Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

Tekst: architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Marta Pryczkowska, ekspert z firmy Libet.

W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem?

Ścieżki w ogrodzie

Ogród nabiera piękna i życia głównie dzięki roślinności, ale trzeba też pamiętać o jego funkcjonalności. Prawidłowo rozplanowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów ścieżki, alejki i podjazdy zapewnią wysoki komfort użytkowania. Projektując przebieg ścieżek przyjrzyjmy się wydeptanym szlakom, które najlepiej wskażą funkcjonalność oraz weźmy pod uwagę styl domu. W zależności od charakteru ogrodu możemy zdecydować się na ścieżki proste lub kręte. Mogą być wyraźne i przyciągające uwagę albo delikatne, niknące wśród trawy. Ze względów praktycznych drogi będące głównymi szlakami komunikacyjnymi dobrze jest wytyczać jako możliwie najkrótsze i najprostsze – bez zakrętów i załamań. Ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć optymalnie szerokość 1,2–1,5 m, a ścieżka ogrodowa ok. 60-80 cm, aby mogły się na niej swobodnie wyminąć dwie osoby. Rodzaj i kolor wybranej nawierzchni w ogrodzie powinien także współgrać z wykończeniem elewacji domu oraz rodzajem ogrodzenia. 

Z jakich materiałów?

Dzięki szerokiej ofercie dostępnych obecnie produktów nawierzchniowych ilość pomysłów na zaaranżowanie i kreowanie przestrzeni wokół domu może być naprawdę nieograniczona. Nawierzchnię dróżek można pokryć brukową kostką klinkierową, betonową, kamienną, brukiem drewnianym, żwirem lub tłuczniem. Każde z tych tworzyw posiada odmienne właściwości i konkretne przeznaczenie. Ścieżki z kamienia pasują do dowolnego otoczenia i dobrze wyglądają w połączeniu z innymi materiałami. Wśród zieleni, efektownie prezentują się ciągi piesze z ułożonych nieregularnych płyt, dookoła których można zasiać trawę. Ścieżki wokół domu powinny być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i trwałe, dlatego wybierając materiał wykończeniowy, należy kierować się również jego walorami użytkowymi. Ważna jest np. odporność na warunki atmosferyczne, przewidywane w danym miejscu obciążenia czy sposób użytkowania przestrzeni.

Woda i eko-nawierzchnie

Przy projekcie aranżacji ogrodu należy pamiętać o dostępie do źródła wody, aby rozprowadzić i podłączyć odpowiedni system nawadniania. Ważna jest również kwestia odprowadzenia wody. Jednym ze sposobów jest celowe ukształtowanie dróg i ścieżek poprzez spadek z jednej lub obu stron, czy też użycie przepuszczalnej nawierzchni. Przy większych albo nieprzepuszczalnych powierzchniach skuteczniejsze może być odwodnienie liniowe, czyli system kratek ściekowych połączonych z drenażem i kanalizacją – tłumaczy architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Warto także rozważyć zastosowanie nawierzchni ekologicznej, umożliwiającej przenikanie wód opadowych do gruntu. Rozwiązaniem godnym polecenia są specjalne ekologiczne płyty i kostki brukowe o ażurowej formie, których przestrzenie można wypełnić kruszywem lub zasiać w nich trawę. Tego rodzaju materiały mają też charakterystyczne wypustki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami.

Oryginalne rozwiązania

Ścieżki ogrodowe są istotnym elementem aranżacji przydomowej przestrzeni, a dzięki dostępności produktów nawierzchniowych w wielu odcieniach i o różnych fakturach możemy układać wymyślne wzory i nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć i komponować ze sobą różne rodzaje nawierzchni. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i przy naprawdę stosunkowo niewielkim nakładzie pracy możemy uzyskać urokliwy efekt, który będzie nas cieszył przez długie lata. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?