Mieszkanie pełne światła

Wszystko dobre, co się dobrze kończy... A jak może się skończyć projektowanie mieszkania na odległość oraz próby poskromienia niesolidnej ekipy remontowej? Wbrew obawom - dobrze.
POKÓJ DZIENNY to miejsce odpoczynku i zabawy wszystkich domowników. Przy dużych oknach ustawiono narożnik, na którym mieści się cała czteroosobowa rodzina. W oknach wiszą sterowane automatycznie rolety rzymskie. POKÓJ DZIENNY to miejsce odpoczynku i zabawy wszystkich domowników. Przy dużych oknach ustawiono narożnik, na którym mieści się cała czteroosobowa rodzina. W oknach wiszą sterowane automatycznie rolety rzymskie. Fot. Marcin Urban

Duże okna w salonie

Centrum Opola, blisko i do rynku, i do malowniczych bulwarów nad Odrą. Aleksandra i Łukasz przeprowadzili się tutaj ze względu na pracę (oboje są ekonomistami). - Nie znaliśmy w tym mieście nikogo, projekt mieszkania i jego wyposażenie zamówiliśmy więc jeszcze w Krakowie, w którym studiowaliśmy - opowiadają.

FRONTY KUCHENNYCH SZAFEK są lakierowane na biało lub fornirowane drewnem orzechowym. Zrobiła je na zamówienie krakowska firma Moran. Na ścianie nad blatem - winylowa okleina (Vescom), łatwa do utrzymania w czystości i ognioodporna. FRONTY KUCHENNYCH SZAFEK są lakierowane na biało lub fornirowane drewnem orzechowym. Zrobiła je na zamówienie krakowska firma Moran. Na ścianie nad blatem - winylowa okleina (Vescom), łatwa do utrzymania w czystości i ognioodporna. Fot. Marcin Urban

Eleganckie wykończenia

Mieszkanie, zaprojektowane dla rodziców oraz sześcioletniego Piotra i pięcioletniej Julii, miało być przestronne, jasne, przytulne oraz ergonomiczne. Kolorystyczną bazę tworzą tutaj spokojne biele i szarości, na tle których pyszni się intensywny brąz orzechowej podłogi i zaskakuje odcień musztardy, nadspodziewanie dobrze sprawdzający się w dodatkach i elementach mebli w kuchni i łazience.

PÓŁWYSEP KUCHENNY od strony pokoju zmienia się w biblioteczkę. Nad stołem (IKEA) wisi oryginalna lampa Caboche (proj. Patricia Urquiola i Eliana Gerotto). Jest zbudowana z poliuretanowych kul, które zwielokrotniają światło. PÓŁWYSEP KUCHENNY od strony pokoju zmienia się w biblioteczkę. Nad stołem (IKEA) wisi oryginalna lampa Caboche (proj. Patricia Urquiola i Eliana Gerotto). Jest zbudowana z poliuretanowych kul, które zwielokrotniają światło. Fot. Marcin Urban

Designerski detal

- Projektantki przezornie przygotowały dla nas mood board, czyli zestawienie kolorów i faktur, których powinniśmy szukać, urządzając mieszkanie. Takie wskazówki zdecydowanie pomagają. A przy okazji ja również spróbowałam swoich sił jako stylistka wnętrz, wprowadzając do nich nieco blasku i błysku - śmieje się Aleksandra.

Do przedpokoju, zgodnie z koncepcją Aleksandry, wkradło się trochę stylu glamour. Srebrna konsolka i tapicerowany puf wyglądają, jakby trafiły tu z buduaru. Wchodzisz i... tak, to lustro na całą ścianę. Optycznie powiększa przedpokój, doświetla go i zaskakuje gości. Do przedpokoju, zgodnie z koncepcją Aleksandry, wkradło się trochę stylu glamour. Srebrna konsolka i tapicerowany puf wyglądają, jakby trafiły tu z buduaru. Wchodzisz i... tak, to lustro na całą ścianę. Optycznie powiększa przedpokój, doświetla go i zaskakuje gości. Fot. Marcin Urban

Otwarty przedpokój

Niestety, realizacja przygotowanego projektu na początku nie przebiegała sprawnie. Przypadkowa ekipa zaliczała kolejne, coraz poważniejsze wpadki. Niewielką łazienkę, której projekt był wyliczony co do centymetra, próbowali wykańczać po swojemu. W efekcie płytki układali dwukrotnie, a sufit podwieszany montowali trzy razy. Skończyło się wymianą ekipy. Nowi fachowcy szybko wszystko nadrobili. A jak wiadomo - wszystko dobre, co się dobrze kończy!

światło na otwartej przestrzeni światło na otwartej przestrzeni Fot. Marcin Urban

Funkcjonalne oświetlenie

Aby dobrze oświetlić długi przedpokój prowadzący od drzwi wejściowych aż do kuchni, zainstalowano podwieszony sufit, a w nim - w pomalowanych na czarno wnękach - lampy halogenowe (Aquaform). Na podłodze w przedpokoju, kuchni i w łazience ułożono szare, lekko opalizujące płytki gresu. Ponieważ łazienka jest niewielka, pralkę ukryto w szafie w przedpokoju.

Kojąca kolorystyka wnętrza Kojąca kolorystyka wnętrza Fot. Marcin Urban

Sypialnia w kolorach ziemi

Sypialnię Aleksandra urządziła samodzielnie według własnego pomysłu. Jest bardzo przytulnie (tapicerowane łóżko, na podłodze miękka wykładzina) i nieco glamour (satynowe zasłony, połyskująca pościel).

Przechowywanie w łazience Przechowywanie w łazience Fot. Marcin Urban

Szafki w łazience

Gdy w łazience brakuje miejsca na przechowywanie, szafki można umieścić nie tylko nad instalacją podwieszanego sedesu, ale na całej ścianie. A żeby nie było nudno, między schowki warto wkomponować otwarte półki wykończone drewnem. Tę zabudowę, podobnie jak kuchenną, zaprojektowała firma Moran. Lampa Aplomb (marki Foscarini) jest zrobiona z barwionego betonu.

Rozplanowanie wnętrz mieszkania. Rozplanowanie wnętrz mieszkania. Rys.: Delfina Grzelak

Plan mieszkania

Mieszkanie ma 70m2 i 3 pokoje. Zamieszkują się Aleksandra i Łukasz z dziećmi - Piotrem i Julią.

Więcej o: