Drobna kostka czy duże płyty - z czego wykonać ścieżki i podjazd?

Wojciech Średniawa

Kostka brukowa jest materiałem chętnie wybieranym do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak ścieżki i podjazdy wykonuje się z wielkoformatowych płyt o prostych, geometrycznych kształtach. Czym się od siebie różnią?

Nawierzchnie z wielkoformatowych płyt układa się szybko, a uzyskane z nich deptaki i podjazdy są łatwiejsze w pielęgnacji.
Nawierzchnie z wielkoformatowych płyt układa się szybko, a uzyskane z nich deptaki i podjazdy są łatwiejsze w pielęgnacji.
Fot.: POLBRUK

Zastosowanie

Betonowa kostka brukowa swoją popularność zawdzięcza bogatej ofercie kształtów, wzorów i kolorów, a także dużej wytrzymałości oraz uniwersalności. Można z niej wykonać ścieżkę czy patio, a jeżeli ma odpowiednią grubość – także podjazd.
Coraz popularniejsza wielkoformatowa płyta nie ustępuje kostce – ma również właściwą dla betonu trwałość i wysoką odporność na obciążenia. Co więcej, jest podobnie uniwersalna – można z niej wykonać nie tylko ogrodowe ścieżki czy podjazd dla samochodu, ale również posadzkę w zimowym ogrodzie, stopnie schodowe czy taras. Sprawdzi się szczególnie w tym ostatnim przypadku, gdyż tarasowa nawierzchnia powinna być możliwie gładka, co pozwala na komfortowe korzystanie z krzeseł, ławek i stołów.

Przeznaczenie

Płyty warto wykorzystać w projektach, w których dominują geometryczne kształty, prostopadłe linie, bez skomplikowanych wzorów. Polecane są szczególnie do nawierzchni zajmujących dużą powierzchnię. Idealnie pasują do współczesnej architektury i ogrodów nowoczesnych bądź utrzymanych w stylu formalnym.
Z kolei drobniejsza kostka, która dostępna jest w szerszej ofercie, sprawdzi się zarówno przy domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a także tam, gdzie projekt przewiduje alejki z finezyjnymi łukami oraz artystycznymi łączeniami kolorów czy kształtów. Kostka umożliwia bowiem precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w trudno dostępnych miejscach, bez konieczności przycinania elementów.

Walory estetyczne

Wielkoformatowe płyty są bardziej surowe, industrialne. Zwykle dostępne są głównie w wersji jednobarwnej (najczęściej w jednym z odcieni szarości) lub melanżach kolorystycznych (w odcieniach szarości lub ciepłych beży). Mogłoby się więc wydawać, że uzyskane aranżacje są monotonne. W rzeczywistości jednak potrafią zaskakiwać różnorodnością i oryginalnością. Ponadto, płyty w kolorze surowego betonu świetnie komponują się z dużymi przeszkleniami, czarnym dachem czy białą elewacją.
Kostki natomiast współgrają z większością budynków. Pozwalają tworzyć indywidualne kompozycje, utrzymane właściwie w każdym stylu. Do wyboru są zarówno elementy gładkie (najczęściej dostępne w ciepłych barwach), jak i chropowate, np. przypominające nawierzchnię spękanej w słońcu ziemi, drewno czy naturalny granit.

Użytkowanie

Decyzja o wyborze pomiędzy wielkoformatową płytą a kostką ma duży wpływ na funkcjonalność nawierzchni. Efekt powinien być taki, aby użytkownicy bezproblemowo poruszali się po utwardzonym gruncie zarówno pieszo, jak i autem. Różnice w użytkowaniu będą najbardziej odczuwalne na przykład na tarasie czy na patio, gdzie dla komfortu warto postawić na większe elementy. Jest też drugi ważny powód – nawierzchnie wykonane z płyt są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Płyty warto też układać na ścieżkach, gdy mamy w domu małe dzieci, podróżujące w wózkach lub osoby poruszające się przy pomocy balkoników – kostka (poza bezfazową) nie jest dla nich zbyt wygodna. Poza tym trudno wskazać większe różnice w użytkowaniu przestrzeni wykonanych z kostki i większych kwadratów czy prostokątów.

Skomentuj:

Drobna kostka czy duże płyty - z czego wykonać ścieżki i podjazd?