Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?

Redakcja Pressland

Ostatnimi czasy niezwykle popularne są domy energooszczędne, czyli domy korzystające z energii słonecznej. Niestety, posiadają one dość często wiele przeszkleń zarówno na południowej jak i zachodniej elewacji, których obecność doprowadza do przegrzewania budynków w upalne dni. Oddawanie ciepła utrudniają szczelne otwory okienne jak i drzwiowe oraz dobrze zaizolowane przegrody wewnętrzne. Aby nie doprowadzać do przegrzewania budynków warto odpowiednie rozwiązania zastosować już na etapie budowania domu.

Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?
Fot. shutterstock

Jakie metody zastosować?

Najskuteczniejszymi metodami chroniącymi dom przed przegrzewaniem jest sprawnie działająca centralna wentylacja nawiewno-wywiewna. Dodatkowo, warto postawić na odpowiednie elementy zacieniające np. okapy wysunięte poza obrys budynku czy też żaluzje zewnętrzne, markizy, rolety bądź okiennice. Ostatnim, bardzo ważnym elementem jest liczba otworów wentylacyjnych wywiewnych znajdująca się w ścianach jak i otwieranych oknach, które umożliwiają odpowiednie wietrzenie wnętrz. Problem przegrzewania można również zminimalizować stosując ochronę przeciwsłoneczną. Zaliczyć do niej można stałe elementy architektoniczne, które uniemożliwiają dostanie się słońca do wnętrza domu. Zaleca się również na południowej elewacji zamontować łamacze światła w postaci nadwieszonych rusztów. Sprawdzają się również zewnętrzne jak i wewnętrzne rolety. Warto również pomyśleć o odpowiedniej roślinności - drzewa i rośliny pnące pozwalają skutecznie ograniczyć ilość przedostających się promieni słonecznych.

Odpowiednio wyregulowany system c.o. i wentylacja

Chcąc zapewnić prawidłową temperaturę we wnętrzu budynku warto również zadbać o odpowiedni wyregulowanie systemu ogrzewania i wentylacji w budynku. W przypadku braku regulacji miejscowej bądź dużej bezwładności cieplnej, w okresach przejściowych może pojawić się problem przegrzewania. Zaznaczam również, że w okresie letnim nie zaleca się stosowania centralnej wentylacji w cyklu ciągłym, gdyż może ona powodować niepotrzebne nagrzanie powietrza nawiewanego.

Nocne wietrzenie

Chcąc uzyskać komfortową temperaturę wewnątrz budynku warto również postawić na nocne wietrzenie. Nocne wietrzenie powinno odbywać się zarówno za pomocą otworów wentylacyjnych jak i okien otwierano-uchylnych. Pamiętajmy jednak, że otwierając poszczególne okna należy otwierać je tak, by nie powstawały przeciągu a dom nie uległ zbytniemu wychłodzeniu. Szacuje się, że wystarczy posiadać otwory okienne o powierzchni 3% podłogi by móc sprawnie wywietrzyć poszczególne pomieszczenia.

Klimatyzacja

Chcąc uzyskać konkretną temperaturę w pomieszczeniu warto również zadbać o system klimatyzacji, który nawet w najbardziej upalne dni pozwoli uzyskać właściwy komfort cieplny. Klimatyzacja sprawdzi się idealnie zwłaszcza, w których duże powierzchnie szklanych ścian skierowane są na południe i pochłaniają ciepło.

Skomentuj:

Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?