Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przygotować podłoże do ocieplania?

Redakcja Pressland

Przed przystąpieniem do prac związanych z ocieplaniem ścian zewnętrznych bardzo ważne będzie przygotowanie podłoża do ocieplania. Ocieplenie w systemie BSO, nazywane również ETICS stosuje się na ścianach wykonanych z betonowych elementów prefabrykowanych, z betonu monolitycznego, na ścianach murowanych z cegły, gazobetonu, pustaków betonowych oraz ceramicznych. Konstrukcja ścian zewnętrznych może być jedno - lub wielowarstwowa. Powierzchnia może być okryta tynkiem lub surowa. W przypadku ocieplania nowych ścian należy podjąć prace nie wcześniej niż po upływie miesiąca od ich wymurowania, a tuż po zakończeniu prac mokrych wewnętrznych jakimi są tynkowanie lub wylewanie posadzek.

Jak przygotować podłoże do ocieplania?
Jak przygotować podłoże do ocieplania?
Fot.: shutterstock

Podłoże będące podstawą do mocowania systemu powinno być: nośne, zwarte, suche, a także wolne od substancji zmniejszających przyczepność. Tynki odspojone od podłoża należy odkuć, a ich przyczepność sprawdzić poprzez ostukiwanie. Żeby sprawdzić, czy tynk jest odspojony wystarczy uderzyć w niego lekko młotkiem i skontrolować, czy wydobyty dźwięk będzie głuchy. Ściana musi być również sucha, a po całkowitym wyschnięciu podłoża należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

Jak przygotować podłoże do ocieplania?
Jak przygotować podłoże do ocieplania?
Fot.: shutterstock

Warto także zastanowić się nad odkuciem wyprawy na zewnętrznych ościeżach okien i drzwi, aby można tam było również umieścić materiał izolacyjny. Miejsca, w których został odkuty tynk należy wypełnić zaprawą naprawczą, tynkarską lub szpachlówką. Kolejnym etapem jest demontaż istniejących już wcześniej obróbek blacharskich i innych elementów, jakie mogłyby utrudnić prace dociepleniowe. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności można przejść do ścisłych prac ociepleniowych ścian zewnętrznych.

Ocieplenie ścian zewnętrznych jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku budynków starszej daty. Zapewnia to komfort cieplny, energooszczędność oraz oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Jest również korzystne z punktu widzenia całościowej eksploatacji budynku.



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przygotować podłoże do ocieplania?