Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej

Odpowiada Amelia Olkusz

Wykonanie ścieżki ze spadkiem może być albo równie proste, jak układanie kostki na powierzchniach płaskich, albo wymagające dodatkowych prac. Wszystko zależy od nośności gruntu i ukształtowania terenu.

kostka brukowa, schodki w ogrodzie, ścieżki w ogrodzie
Schodki z kostki brukowej
Fot. Buszrem

Chciałabym zrobić ścieżki na działce. Problem w tym, że planuję poprowadzić je częściowo po ogrodowej skarpie. Jak poprawnie zrobić schody z kostki brukowej, by wygodnie się po nich chodziło i nie stała na nich woda? Joanna B.

Wykonanie ścieżek ze spadkiem

Pierwszą czynnością przy wykonywaniu nawierzchni jest usunięcie warstwy humusu. Z reguły wystarczy zdjąć ją do grubości 20-40 cm. Jeśli jednak grunt ma słabą nośność może się okazać, że potrzebujemy głębszego wykopu. Konieczne bywa też zabezpieczenie stoku samej skarpy. Prace te najlepiej więc powierzyć doświadczonemu wykonawcy, który przeprowadzi je na podstawie fachowego projektu.

Wykonanie samej podbudowy różni się w detalach od przygotowania nawierzchni pod kostkę na płaskich terenach. Po zdjęciu żyznej ziemi formuje się spadki i wyrównuje podłoże grubym piaskiem lub pospółką, które należy odpowiednio zagęścić. Ważne jest, by grubość warstwy wyrównawczej nie przekraczała 10 cm. Na niej z kruszywa (naturalnego lub łamanego) układa się podbudowę i zagęszcza ją.

Kolejny etap to obsadzenie obrzeży na ławach z półsuchego betonu (gdy układa się je prostopadle do stoku, mogą wymagać głębszego fundamentowania). Między tak przygotowanymi obrzeżami wykonuje się podsypkę piaskowo-cementową o proporcjach piasku do cementu od 1:10 do nawet 1:4. Na niej można już ułożyć kostkę.

Układanie schodów z kostki brukowej

Pod pierwszym stopniem wykonuje się betonowy fundament o głębokości przynajmniej 20 cm. Jeśli wymiary kostek odpowiadają szerokości stopni, osadza się je na podbudowie z chudego betonu o grubości przynajmniej 10 cm. Stopnie powinny mieć nachylenie zgodne ze spadkiem schodów, by woda mogła z nich swobodnie spływać.

Bardziej skomplikowane są schody z drobnej kostki (patrz rysunek). Należy zacząć od podsypki piaskowo-cementowej, a podstopnice (z krawężników lub palisad) obsadzić na ławach z chudego betonu; zagłębia się je na na 1/3-1/4 wysokości. Na stopniach wykonuje się podsypkę i układa kostkę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej