taśmy uszczelniające, co zapewnia ciągłość izolacji. Poza tym, spoiny między płytkimi ceramicznymi zaleca się wypełnić elastyczną fugą wodoodporną.

Uwaga! Podłogę pod prysznicem najlepiej wykończyć płytkami antypoślizgowymi.

Propozycja i kosztorys remontu łazienki według firmy Geberit

Proponowane rozwiązanie: montaż podłogowego odpływu liniowego CleanLine ze stali nierdzewnej. Ma on uproszczoną budowę, co znacznie skraca czas pracy fachowców. Odpływ ten pasuje do podłogowych płytek ceramicznych o grubości od 8 do 40 mm lub od 2 do 40 mm. Można go umieścić zarówno przy ścianie, jak i pośrodku kabiny.

W odpływie znajduje się syfon - do wyboru są modele przeznaczone do podłogi o grubości minimum 65 lub 90 mm. Jest on zamknięty w styropianowej obudowie, która stanowi izolację termiczną oraz zapobiega przenoszeniu się hałasu w konstrukcji budynku.

Rynna zbiorcza we wpuście liniowym dostępna jest w dwóch wersjach wzorniczych (CleanLine20 oraz CleanLine60). Listwę odpływu liniowego można docinać, dostosowując jej długość do wymiarów naszego natrysku. Minimalna długość odpływu to 30 cm, a maksymalna to 90 lub 130 cm, w zależności od rodzaju rynny. Po docięciu listwa jest zabezpieczana specjalnymi zaślepkami bocznymi.

Koszty zakupu: wpust odpływu liniowego do natrysków - około 680 zł; rynna zbiorcza serii CleanLine20 - około 980 zł.

Zakres prac:

- montaż syfonu;

- wykonanie wylewki z odpowiednim spadkiem (1-2 proc.) w kierunku odpływu, aby uzyskać skuteczny odbiór wody;

- uszczelnienie powierzchni natrysku;

- instalacja rynny podłogowego odpływu liniowego;

- ułożenie płytek ceramicznych.

Uwaga! Odpływ ma na całym obwodzie o szerokości 10 cm zamontowany kołnierz z włókniny, który podczas montażu należy połączyć z folią uszczelniającą. Odpływ liniowy podłogowy przeznaczony do natrysku bez brodzika.

Odpływ liniowy Odpływ liniowy Fot. Viega

Kabina bez brodzika: wycena firmy Viega

Propozycja i kosztorys remontu łazienki według firmy Viega

Proponowane rozwiązanie: zastąpienie tradycyjnego brodzika odpływem liniowym Advantix Vario umieszczonym w posadzce - można go przyciąć na dowolną długość w zakresie od 30 do 120 cm.

W remontowanej łazience można go zainstalować na dłuższym boku natrysku, przycinając na długość 80 cm. Odpływ liniowy Advantix Vario ma wydajność od 0,4 do 0,8 l/s, co będzie wystarczające nawet, gdyby inwestorzy zastosowali deszczownicę o dużym przepływie wody.

Jedynym ograniczeniem montażu odpływu liniowego (dotyczy to rozwiązań wszystkich firm) jest wielkość miejsca w posadzce. Standardowa wysokość zabudowy tego odpływu wynosi minimum 9,5 cm, ale do łazienek remontowanych dostępna jest wersja o obniżonej wysokości - 7 cm.

Koszty zakupu: odpływ Advantix Vario z rusztem: 1780 zł.

Zakres prac: należy usunąć stary brodzik oraz dotychczas ułożone płytki położone na podłodze. Następnie trzeba wykuć w posadzce zagłębienie o odpowiedniej wysokości, w którym zamontuje się korpus odpływu liniowego i podłączy go do instalacji odprowadzającej wodę. Przygotowując taki natrysk, trzeba pamiętać o zaizolowaniu podłogi i ścian, a płytki na podłodze ułożyć z niewielkim spadkiem.

W odróżnieniu od odpływów punktowych, gdzie spadek należy zrobić z każdej strony kratki, tu wystarczy wykonać go tylko z jednej strony, czyli w kierunku odpływu.

Zobacz też przegląd deszczownic

Łazienka z odpływem liniowym Łazienka z odpływem liniowym Fot. Kessel

Kabina bez brodzika: wycena firmy Kessel

Propozycja i kosztorys remontu łazienki według firmy Kessel

Proponowane rozwiązanie: zamiast tradycyjnego brodzika można zamontować odpływ ścienny Kessel Scada z podświetleniem LED w czterech opcjach kolorystycznych. Do wyboru jest też kilka rodzajów pokryw, w tym do przyklejenia płytki ceramicznej, co sprawia, że odpływ staje się niewidoczny.

Koszty remontu łazienki:

- odpływ ścienny Kessel Scada z pokrywą do wklejenia płytki i podświetleniem RGB - 1637 zł (cena katalogowa);

- wylewka betonowa, płynna hydroizolacja oraz taśma - 155 zł;

- prace montażowe - 500 zł.

Zakres prac: odwodnienie z odpływem ściennym można zabudować w płycie g-k, w ścianie murowanej oraz za pomocą gotowego modułu podłogowego.

Jeśli nie chcemy podnosić poziomu podłogi, do zamontowania odpływu wystarczy w posadzce wykuć otwór o głębokości minimum 8 cm i szerokości 40 cm. Przestrzeń ta jest niezbędna do podłączenia rury kanalizacyjnej i przewodu elektrycznego oraz korpusu z syfonem.

W zależności od wybranej opcji zabudowy ściennej korpus wpustu wkuwamy w ścianę na głębokość 13,6 cm lub obudowujemy go stelażem z płyt g-k, co ma tę zaletę, że uzyskana przestrzeń umożliwia łatwy montaż rur z ciepłą i zimną wodą pod armaturę prysznicową.

W precyzyjnym ustawieniu korpusu wpustu pomogą dołączane do kompletu nóżki. Przestrzenie wokół odpływu i bruzdy należy wypełnić wylewką betonową i wyrównać ją ze spadkiem 2,5 proc. w kierunku odpływu. Po zamontowaniu odpływu posadzkę oraz ściany kabiny należy zabezpieczyć hydroizolacją. Następnie można układać płytki.

Czyta też: Mała łazienka - zasady projektowania

Zobacz także

 

kuchnia, blat, ściana nad blatemFot. Sylwester Rejmer

Ściany w kuchni - co zamiast płytek

wyspa kuchenna, wyspa kuchenna zdjęcia, wyspa kuchenna aranżacje, wyspa kuchenna inspiracje, wyspy kuchenneFot. Materiały Homebook.pl, projekt wnętrza KWSTUDIO

Wyspa kuchenna - aranżacje, inspiracje

folia w płynie, łazienka, prysznicFot. Kaldewei

Folia w płynie: wodoszczelne powierzchnie w łazience

Więcej o:
Komentarze (2)
Remont łazienki: co zamiast głębokiego brodzika? [CENY]
Zaloguj się
  • Zosia Nowak

    Oceniono 1 raz 1

    Mepa jest niemiecką firmą i ich prdukty są trwałe i dobrze wykonane

  • ekspert_sotin

    Oceniono 1 raz 1

    Kabina bez brodzika jest super, trzeba jednak bardzo dobrze wykonać odpływ. Np. zainstalować firmy Mepa. Są dobrej jakości i łatwe w montażu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX