Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wilgoć w domu: przyczyny i rozwiązania

Monika Karda

Czasem nawet w miarę nowym domu zaczynają się problemy z wilgocią - pojawia się pleśń i grzyb. Wtedy trzeba szybko zareagować, bo później nieodzowna będzie pomoc mykologa.

okno, zaparowana szyba
Roszenie szyb, a zimą także zamarzanie wody na dole okna przy ramie najczęściej świadczy o złej wentylacji
Fot. Ewa Staręga

Nieskuteczna wentylacja domowa

Plamy pleśni w nadprożach nad oknami lub pod parapetami, zaparowane szyby, zaduch we wnętrzach to najczęstsze objawy niesprawnej wentylacji grawitacyjnej. W źle wentylowanych pomieszczeniach wzrasta też zanieczyszczenie powietrza substancjami chemicznymi emitowanymi przez materiały budowlane i wykończeniowe. U mieszkańców może to powodować bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, trudności z koncentracją albo zmęczenie. Natomiast zimą, gdy wentylacja grawitacyjna czasami działa zbyt dobrze, wnętrza się wychładzają, bo napływa do nich zimne powietrze z zewnątrz. Tych kłopotów można uniknąć, stosując odpowiednie rozwiązania.

Nawiewniki okienne. Montuje się je najczęściej na ramie skrzydła okiennego lub na ościeżnicy. Mogą być higrosterowane (ilość przepływającego przez nie powietrza zależy od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu) lub ciśnieniowe (działają automatycznie, pod wpływem zmian różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz domu).

Nawiewniki ścienne (nawietrzaki). Umieszcza się je w ścianie zewnętrznej na wysokości co najmniej 2 m od podłogi. W ten sposób chłodne powietrze wpływające przez nawiewniki do pomieszczenia zdąży się ogrzać od ciepłego, zbierającego się pod sufitem.

Jeśli to możliwe, warto pod nawietrzakiem zainstalować grzejnik. Niektórzy producenci mają również w swojej ofercie nawietrzaki z elektryczną grzałką umożliwiającą wstępne podgrzanie powietrza napływającego do pomieszczenia.

Nieszczelne folie w dachu

Przed skutkami zawilgocenia stale napływającą z wnętrza domu parą wodną chroni warstwy dachu folia paroizolacyjna. Nie blokuje ona całkowicie napływu pary, ale skutecznie go spowalnia, by znaczna jej część została usunięta na zewnątrz dzięki sprawnie działającej wentylacji. Z folii można zrezygnować - jak twierdzą niektórzy fachowcy - wyłącznie w pomieszczeniach suchych (i jeśli na dachu od zewnątrz ułożono wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową). Dotyczy to szczególnie tych domów, w których zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Duże szkody może natomiast spowodować nieszczelne ułożenie folii paroizolacyjnej. Lepiej więc zupełnie z niej zrezygnować, niż ułożyć ją niestarannie lub z nieodpowiedniego materiału.

Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną

Jeśli w istniejącym domu jednorodzinnym przeprowadzamy większy remont, możemy przy tej okazji zmienić kiepsko działającą wentylację grawitacyjną na hybrydową lub mechaniczną.

Wentylacja hybrydowa. W takim systemie świeże powietrze do pomieszczeń dostaje się do domu przez nawiewniki lub nawietrzaki, a usuwane jest za pomocą nasady hybrydowej (turbiny) zamontowanej na szczycie przewodu wentylacyjnego. Gdy wieje wiatr, nasada wykorzystuje jego energię do wytworzenia ciągu w kominie, aby usunąć zużyte powietrze. A gdy wiatr ustaje, jej działanie zapewnia zamontowany w niej elektryczny silnik.

Wentylacja mechaniczna. Do wyboru mamy wentylację mechaniczną wywiewną oraz nawiewno-wywiewną z rekuperacją, gdzie intensywność wymiany powietrza dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb domowników, ale dodatkowo zyskujemy na kosztach ogrzewania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wilgoć w domu: przyczyny i rozwiązania