Folia w płynie: wodoszczelne powierzchnie w łazience
Płytki ceramiczne wbrew pozorom nie są wodoszczelne. Woda może pod nie wniknąć przez spoiny i tym samym doprowadzić do zawilgocenia całej ściany. Zapobiegają temu nowoczesne izolacje z folii w płynie oraz akcesoria niezbędne do ich ułożenia.
Izolacja mokrych stref w łazience
Mimo dobrych parametrów i zastosowania odpowiednich zapraw klejowych, same okładziny mogą nie ochronić ścian przed działaniem wody. Wykonanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami sprawi, że nawet jeśli wilgoć przedostanie się przez fugi, ścianie nie grozi rozwój grzybów i pleśni. Jest to szczególnie ważne w łazience. Zabezpieczenia wymagają w niej strefy wilgotne i mokre - cała powierzchnia podłogi, a także te miejsca na ścianach, które są narażone na stały kontakt z wodą, czyli przy wannie i w miejscu kabiny prysznicowej.
W tym celu najlepiej wykonać izolację z nowoczesnych preparatów, zwanych foliami w płynie. Utworzona przez nie powłoka jest na tyle cienka i elastyczna, że można do niej od razu przyklejać wykończenie z płytek ceramicznych. Choć wystarczy kupić jedynie samą masę uszczelniającą, to warto również zdecydować się na oferowane razem z nią akcesoria - grunty, taśmy, kołnierze - oraz zaprawy.
Gruntowanie podłoża przed nałożeniem folii w płynie
Przed nałożeniem izolacji z folii w płynie należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Do tego celu najlepiej użyć środków gruntujących (kosztują około 5-7 zł/l). W większości mają on postać koncentratów, które wymagają przed użyciem rozcieńczenia z wodą w proporcji maksymalnie 1:1. Zadaniem takich preparatów jest zlikwidowanie pylenia, ograniczenie chłonności podłoża oraz wzmocnienie jego powierzchni.
Koncentrat nanosi się w postaci gotowej (bez rozcieńczania) jedynie na tynki gipsowe lub anhydrytowe wylewki podłogowe. Nie są one bardzo chłonne, ale mają gładką powierzchnię. Nierozcieńczony grunt poprawi przyczepność nakładanych na nie uszczelnień i zapraw klejowych, także na podłogach ogrzewanych.
Oczywiście, przed naniesieniem gruntu ściany i podłogi muszą być czyste (bez kurzu, oleju, wosku, pozostałości zapraw, farb i lakierów), suche i pozbawione pęknięć.
Przed aplikacją folii w płynie trzeba dokładnie uszczelnić połączenia pomiędzy ścianami i między ścianami a podłogą. Do tego celu służą taśmy uszczelniające, narożniki i kołnierze.
Taśmy uszczelniające, narożniki i kołnierze
Taśmy uszczelniające wykonywane są z bardzo odpornego na rozerwanie i zmiany temperatury poliestru. Jest on na tyle elastyczny, że izolacja pozostanie szczelna nawet w razie odkształcania się podłoża. W środkowej części taśmy znajduje się pas z wysokoodpornego termoplastycznego elastomeru, który nie przepuszcza wilgoci. Do uszczelnień naroży stosuje się fabrycznie uformowane narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Oprócz taśm większość producentów oferuje również gotowe elementy - ścienne lub podłogowe kołnierze, nazywane przez niektórych producentów mankietami. Używa się ich do zabezpieczania przejść rur przez ściany i stropy.
Fot. Schomurg
Wykonywanie izolacji zaczyna się właśnie od ułożenia tych elementów. Zatapia się je w nałożonej wcześniej masie uszczelniającej, a ich brzegi przykrywa drugą jej warstwą.
Folia w płynie: różne zastosowania i właściwości
Folia w płynie tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę. Jest sprzedawana jako gotowy do użycia produkt. Ma postać rzadkiej masy, która nie wymaga rozcieńczania czy dodawania innych preparatów. Na opakowaniu niektórych produktów można znaleźć nieco mylną informację, że folię w płynie rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:1. W takiej postaci stosuje się ją jednak tylko do gruntowania ścian pod farby emulsyjne, tapety, wykładziny syntetyczne, podłogi z drewna i drewnopochodne.
Przed wykonaniem izolacji, po otwarciu opakowania, czasem jest konieczne wymieszanie preparatu w celu wyrównania jego konsystencji. Zaletą płynnej konsystencji folii jest to, że łatwo ją nałożyć za pomocą wałka, pędzla lub szpachli równomierną warstwą. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby nie pozostawić porów, przez które mogłaby wnikać woda. Z tego samego powodu trzeba uważać, aby gotowej powłoki nie uszkodzić.
Producenci chemii budowlanej oferują folie w płynie o różnym zastosowaniu i właściwościach. Dlatego przed jej zakupem sprawdźmy nie tylko cenę (średnio 15-18 zł/l), ale też informacje na opakowaniu.
Nakładanie folii w płynie
Folię w płynie należy nanosić w temperaturze wyższej niż 10 st. C, najczęściej w dwóch warstwach o łącznej grubości 1-1,5 mm. Pierwszą warstwę nakładamy w dowolnym kierunku, natomiast drugą - w kierunku prostopadłym do pierwszej. Czas schnięcia poszczególnych warstw, a także całkowitego wyschnięcia powłoki, podany jest na opakowaniu. Zwykle następuje to po 24-48 godzinach. Po tym czasie można wykańczać ściany i podłogi płytkami ceramicznymi.
Układanie i spoinowanie płytek ceramicznych
Do układania okładziny ceramicznej na powłoce z folii w płynie stosuje się elastyczne zaprawy klejowe. Powinno się je nanosić zarówno na podłoże, jak i na spód płytek ceramicznych (metoda podwójnego smarowania).
Zadaniem fugi jest zabezpieczenie szczelin między płytkami przed zabrudzeniem i wnikaniem wody. Dlatego do spoinowania okładziny najlepiej użyć również elastycznych zapraw. Warto wybierać te spośród nich, które mają dodatek środków hydrofobowych. Są one odporne na przenikanie wody i znacznie mniej podatne na zabrudzenia i nieestetyczne wykwity.
Fot. Henkel/Ceresit
Fugi mają również znaczenie dekoracyjne. Duży wybór ich kolorów zapewnia dokładne dopasowanie koloru fugi do każdego rodzaju okładziny.
Uszczelnienie dylatacji
Końcowy etap prac polega na uszczelnieniu dylatacji, które zwykle znajdują się na styku okładzin poziomych i pionowych oraz wokół umywalek, brodzików, kabin prysznicowych, wanien. W tym celu w szczelinach umieszcza się sznur dylatacyjny. W sprzedaży dostępny jest on w rolkach 50 m, w sześciu wielkościach średnicy 6, 8, 10, 13, 15 i 20 mm.
Fot. Atlas
Następnie szczeliny dylatacyjne wypełnia się elastyczną fugą silikonową lub kauczukiem silikonowym. Ten ostatni produkt, ze względu na bardzo dobre właściwości oraz odporność na rozwój grzybów, procesy starzenia się i trudne warunki, jest szczególnie zalecany do uszczelniania i elastycznego wypełniania spoin narażonych na stałe działanie wody. Silikony dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu bez trudu można dobrać barwę fugi.
- Więcej o:
Umywalki inne niż wszystkie
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże
Naprawiaj, nie wyrzucaj – dlaczego warto wymieniać części zamienne w bateriach łazienkowych?