Pogotowie Czterech Kątów: ocieplanie dużego salonu
Pani Paulina ma problem z dużym, dobrze oświetlonym - otwartym na jadalnię, kuchnię i pokój telewizyjny - salonem ze schodami i antresolą. Bardzo chciałaby przeistoczyć go w przytulne i pełne ciepła wnętrze.
Zdjęcia zostały zrobione tak, by pokazać jak najbardziej klarowny obraz pomieszczenia, dlatego nie ma na nich dodatków. Chciałabym, aby w salonie pozostały meble, bo są nowe i - przede wszystkim - drewniane. Kamień na kominku oraz ścianie zamienimy na cegłę.
Fot. archiwum Czytelniczki
Podłoga to parkiet - czereśnia parzona. Jaki wybrać kolor ścian? Mieszać kolory we wnętrzu, czy lepiej, by wszystko było w jednym? Chciałabym też, żeby całość zgrała się z kanapą w pokoju telewizyjnym, która jest srebrno-pomarańczowo-brązowa i musi zostać.
Fot. archiwum Czytelniczki
W domu mamy raczej kolory jasne, ale jestem otwarta na wszystkie propozycje, choć wolałabym nie utonąć w samych brązach. Bardzo bym chciała by pojawiły się białe dodatki.
Odpowiada projektantka Urszula Blank z pracowni Dila decor
Wnętrze jest dość jednorodne, trzeba więc przede wszystkim wskazać w nim punkt kulminacyjny (najważniejszy, taki, który będzie dominował w całym wnętrzu) - ze względu na kształt nie powinien być to kominek. Moją propozycją jest przydzielenie tej roli ścianie z wysoką komodą, tuż przy wielkim oknie. W tym celu użyłabym tapety (vide zdjęcie poniżej), która mocno zwróci naszą uwagę, a zarazem ociepli wnętrze.
Fot. charmandchic.com
Ciemną barwę mebli przełamałabym różnymi dodatkami, ale niekoniecznie w czystej bieli - raczej w różnych jej odcieniach: efekt będzie bardziej miękki i domowy. Stół w jadalni podkreśliłabym na przykład bieżnikiem z ciekawym wzorem.
Fot. pakamera.pl
Duże okno wymaga większego dopracowania - w tej chwili wygląda na niedokończone. Do istniejącej firanki dołożyłabym tkaninę po obu stronach - zdecydowanie przyczyni się do ocieplenia klimatu i ładnie zaznaczy obszerne okno. Ze względu na wzór kanapy - w kwiaty - proponowałabym, aby zasłony nawiązywały do koloru rudego. Będzie to również akcent kolorystyczny, który połączy otwartą przestrzeń.
Kuchnia nie wymaga wielu zmian - proponowałabym jedynie ustawić na parapecie ziołowy ogródek w różnych białych donicach (różne odcienie i kształty).
Fot. dukapolska.com
Ściana z otworami i kamieniem raczej powinna zostać gładka - i bez otworów. Pięknie wyglądałoby na niej lustro w grubej drewnianej ramie (kolor zbliżony do wenge).
Jeśli chodzi o cegłę - to bardzo dobry pomysł, widzę ją za winiarką i na kominie tuż nad kominkiem (nad półką). Jeżeli zlikwidują Państwo kamień na kominku, proponowałabym położyć w jego miejsce gres z połyskiem, w jednolitym kolorze, np. złamanej bieli (ułatwi to czyszczenie przestrzeni wokół kominka). Jasny kolor pięknie podkreśli barwę cegły. Półki na kominku można by wykończyć drewnem lub drewnopodobnym gresem.
Fot. mosaictileco.com
Koniec końców - proponowałabym zmienić dywany na kawowe (teraz mamy czarne). Jaśniejszy dywan doda wnętrzu lekkości i energii. W ogóle wprowadzenie większej liczby kontrastów w łatwy sposób dopracuje to wnętrze.
Jak wezwać nasze pogotowie?
To proste: wystarczy opisać problem, dołączyć zdjęcie wnętrza, którego rzecz dotyczy i całość wysłać tutaj: POGOTOWIE-CK@GAZETA.PL . My przekażemy sprawę dalej - w ręce fachowców, architektów wnętrz. Najciekawsze rozwiązania pokażemy w serwisie czterykaty.pl i na naszym profilu na Facebooku. Więcej o akcji przeczytacie TUTAJ >>
- Więcej o: