Jak urządzić łazienkę? 9 rzeczy, o których należy pamiętać

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu, choć czasem niedocenianym. Właściwie urządzona będzie nam nie tylko służyć, ale stanie się także źródłem relaksu.
<B> Tak, zgadza się - płytki ceramiczne to bardzo praktyczny materiał do łazienek. Ale nie jedyny! Można wybrać na przykład beton lub jego imitację albo, jeśli one wydają się nam zbyt zimne, ciepłe drewno bądź kolorową tapetę. Tak zrobili właściciele pokazywanych wnętrz.</B> 
<BR />Zalety tapety. Łazienka, z której korzystają także małe dzieci, miała być barwna i wesoła. Obawiając się, że żywe kolory szybko się opatrzą, właściciele postanowili wykończyć ściany tapetą. W razie potrzeby łatwo będzie można ją wymienić.
<BR />Wesołą tapetą w kolorowe paseczki na czerwonym tle oklejono trzy ściany. Wybrano tapetę winylową, która dobrze się sprawdza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wokół wanny, czyli w miejscu najbardziej narażonym na kontakt z wodą, zastosowano praktyczniejsze płytki ceramiczne. Na ciepły klimat tej łazienki wpływa zarówno jej kolorystyka, jak i parkiet z egzotycznego teku. Odporne na działanie wilgoci drewno dodatkowo zabezpieczono olejem, a szczeliny między deseczkami wypełniono tzw. elastomerem - tworzywem polimerowym stosowanym na jachtach. Ten bardzo elastyczny materiał nie pęka, gdy drewno pracuje, nie ma więc obawy, że woda dostanie się pod podłogę i z czasem ją zniszczy.
<BR />Czerwień tapety powtarza się na niemal wszystkich dodatkach (roleta, dywanik, drobne akcesoria łazienkowe). Ta konsekwencja kolorystyczna w dużej mierze decyduje o atrakcyjności wnętrza. Tak, zgadza się - płytki ceramiczne to bardzo praktyczny materiał do łazienek. Ale nie jedyny! Można wybrać na przykład beton lub jego imitację albo, jeśli one wydają się nam zbyt zimne, ciepłe drewno bądź kolorową tapetę. Tak zrobili właściciele pokazywanych wnętrz.
Zalety tapety. Łazienka, z której korzystają także małe dzieci, miała być barwna i wesoła. Obawiając się, że żywe kolory szybko się opatrzą, właściciele postanowili wykończyć ściany tapetą. W razie potrzeby łatwo będzie można ją wymienić.
Wesołą tapetą w kolorowe paseczki na czerwonym tle oklejono trzy ściany. Wybrano tapetę winylową, która dobrze się sprawdza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wokół wanny, czyli w miejscu najbardziej narażonym na kontakt z wodą, zastosowano praktyczniejsze płytki ceramiczne. Na ciepły klimat tej łazienki wpływa zarówno jej kolorystyka, jak i parkiet z egzotycznego teku. Odporne na działanie wilgoci drewno dodatkowo zabezpieczono olejem, a szczeliny między deseczkami wypełniono tzw. elastomerem - tworzywem polimerowym stosowanym na jachtach. Ten bardzo elastyczny materiał nie pęka, gdy drewno pracuje, nie ma więc obawy, że woda dostanie się pod podłogę i z czasem ją zniszczy.
Czerwień tapety powtarza się na niemal wszystkich dodatkach (roleta, dywanik, drobne akcesoria łazienkowe). Ta konsekwencja kolorystyczna w dużej mierze decyduje o atrakcyjności wnętrza. Fot. Radoslaw Wojnar Stylizacja: Eva Milczarek Projekt wnętrza: Szymon Tarnowski/SIT

Zachowaj odległości

Wygodne korzystanie z urządzeń sanitarnych, zapewni nam zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy nimi i innymi sprzętami w łazience. Dla sedesu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 80 x 85 cm, a dla bidetu 70 x 100 cm. Przed wanną powinniśmy mieć przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca, a przed umywalką - 60 x 90 cm. To są wymiary optymalne.

ŁazienkaMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Przy małych łazienkach zadanie jest trudniejsze. Dlatego zanim kupimy i zamontujemy urządzenia sanitarne, rozrysujmy ich ustawienie na podłodze. To nam pozwoli lepiej ocenić jakich wymiarów urządzenia kupić i jakie odległości między nimi zachować.

WNETRZA LAZIENKA STYLIZACJA DOROTA KARPINSKA FOT. RAFAL LIPSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 10 (204) - 10 2008Fot. Rafał Lipski

ŁAZIENKA. Z płyty gipsowo-kartonowej wykończonej płytkami pan domu zrobił wąską półkę na dekoracyjne drobiazgi. ŁAZIENKA. Z płyty gipsowo-kartonowej wykończonej płytkami pan domu zrobił wąską półkę na dekoracyjne drobiazgi. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Wanna czy prysznic

Odwieczny dylemat wanna czy prysznic, często rozstrzyga metraż naszej łazienki. Przy małej powierzchni prysznic jest najlepszym rozwiązaniem. Upierając się przy wannie jedynie stracimy cenne miejsce, a i tak nie będziemy w stanie zmieścić na tyle dużej wanny, o jakiej zapewne marzymy.

Łazienka, wannaFot. Ravak

Kiedy miejsce nie jest ograniczeniem mamy dużo większa dowolność. Warto rozważyć także połączenie wanny z prysznicem. Jest opcja optymalna, która zaspokoi potrzeby wszystkich domowników.

łazienkaFot. Praktiker

Grzejnik drabinkowy Santorini, Purmo Grzejnik drabinkowy Santorini, Purmo fot. Purmo

Ogrzewanie w łazience

W łazience właściwe ogrzewanie jest kwestią niezwykle istotną, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Klasyczne żeberkowe grzejniki raczej się w tym pomieszczeniu nie sprawdzą. Najlepiej wybierać spośród tych specjalnie dedykowanych do łazienek.

Grzejnik do łazienki Flores, Purmofot. Purmo

Szczególnie praktyczne w małych łazienkach będą grzejniki drabinkowe, gdyż mogą jednocześnie służyć jako wieszak na ręczniki. Łatwo i szybko można na nich wysuszyć także drobną odzież, jak bieliznę.

Grzejniki łazienkowe Santorini Purmofot. Purmo

Kamienna mozaika, ręcznie formowana (Bati Orient), wygląda bardzo dekoracyjnie - niektóre kostki mają tłoczony wzór. Ułożono z niej między innymi ramę wokół szklanej tafli w ścianie oraz pas przecinający lustro. Resztę wnętrza wykończono neutralnym kolorystycznie beżowym gresem (płytki o wymiarach 50 x 50 cm). Kamienna mozaika, ręcznie formowana (Bati Orient), wygląda bardzo dekoracyjnie - niektóre kostki mają tłoczony wzór. Ułożono z niej między innymi ramę wokół szklanej tafli w ścianie oraz pas przecinający lustro. Resztę wnętrza wykończono neutralnym kolorystycznie beżowym gresem (płytki o wymiarach 50 x 50 cm). Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Ściany i podłogi w łazience

Łazienka to miejsce, w którym, szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę ścian i podłóg. Płytki ceramiczne są najpowszechniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem - wilgoć im nie straszna i są łatwe do czyszczenia. Można jednak wybrać inne opcje, na przykład beton lub jego imitację albo, jeśli one wydają się nam zbyt zimne, ciepłe drewno bądź kolorową tapetę.

Łazienka, tapeta winylowaFot. Radoslaw Wojnar Stylizacja: Eva Milczarek Projekt wnętrza: Szymon Tarnowski/SIT

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje tapet i drewna są odpowiednie do łazienki. Musimy wybrać takie, które nie absorbują wody. Najlepsza będzie tapeta winylowa, która dobrze się sprawdza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W w przypadku drewna tek, najlepiej dodatkowo zabezpieczony olejem. Jednak w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą, jak wokół wanny, wciąż najlepsze będą płytki ceramiczne.

ŁazienkaFot. Monika Filipiuk-Obalek

Łazienka z pralką Łazienka z pralką fot. Ikea

Miejsce na pralkę

W przeciętnym polskim mieszkaniu pralka znajduje się w łazience, rzadziej w kuchni, a tylko sporadycznie na pralnię przeznaczane są osobne pomieszczenia. Pralka jednak zabiera sporo cennego miejsca w naszej łazience. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej we wnęce i zabudowanie wolnej przestrzeni nad urządzeniem półkami na środki czystości.

łazienka, pralkaFot. Monika Filipiuk-Obałek

Wnęka może być zamykana żaluzją lub drzwiczkami. Dzięki temu pralka nie będzie się rzucała w oczy. Przy małej ilości miejsca lepiej się zdecydować na pralkę ładowaną od góry, która ma mniejsze gabaryty niż ładowana od przodu. Jednak przy takiej pralce możliwość zabudowania przestrzeni nad nią jest już mocno ograniczona.

Pralka ładowana od góry Mastercookfot. Mastercook

Łazienka Łazienka FOAMFOTO

Lustra łazienkowe

To, że lustra odbijają światło i powiększają optycznie łazienkę czytamy w niemal każdym poradniku. Jednak jest to prawda trudna do zignorowania. Przy tak małych pomieszczeniach jakimi z reguły są łazienki, do tego często pozbawionych okna, lustro zmienia percepcję wnętrza. Im większe tym lepsze.

Łazienka, lustraFot. Radosław Wojnar

Lustro tradycyjnie umieszczamy nad umywalką. Warto, w miarę możliwości, rozciągnąć je na całą ścianę. Można także umieścić lustra w miejscach nietypowych, na przykład nad sedesem. W Łazienkach lepiej się sprawdzają lustra bez ram, dzięki temu zaciera się granica między ścianą a odbiciem.

Łazienka, lustro, sedesyPHOTOGRAPHEE.EU

Łazienka, oświetlenie Łazienka, oświetlenie Fot. Rafał Lipski

Właściwe oświetlenie łazienki

Najlepiej, by było zróżnicowane: nastrojowe do kąpieli (np. z kinkietów), a miejscowe, jasne i równomierne - do robienia makijażu czy golenia. Jeśli nasza łazienka jest duża można się pokusić o dobrze widoczny żyrandol. Przy mniejszych powierzchniach dobrze sprawdza się sufitowy plafon dający jasne, równo rozproszone światło czy lampa z reflektorami np. na szynie, które w zależności od potrzeb możemy odpowiednio rozmieścić, ale w jednym i drugim przypadku musimy zawsze pamiętać o osobnym oświetleniu lustra i okolic umywalkowych.

ŁazienkaFot. Radosław Wojnar

Planując rozmieszczenie elektryki nie zapominajmy o odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych, które biorąc pod uwagę rosnącą liczbę używanych przez nas sprzętów na pewno się przydadzą. Oczywiście najlepiej jest zlokalizować je w pobliżu umywalki, ale w na tyle bezpiecznej odległości, żeby woda nie mogła się dostać do gniazdek.

Łazienka, oświetlenie łazienkiFot. Radoslaw Wojnar

Organizacja łązienki Organizacja łązienki Fot. Ikea

Przechowywanie

W łazience musimy przechowywać kosmetyki, przybory do higieny, czasem także do prania, a niekiedy i ręczniki. Najprostszym rozwiązaniem jest szafka podumywalkowa. Dla zwiększenia powierzchni najlepiej podwieszana, aby nie zajmowała obszaru podłogi. Pojemne szuflady doskonale się sprawdzą i idealnie spełnią swoją funkcję.

Szafka łazienkowaFot. Ikea

Gdy potrzebujemy więcej schowków można rozważyć szafkę z lustrem do zawieszenia nad umywalką. Przy bardzo małych pomieszczeniach można zamontować szafki lub półki pod sufitem - jednak należy pamiętać o utrudnionym dostępie. Dlatego taka szafka sprawdzi się tylko do przedmiotów rzadziej używanych.

łazienkafot. Ikea

Akcesoria łazienkowe Akcesoria łazienkowe fot. Ikea

Akcesora łazienkowe

Mydelniczka czy dozownik do mydła, kubeczek na szczoteczki to podstawowe akcesoria niezbędne w każdej łazience. Trzymamy je na umywalce lub w pobliżu wanny. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, w które warto doposażyć naszą łazienkę. Przy wannie lub prysznicu warto rozłożyć matę, najlepiej antypoślizgową.

ŁAZIENKA DLA STARSZYCH.fot. producent

Gdy wśród domowników jest osoba starsza warto przy sedesie i wannie zainstalować poręcze, ułatwiające wstawanie, a w kabinie prysznicowej rozkładane siedzisko. Aby ułatwić korzystanie z łazienki dzieciom - kup stołeczek. Pamiętaj, aby był stabilny, najlepiej z antypoślizgowym stopniem.

Łazienkafot. Ikea

 

Więcej o:
Komentarze (2)
Jak urządzić łazienkę? 9 rzeczy, o których należy pamiętać
Zaloguj się
 • kornik84

  0

  My urządziliśmy łazienkę z armaturą od Kludi, którą poleciła nam moja siostra. Bardzo ładnie się prezentuje

 • onomatopeja321

  0

  Ja polecam taki kompleks zwany Home concept. Jest tam sklep Galerie Venis który oferuje świetny asortyment do łazienek. Bardzo ładny design i ceramika. Warto zajrzeć :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX