Pogotowie Czterech Kątów: (nie)funkcjonalny salon

Pani Alina ma kłopot z dużym, niefunkcjonalnym i mało przytulnym salonem. Nie wie, jak go urządzić.
 Rys. Czytelniczki

Mam dość duży, jasny salon. Wydawałoby się, że można go ładnie urządzić. W żaden sposób jednak nie mogę zdecydować, co, gdzie i jak ustawić. Jakoś tak... wszystko przeszkadza. Pod długą, pustą ścianą stoi obecnie telewizor z szafką rtv i komoda. A w rogu pokoju (tym bez okien ) - dwie sofy: 2- i 1,6-metrowa. Proszę o poradę, jak ustawić meble - i jakie! - by salon był bardziej funkcjonalny i przytulny.

Odpowiada projektantka Aleksandra Trocewicz z pracowni Design By

Aby salon stał się bardziej funkcjonalny i przytulny, trzeba wprowadzić tzw. koncentrację we wnętrzu. Chodzi o świadome ukierunkowanie wzroku na wybrany akcent czy miejsce. W tym przypadku za główny punkt w salonie, wokół którego będą komponowane inne elementy, proponuję obrać wspomniane dwie sofy (ewentualnie sofę narożną) wraz ze stolikiem kawowym (vide WARIANT 1).

 WARIANT 1. Fot. Design By

Alternatywą tego ostatniego może stać się wygodny podnóżek oraz puf wykorzystany jako stolik pomocniczy przy kompleksie wypoczynkowym (vide WARIANT 2).

 WARIANT 2. Fot. Design By

Chcąc dodatkowo wyeksponować ten obszar, należy koniecznie wprowadzić odpowiednie oświetlenie nad stolikiem (dekoracyjna, wisząca oprawa) oraz przy sofie (lampa podłogowa). Aby poprawić nastrój we wnętrzu wskazane będą też dodatkowo kinkiety na ścianach (w tym lampy obrazowe) i lampy stojące, np. na komodzie.

 Fot. Ligne Roset

Ściana telewizyjna zagospodarowana może być w różnorodny sposób - za pomocą zabudowy gipsowo-kartonowej, zabudowy meblowej zamkniętej lub otwartej - w formie półek. Ważnym elementem przestrzennego wnętrza są elementy dopełniające aranżację, a więc sztuka, w tym także sztuka użytkowa. Powinna pojawić się nad komodą, na ścianach i podłodze. Może to być zarówno grafika czy rzeźba, jak i różnego typu artykuły dekoracyjne - wysokie wazony, lustra, etc. Wszystko to jednak powinno korespondować z charakterem i sposobem aranżacji całego mieszkania.

Więcej o: