Akcja Termomodernizacja. Przygotowanie starego domu do remontu

Stary dom w Dąbrówce pod Siedlcami jest obiektem modelowej termomodernizacji przygotowywanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii. Na podstawie projektu powstał harmonogram prac, który ma pomóc ekipie wykonawczej przeprowadzić remont starego budynku, tak aby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię.
Stary dom z cegły Stary dom z cegły Fot. MaRa

Jak przygotować stary dom do termomodernizacji

Pierwszy etap wymagał przygotowania domu. Nie chodziło tu tylko o uprzątnięcie wyposażenia; w pierwszej kolejności wymienione zostały kable instalacji elektrycznej (aluminiowe zostały zastąpione miedzianymi) oraz skrzynka z bezpiecznikami (rozdzielnica).

Następnie przeprowadzono prace wyburzeniowe - usunięto piece kaflowe, warstwy podłogi na gruncie, poszerzono otwór w ścianie nośnej między kuchnią a pokojem oraz powiększono otwór okienny, aby wykonać drzwi tarasowe.

Wymiana instalacjiFot. MaRa

Kuchnia domu w Dąbrówce. Tutaj, podobnie jak w całym budynku, wymieniono instalację elektryczną

termomodernizacja

Przed remontem Przed remontem Fot. archiwum redakcji

Remont starego domu. Usuwanie podłogi na gruncie

W tym domu podłoga parteru była nieocieplona. Wykonano ją jako białą (zwaną też ślepą) z desek na legarach, czyli drewnianych belkach. Opierały się one na polnych kamieniach i pustakach wentylacyjnych ułożonych na podsypce z piasku.

Pod względem kosztów to rozwiązanie najlepsze z możliwych, ponieważ wystarczy taką podłogę zdemontować, by ułożyć  warstwę izolacji termicznej i wykonać wylewkę betonową.

 remont, podłogaFot. archiwum redakcji

Przy okazji demontażu podłogi rozebrano także stare piece kaflowe.

 Fot. archiwum redakcji

Po rozebraniu podłogi widać, że kawałki papy ułożone były na kamieniach i pustakach

termomodernizacja


Remont starego domu. Usuwanie starych okien

Kolejnym etapem było zdemontowanie starych okien ościeżnicowych z zewnętrznymi skrzydłami otwieranymi na zewnątrz i wewnętrznymi do środka. Były one nieszczelne i miały wykruszony kit. Puste otwory okienne na koniec zabezpieczono płytami OSB.

 Fot. archiwum redakcji

Najpierw trzeba było zdjąć skrzydła okienne

 Fot. archiwum redakcji

Drewniane ościeżnice wymagały nacięcia, dopiero potem można je było usuwać kawałek po kawałku

termomodernizacja


 Stare okna Stare okna Fot. archiwum redakcji

Remont starego domu. Powiększanie otworu okiennego

W jednym z pomieszczeń od strony południowej zdecydowano się zastąpić standardowe okna tarasowymi. Będzie tu wyjście na taras.

 wymiana okien, remont starego domuFot. archiwum redakcji

Tradycyjnie najpierw wycięto ramę okna i parapet

 wymiana okien, okna tarasowe, remont starego domuFot. archiwum redakcji

Później otwór okienny został powiększony z obu stron

termomodernizacja


Przed remontem Przed remontem Fot. archiwum redakcji

Remont starego domu. Powiększanie otworu w ścianie nośnej

W planach remontowych znalazło się też powiększenie przejścia pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Otwór znajduje się w ścianie nośnej.

Przed poszerzeniem otworu w ścianie nośnej konieczne było wzmocnienie nadproża. Prace zaplanował i nadzorował konstruktor. Z dwóch stron otworu w linii nadproża wykuto bruzdy odpowiedniej długości, umieszczono w nich dwa stalowe ceowniki i połączono śrubami. Dopiero gdy zaprawa zwiąże, co trwa 2-3 dni, można zacząć poszerzać otwór po bokach.

 Fot. archiwum redakcji

Przed powiększeniem otworu osadzono stalowe nadproże

 Fot. archiwum redakcji

Następnie usunięto fragment muru z jednej i drugiej strony

termomodernizacja


Jak wybierać okna do domów termomodernizowanych?

Grzegorz Bułat, kierownik technologii w firmie OKNOPLAST: Obecnie, ale i w przyszłości coraz większe znaczenie będą mieć wszystkie działania proekologiczne. Nie inaczej rzecz się ma z budownictwem i materiałami budowlanymi, a takim przecież jest okno.

Budownictwo energooszczędne to coraz popularniejszy trend. Najważniejsze jest to, że takie proekologiczne działanie nie musi dotyczyć tylko nowego budownictwa. Równie dobrze możemy je realizować na budynkach starszych, gdzie wystarczy kilka prostych zabiegów, na przykład zmiana otworów okiennych i ich odpowiednie powiększenie od strony południowej. Zyskujemy w ten sposób mnóstwo dodatkowej, a co ważne darmowej energii. Jeżeli chodzi o parametry okien energooszczędnych, to w polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie okna energooszczędnego, niemniej przyjmuje się, że do domów energooszczędnych nie może mieć ono wyższego współczynnika przenikania ciepła Uw niż 0,9 W/(m2K). Oznacza to, że takie okno musi zostać wykonane w oparciu o wielokomorowy system profili PVC oraz zastosowane w nim musi być dwukomorowe (trzyszybowe) szklenie o izolacyjności termicznej Ug na poziomie od 0,5 do 0,7 W/(m2K). Szyba w oknie energooszczędnym powinna się charakteryzować wysokimi parametrami przepuszczalności energii słonecznej (g = 54%) oraz światła słonecznego (Lt = 74%).

Okna o dużej powierzchni szyb mają znaczny wpływ na bilans energetyczny budynku. Pozwalają na naturalne pozyskiwanie energii słonecznej. Wyposażone w pakiet szybowy o bardzo wysokich wartościach współczynników g i Lt umożliwiają lepsze doświetlenie i dogrzanie pomieszczeń przez słońce (energia odnawialna). Tym samym ograniczone jest zużycie energii pierwotnej w postaci węgla, gazu, etc. Współczesne możliwości techniczne pozwalają na projektowanie okien o dużych wymiarach. Warto się na nie zdecydować, ponieważ większa powierzchnia szyby oznacza lepszy bilans energetyczny budynku, czyli korzystniejszy stosunek zysku do strat energii.

Przy wyborze okien do domów termomodernizowanych bardzo ważnym aspektem jest właściwy dobór ich wielkości i rodzaju szyby w zależności od strony świata. Warto bowiem pamiętać, że w Polsce największe i najdłuższe nasłonecznienie jest zawsze od strony południowej, a najmniejsze i najkrótsze od północnej. Przy prawidłowym doborze okien względem stron świata warto się konsultować ze sprzedawcą w salonie lub korzystać ze specjalnego oprogramowania, takiego jak GLASS Compas.

termomodernizacja

Więcej o: