Odpocznij sobie, czyli jak urządzić kącik wypoczynkowy

Dla rodziny, przyjaciół, singla. Dla mocno stąpających po ziemi i bujających w obłokach. Kącik wypoczynkowy można urządzić na wiele sposobów.

1. Kanapa + kanapa

Dla tych, co mają więcej miejsca, a do tego liczną rodzinę lub często urządzają domówki w gronie przyjaciół. Tu kanapy stoją prostopadle do siebie, ale ciekawie wyglądają też ustawione naprzeciwko.

2. Fotel + fotel

Na poważne rozmowy tete a tete albo na błahe ploteczki. Nie zajmą dużo miejsca, za to stworzą klimatyczny kącik. Wybierz dla foteli podobne tkaniny lub każdy obij inaczej. 

Małe i wygodne

W stylu lat sześćdziesiątych: małe, ale bardzo wygodne. W internecie znajdziesz wiele odnowionych foteli z tamtych czasów (sklep.resetpoint.pl, lata60-te.pl, bartnickimeble.pl, apetyczneformy.pl).

A może uszak?

Uszak uchodzi za fotel angielskiego dżentelmena, ale powstał we Francji za panowania Ludwika XIV. Synonim klasy i elegancji.

3. Kanapa + puf

To rozwiązanie uniwersalne, bo puf może pełnić funkcję podnóżka, stolika albo dodatkowego miejsca do siedzenia. Jeśli chcesz, żeby się wyróżniał, obij go tkaniną z tej samej kolekcji co materiał na sofę, ale w innym wzorze.

Miejsce do zabawy

Duży puf przy kanapie to więcej miejsca do zabawy. Dzieci będą wniebowzięte, udając, że puf to wyspa, a kanapa - wyczekiwany statek, który przybył rozbitkom na ratunek.

4. Kanapa + fotele

Kącik częściowo mobilny - lekkie fotele można swobodnie przestawiać w zależności od potrzeb. Tutaj dwa meble na biegunach nawiązują stylem do kultowego stolika kawowego projektu Isamu Noguchiego (z 1944 roku). 

Romantycznie

Romantycznie, czyli w pastelach. Do takiego wnętrza będą pasowały meble w 'ubrankach' - to dobry pomysł na szybką metamorfozę starego fotela, a nawet kanapy. W każdej chwili pokrowce będzie można uprać lub wymienić na nowe, kiedy nam się znudzą.

5. Fotel solo

W roli fotela może wystąpić szezlong. Dawniej mebel arystokracji, dziś dostępny dla każdego - również z ruchomym podnóżkiem, regulowanym oparciem, a nawet z wbudowanym masażerem. Słynna odmiana szezlongu to rekamiera, która nazwę wzięła od madame Récamier, muzy malarza Jacquesa-Louisa Davida. Najbardziej znany współczesny szezlong zaprojektował Le Corbusier. 

Wszystko pod ręką

Gdy potrzebujesz chwili samotności, fotel sprawdzi się idealnie. Urządź kącik tak, by wszystko mieć w zasięgu ręki

Dobre oświetlenie

Z podnóżkiem lub bez niego, ale koniecznie dobrze oświetlony. Ustaw przy fotelu lampę z ruchomym kloszem, a nawet całym wysięgnikem (w sklepach znajdziesz 'łamany' lub składany w harmonijkę).

6. Narożnik

Po co kilka mniejszych mebli, skoro można mieć jeden duży? Kanapa narożna z powodzeniem zastąpi dwa 'zwykłe' modele i świetnie sprawdzi się w roli szezlonga. 

Zabawa wzorami, kolorami i tkaninami

Aby narożnik wydał się optycznie lżejszy, zdecyduj się na model na nóżkach. Obłóż go poduszkami, a będzie jeszcze wygodniejszy. Pobaw się tkaninami. Na poszewki poduszek wybierz różne kolory i wzory, które rozweselą jednobarwny mebel.

7. Huśtawka

Lubisz bujać w chmurach i poczuć się czasem jak dziecko? Huśtawka to coś dla ciebie. W sklepach znajdziesz nie tylko modele zawieszane na suficie, ale również na stojakach.

Więcej o: